Genel Bilgi

Almanya’da Yapılacak En İyi İşler

Almanya'da Türkler En Çok Ne İş Yaparlar?

Almanya’da Yapılacak En İyi İşler Her ne kadarda artık Almanya eski çalışma cazibesini kaybetmiş olsa da bir çok T.C. vatandaşımız bu soğuk ülkede sıcak paralar fazlası ile hala kazanabilmektedir. Almanya’da popüler hale gelmiş mesleklere yatırım yapanlar ülkelerine oldukça varlıklı bir şekilde kısa vadede gelir iken, diğer yapılabilecek özel sektör meslek guruplarında ise uzun vadeler de çalışıp ancak emekli olduktan sonra vatanlarına döne bilmektedirler. Sizlere ilk şıkta belirttiğim gibi bizzat ağabeyim yaşadığı popüler meslek guruplarına yaptığı ufak yatırım ile kısa vadede nasıl tam 22 çalışana sahip olduğunun başarı öyküsünü ve yatırım yapılabilecek en çok ne iş olduğundan bahsedeceğim.

Almanya’da Bir Türk Başarı Öyküsü

Her ne kadarda öz ağabeyim olmasa da çocukluktan beri beraber büyüdüğüm baba tarafından yakın olan ağabeyim köyde çay ocak işletmesinden nasıl Almanya’nın sayılı zenginleri arasına girdiğini bahsetmek istedim. Her ne kadarda sadece yaz tatillerimizde buluşmuş olsak da Aykut ağabeyim benim baba memleketimde en sevdiğim akrabamdı. Kardeşleri ile birlikte oldukça nüfusu kalabalık olan Osmaniye / Kadirli ilçesine bağlı Çukur Köprü köyünde çay ocağı işletirdi. Kendisi benim gözümde oldukça zeki ve girişimci bir ruha sahipti. Hiç bir şeyden korkmaz kafasına yatan her şeyi mutlaka yapmak isterse bir şekilde yapardı. İleride onun ben iyi bir yerlere gelebileceğini biliyordum ama ne yalan söyleyeyim  bu kadarını inan ki beklemiyordum. Maşallah diyerek Türkiye’den Almanya’ya uzanan başarı hikayesine kabaca değinmek istiyorum.

Başarı Hikayemiz Askerden Sonra Başladı

Uzun vadeli olarak Aykut ağabeyim ile asker ocağında ayrıldık. O gitti tam gelir iken ben gittim. Ben geldiğim de ise Aykut ağabeyim köyünden çıkmış kendilerine oldukça yakın olan Antalya ilinin Çam yuva ilçesinde ismini vermeyeyim bir otelde önceleri masör olarak işe başlamış. Daha sona ben kendisini ziyaret ettiğimde aynı otelin savuna işletmesi için ihalesini girmiş ve bir şekilde ihaleyi almış. İyi giden turizm sezonlarında oldukça güzelde bir birikim yapmıştır. Bu arada kendisini hem mesleğinde geliştirmiş hemde Rusya, Almanca ve İngilizce gibi dillerde geliştirmişti. Görünce ben bile şaşırmadım desem yalan olur yani. Düşünsenize yıllardır köyünden çıkmamış birisi askere gidip bir geliyorsunuz yeni bir meslek sahibi olmuş hemde bir çok dili ana dili gibi konuşmaya başlamış. Neyse, bu süre zarfında Almanya doğumlu ve kayıtlı olan 2006 dan beri hala çok sevdiğim yengem ile tanışmış ve nikah kıymak için tüm istenilenleri halletmişti. Bizde tesadüfen nikah şahitleri bile olduk, belki inanmayacaksınız ama…

Ağabeyim artık mesleğini Almanya da icra etmek için kolları sıyırmış ve gözünü de karartmıştı. Evlendikten sonra yerleşmiş olduğu Almanya’nın Düsseldorf vilayetin de kendi mesleği olan Sauna / SPA Merkezini kurmak için kollarını sıvamış ve ilk iş olarak sektöre uygun bir iş yeri kiralamıştı. Daha sonra tecrübesinde de istifade ederek ufak bir çapla kurmuş olduğu iş yerini zaman ile geliştirmiş ve şuan için tam 22 çalışan ile Almanya hizmet vermektedir. Maşallah şuan oldukça iyi kazanç sağlamaktadır. Kendisine ulaşmak isteyenler http://www.hamam-duesseldorf.com/ bu İnternet sitesinde ki iletişim adreslerinden erişebilirler. Şayet şahsen olarak Aykut ağabeyime ulaşırsanız ona çok selamı söyleyin.

Almanya’da Türkler Başka Ne Tür İşler Yapar

Ticaretin içine hiç yoktan giren Aykut ağabeyime ben yaz tatillerinde her uğradığında Almanya’da Türkler en çok sorusu için bir çok cevap aldım. Ama almış olduğum bu cevaplarda en çok dikkatimi çeken en çok Türklerin Almanya’da ne iş yaptığından ziyade en başarılı oldukları meslek gruplarıydı. Bu meslek gurupları ise ticarette en büyük sırlardan biri olan Almaya’da olmayan sektörlere yönelik işletmelerin kurulmasıydı. Peki bu meslekler neydi.

  1. Sizde bu sektörlerden birini Aykut ağabeyim gibi cesaretinizi toplayarak girer ve onun gibi sıkı bir şekilde çalışırsanız eminim ki kısa sürede Almanya da başarılı bir iş adamı olursunuz. Be melek gurupları oralarda aynı sauna SPA gibi çok fazla mevcut olmayan meslek dallarıdır.Almanların vazgeçemediği tat olan döner salonları
  2. Yine Almanlar tarafından çok sevilen ızgara salonları ( Adana şiş kebap )
  3. Almanya’da çok fazla olmayan çiğ köfte salonları ( içli köfte dahil olmak bir çok firma yurt dışına bayilik vermektedir. Lütfen çiğ köfte bayiliği veren firmaları bir gözden geçirin. )
  4. Ağabeyim bana sıklık ile bahsettiği elbise tamir atölyeleri.
  5. Şimdi sıkın durum derim. Almanlar sağlık yaşama tüm dünya ülkelerinden çok daha düşkündür. Türkiye’den pazarlayacağınız bir çok hastalığa iyi gelen doğal ürünler ile bence köşe olursunuz. İşte şifalı otlar, yada keçi boynuzu özü, doğal bitki özleri ile yapılan şuruplar. )

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu