Kredi Hesaplama

9 Bankaya Ait İpotekli Ticari Kredi Hesaplama İşlemleri

9 Bankaya Ait İpotekli Ticari Kredi Hesaplama İşlemleri

9 Bankaya Ait İpotekli Ticari Kredi Hesaplama İşlemleri Yüksek miktarlarda nakit ihtiyaçlarını karşılamak isteyen esnaflarımız için oluşturulan bir finansman paketi ipotek karşılığı ticari kredilerdir. Başta taşınmaz olarak ev dahil olmak üzere arabanızı rehin ederek bu olanaklardan istifade edebilirsiniz.

9 bankaya ait olarak sizlere bu kapsamda sunulan fırsatların güncel faiz oranları ne kadar olduğuna yer verdik. Ayrıca bunun ile birlikte bu ay en uzun ve düşük faiz oranları ile ipotek karşılığında esnaflara ticari kredi veren bankanın hesaplama tablosunu da oluşturduk. Hesaplama işlemlerini bankaların geri ödemelerde sağladığı 3 ile 6 ayda bir taksitlendirme imkanlarını göz önünde bulundurarak oluşturduğumuzu da belirtmek isterim.

İpotekli Ticari Kredi Nedir? Hangi Bankalar Verir?

Ticari yada bireysel kredilerde bankalar müşterilerine belli bir miktara kadar üst limit sağlamaktadırlar. Bankalar tarafından belirlenen bu üst limit çoğu zaman bireysele yeterli gelse de ticaret ile uğraşan esnaflarımız için ne yazık ki yeterli gelmemektedir. İşte bu gibi durumlarda ipotekli olarak verilen kredi nedir? cevap bularak rehin karşılığında tanımlanan kredi üst miktarının arttırılmasını sağlar.

Rehin yani ipotek olarak ise bankalar çoğunluk ile müşterisinden ev yada araç talep etmektedir. İpotekli ticari olarak verilen kredinin ne olduğunu öğrendik sanırım. Peki bunu esnaflara hangi bankalar veriyor, biliyor musunuz? İşte daha önce bireyseller için konu aldığım İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren 3 Süper Banka hangisi olduğu gibi ticariler için bu olanağı sağlayan 12 bankamız!

 1. Türkiye Halk Bankası
 2. Vakıfbank
 3. Ziraat Bankası
 4. ING
 5. Türkiye İş Bankası
 6. Albaraka
 7. AKBANK
 8. Denizbank
 9. Fibabank
 10. Garanti Bankası
 11. QNB Finansbank
 12. YapıKredi

İpotekli olarak ticari kredi kullanacak olan esnaflarımız için en çok tercih edilen 12 bankamızı listeledik. Pekala bu bankaların siz değerli işletme sahiplerinden bu fırsatların başvurusu için talep ettiği şartlar ve evraklar nelerdir? biliyor musunuz?

İpotekli İhtiyaç Kredisi Başvuru Evrakları Nelerdir?

İpotekli olarak ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunacak olan esnaflardan bazı evrakları ismini saymış olduğumuz 12 bankanın tamamı da talep etmektedir. Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama da bir çoğunun da yer almış olduğu bu belgeler şunlardır.

 

 • Güncel olarak vergi levhasının fotokopisi
 • Senelik gelir beyannamesi ve ekleri
 • Ticari sicil gazetesi
 • İpotek edilecek olan ev ise kat mülkiyeti ve irtifakı belgesi
 • Rehin edilecek olan araç ise de ruhsat belgesi
 • Ehliyet yada nüfus cüzdanı
 • İkametgah belgesi yada başvuru sahibinin adına ait ödenmiş herhangi bir fatura

istenilmektedir. Peki bu evrakları hazır eden esnaflarım için bankaların ipotek karşılığında vereceği kredinin şartları nedir? Nasıl bir yol izlenim başvuruda bulunulmalıdır?

İpotekli Ticari Kredi Başvuru Şartları Nedir?

Bankalar devlet destekli dahi esnaflara kredi sağlamış olsa bile mutlaka şartlar arar! Bu şartların hepsi bütün bankalar için bire bir aynıdır. Özellik ile aranan ipotekli yada herhangi bir kredi paketindeki ilk şart her finansman işleminde karşımıza çıkan meşhur ”KREDİ NOTU” olmaktadır. Kredi Notu Nedir? Normalde Kaç Olmalıdır? sorularına yanıt verdiğim için hiç o konuya değinmeyeceğim. Şayet kredi notu engellini geçti iseniz sizlerden bankaların tamamının talep edeceği diğer şartlar ise şunlar olacaktır.

 • Gelir beyanınız yeterli olmaması durumunda kefil
 • Rehin edilecek olan araç ve evin üzerinden herhangi bir satılmaz şerhinin olmaması
 • İpotek edilecek olan aracın modelli olması (bankalara değişiklik göstermiş olsa da en fazla 7 yaşında kadar aranmaktadır)
 • Kredi kullanım üst limitine takılmıyor olması. (Daha önce krediniz olsa dahi kullanacağınız kredinin aylık ödemesini ödeyebilecek bir gelir beyanında bulunmanız)

İpotekli ticari kredi için bankalar tarafından arana başlıca şartlardandır.

İpotekli Ticari Kredi Faiz Oranları Nedir? Hesaplama Tablosu!

İpotekli olarak ihtiyaç kredisi veren sizlere tam 12 bankanın hangileri olduğundan bahsettik. İsmini saymış olduğumuz bu bankaların üzülerek söylemem gerekir ki sadece 9 tanesi faiz oranları hakkında bizler ile bilgi paylaşmaktadırlar. Doğal olarak bizlerde bu 9 bankanın paylaşmış olduğu verileri baz alarak hesaplama tablosunu oluşturmak zorunda kalıyoruz.

Hesaplama tablomuz da yer alan işlemlerdeki vadeler daha öncede belirtmiş olduğum gibi en az 3 ayda 1 ödemeli olarak hazırladığımızda ayrıca belirtmek isterim. Şimdi gelin isterseniz ilk önce bu ay bizler ile ticari kredi faiz oranlarını paylaşan 9 bankamızın aylara göre verilerini tablo olarak yer verelim. Daha sonra ise tıpkı Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama Tablosu için de oluşturmuş olduğumuz gibi 3 ayda 1 olarak farklı tutarlar için geçeriz.

 2023 Esnaf Kredisi Faiz Oranı
BANKA 12 Ay 24 Ay 36 Ay 48 Ay 60 Ay
ING %1.65
Türkiye İş Bankası %1.59 %1.62
AKBANK %1.81 %1.75 %1.73
DENİZBANK %1.20
Fibabank %1.65
Garanti Bankası %1.69 %1.59
QNB Finansbank %1.18 %1.20 %1.20 %1.22
Yapıkredi %2.08
HALK VAKIF ZİRAAT %1.56

içlerinden sizin için seçmiş olduğumuz ipotekli ticari işletme kredisi veren bankanın geri ödeme imkanları ise;

100 Bin TL İpotekli Ticari Kredi 36 Ay Hesaplama Tablosu
Banka Faiz 3 Ayda 1 Ödeme Miktarı Top Maliyet
YapıKredi %2.08 12.726 TL 152.730 TL
Türkiye İş Bankası %1.62 11.664 TL 139.971 TL
QNB Finansbank %1.20 10.737 TL 128.852 TL
HALKBANK %1.56 11.529 TL 138.351,32 TL

Evet, değerli esnaflarımız bu ay için 9 bankamızın 60 aya kadar belirlemiş olduğu faiz oranları bu şekilde. Bazı bankalarımız sizin de görmüş olduğunuz gibi 48 ile en fazla 36 ay vadeli olarak bu imkanları sağlamaktadır. Hesaplama tablomuzu da bizde doğal olarak çoğunluğa uyarak 36 ay vadeli 3 ayda 1 ödemeli olarak oluşturduk.

Faiz oranlarını ve geri ödeme imkanlarını paylaşmış olduğumuz ipotekli ticari kredi veren bankaların fırsatlarını bankalara ait KOBİ departmanları üzerinden başvuruda buluna bilirsiniz. Ayrıca, arzu ederseniz ön başvurularını da İnternet sayfaları üzerinden kolaylık ile oluştura bilirsiniz. Örneğin:

 • Türkiye İş Bankası anında ticari kredi başvurusu için bu https://bit.ly/2z3Cu0f bu bağlantı adresi üzerinden olduğu gibidir.

Bir daha ki ay güncel oranlar ile görüşmek dileği ile..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu