Devlet Destekleri

300 Küçükbaş Hayvan Hibe Destekleri Başladı ( Başvuru Şartları)

300 Küçükbaş Hayvan Hibe Destekleri Başladı Köyden şehre göçün önüne geçebilmek adına ilk defa 2018 da başlatılan ve 2022 yılında da devam ettirilen (üç yüz) 300 küçükbaş hayvan ayrıca çiftçimize sigorta ile asgari ücret maaş (2.324 TL) verilmesi devam etmektedir. Bu müjdeli haberi geçtiğimiz yıllarda hükumet adına bizler ile paylaşan ilgili bakanımız A. Eşref FAKIBABA her bir aileye verilecek olan hibe 300 damızlık koyun projesinin şartlarını ve desteğine ilave imkanlar olan yem ile veteriner teşviklerinden bahsetti.

300  Küçükbaş Damızlık Hayvan Alımına Devletten Hibe Geldi

Artık inanın ki devletten öyle bir çiftçimize destek geldi ki insan yok artık diyor.. Cumhuriyet tarihinin belkide şuana kadar çiftçimize sunulan en büyük destek bence bu arkadaşlar. Daha çok şehre göç etmiş yada köyünde ikametgah edip de hayvancılık ile uğraşmaları için ekonomik güce sahip olamayanlara adeta devlet bir küçükbaş hayvan sürüsünü hibe diyor.. Bu teşviki duyup da köyüne geri dönüş yapmayan çiftçimiz belkide hayatlarının en büyük fırsatını tepmiş olacaklardır. Her çiftçimize verilecek olan geri ödemesiz 300 damızlık koyun desteği için sadece sizden istenilen ”KÖYDEKİ ARAZİ TAPUNUZU İPOTEK ETTİRMEKTEDİR”

Sadece Destekler 300 Koyun İle Sınırlı Değil!

2018 yılı başlatılan 300 damızlık koyun projesinde devletimiz imkanlarını sadece alınacak olan canlı hayvan ile sınırlı bırakmadı. Ayrıca çiftçimize;

  1. Asgari ücret bağlanması. (2.324 TL)
  2. Sigorta yapılması
  3. Hayvanın ihtiyacı olan yem alınması
  4. Yine hayvanın bakımı için gerekli olan sağlık hizmeti olan veteriner giderlerinin karşılanması.

adına teşviklerde verilecektir.

Düve Alımına 100 Bin TL Düşük Faizli Kredi Verilecek

Damızlık koyun teşvikinin yanı sıra alınan kararda damızlık düve alımı içinde faiz desteği verileceği duyuruldu.. Buna göre şartlara uygun olan çiftçimize Ziraat bankası 100.000 TL kadar kullanacakları kredi için düşük faizli kredi imkanı sunacak. 2 Yıl ödemesiz 5 yıl vadeli olarak verilecek olan düve alımları için kredinin 80 bin TL ile çiftçimiz düve alabilirken geri kalanıyla da ihtiyacı olan yemi alabilecektir.

Video

Kırmızı Et Piyasasında Neler Oluyor? Bu Teşvik Neden?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı artan kırmızı et fiyatlarını ülke çapında düşürmek için bir çok yola başvurmuştur. Bu yollardan bir tanesi de 2017 senesinin son aylarında ithal et getirip bu eti Türkiye’de binlerce mağazası olan A-101 ile BİM marketler zincirlerinde halka sunmak oldu. İlk etap da düşük tonla ithal etmiş olduğu kırmızı et, anlaşmış olduğu marketler üzerinden kuş başı ve kıyma olarak satışa sunulmuş daha sonra ise bu sınırlama biraz daha arttırılmıştır.

Hatta anlaşma sağlanan bu marketlerde kıymanın kilosu 29 TL kuşbaşı etin kilosu 31 TL satılması MİGROS ‘u da atağa geçirmiş ve firmada kendi marketlerinde ÜRETMİŞ OLDUKLARI HAYVANLARIN KESİMLERİ NETİCESİNDE aynı fiyat üzerinden kıyma ile kuşbaşı et satmaya başlamıştır. Ne yazık ki ama devletimizin izlemiş olduğu bu politika geçici bir çözüm olmuş üretici çiftçimizi az da olsa pazar piyasasından uzaklaştırmıştı. Suni olarak bulunan bu çözüme kalıcı olarak bir çözüm getirmek, ayrıca yerli sermayenin ülke dışına çıkmasını engellemek isteyen devletimiz sektöre yeni istihdamlar sağlamak için start butonuna basmıştır. Bu niyet ile başlatmış olduğu teşvik programında ise başta üretici firmalar olmak üzere daha sonra ise küçük aile işletmelerine hibe ile faizsiz yada çok düşük faizli krediler sağlama kararı almıştır.

Merak Edenler için İthal Et ile Yerli Et Arasındaki Farkı da Araştırdık

Her ithal et gündeme geldiği vakit halkımız en çok yerli et ile arasındaki farkın ne olduğunu merak etmektedir. Hatta bu merakın yanı sıra ise en çok sorulan diğer bir soru ise ithal olarak gelen etin İslami usullere uygun olacak bir şekilde kesilip kesilmediği sorularıdır. İşte tüm bu sorular için sizlere bir haber programı tarafından yayınlanmış olan bir videoyu paylaştık.

Başvurular Nerelere Nasıl Yapılacak?

Şimdi gelelim asıl merak konusu olan başvuru şartlarının neler olduğunu ve hangi yüklenici devlet kurumların ve teşvike can suyu olacağının aydınlatılmasına. Aslına bakılırsa Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı olan Sayın Ahmet Eşref FAKIBABA bu konuda net bir açıklama henüz yapmış değil. Ama bizim almış olduğumuz duyumlara göre bu destek için ayrılacak olan bütçe 2020 yılının bütçesinden sağlanacaktır. Dolayısı ile başvuruları 2020 yılında başlayacak. Diğer bir yandan yine çok büyük ihtimal ile projenin başlayacağı ile ve bu proje kapsamında siz çiftçilerimize 2020 yılında destek sağlayacağı kurumlar ise şunlardır.

  • 5 Büyükbaş ile 30 küçükbaş hayvan alımları için sıfır faizli kredilerin verileceği şehirler tüm ülke genelindeki iller ve bu illere bağlı vilayetlerle köylerdir.
  • Sıfır faizli olarak alınacak olan hayvanların kredileri  Ziraat bankası tarafından verilecek, faiz masrafı ise devlet bütçesinden karşılanacaktır.
  • Başvurular muhtemelen Tarım İl Müdürlüklerine yapılacaktır.
  • Alınacak olan tüm büyükbaş ile küçükbaş hayvanlar TÜRKVET sistemine kayıtlı olması gerekmektedir.

Değerli çiftçilerimiz, her devlet tarafından bankalar aracılığı ile verilen faizli yada faizsiz olarak verilen kredilerde söylediğim gibi bu faiz destekli kredide şunun altını çizerek söylüyorum ki şayet Tarım İl Müdürlüğü tarafından destek almaya hak kazansanız bile kredi notu değeriniz düşük ise size ve devlete herhangi SGK dahil vergi ödenmemiş vergi borcunuz bulunuyorsa muhtemelen size kredi verilmeyecektir. Ama hibeler için bu şartlar geçerli değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu