Genel Bilgi

Bankamatik (ATM) Üzerinden Kartsız Para Gönderme Nasıl Yapılır?

Bankamatik (ATM) Üzerinden Kartsız Para Gönderme Nasıl Yapılır? ATM diğer adıyla bankamatik üzerinden bütün bankalara ücretsiz olarak para gönderme yapabilirsiniz. Kartsız olarak EFT/Havale nasıl yapılacağını sizlere burada anlatacağım. 11 haneli TC kimlik numaranızı bilmeniz durumunda bütün ATM makinelerinden bu işlemi yapmanızın sizlere tanıdığı başka avantajlarda bulunmaktadır. Bunların en başında ise tamamen göndermiş olduğunuz para transferini karşı taraf siz istemediğiniz sürece bilmemesidir. Ücretsiz, hem de kartsız olarak para göndermenin yanı sıra gizli bir şekilde para transferi yapmak isteyenler. Hazırsanız HALKBANK, VAKIFBAK ve Ziraat Bankası gibi devlete ait bankalar içinde aynı işlemin yer aldığı AKBANK ATM üzerinden yapmış olduğum para göndermeyi paylaşıyorum.

ATM Üzerinden En Fazla Ne Kadar Para Göndere Bilirim?

Bankamatik makineleri günümüzde artık alış veriş merkezlerinden tutunda fabrika içlerinde dahi yer almaktadır. ATM istasyonları günümüze gelene kadar bir çok süreçten geçmiştir. İlk önceleri ATM makinelerinin çıkartılmasının nedeni sadece para çekme yada yatırma işlemlerinin yapılmasıydı. Bu özelliği bile banka şubelerinin üzerinden tahmin bile edemeyeceğiniz yükü almıştır. Tabi teknoloji geliştikçe insanların ihtiyaçları ve istekleri de beraberinde artış gönderdi. Bu ise ATM makinelerinin yeni özellikler kazanmasına vesile oldu. Kazandığı bu özelliklerinden bir tanesi de kartız olarak para gönderme yapılması imkanının sağlaya bilmesidir. Böylece kartınız yanınızda dahi olmasa 11 haneli T.C numaranızı bilmeniz ve karşı tarafın IBAN yada havale numarasını bilmeniz durumunda bu özelliği kullanabilmektesiniz. ATM üzerinden nasıl para gönderilir, sizle için yaptım. Bu işlemin uygulamasına bahsetmeden önce bilmenizi istediğim bir konu vardır. O da bu makinelerle en fazla ne kadar para gönderme yapabileceğinizdir?

ATM üzerinden istediğiniz kadar para gönderme yapabilirsiniz. Aynı yada farklı bankalar için de bu geçerlidir.

Her ne kadarda bankamatik üzerinden sınırsız para gönderme yapabilseniz de bilmeniz gereken bir konu daha vardır. O da tek seferde ATM makinesine ne kadar para yükleyebileceğinizdir. Öyle ya istediğiniz kadar para yatıramazsanız sınırsız para göndere bilme imkanı olsa ne yazar? Hadi şimdi bu limitlerin ne kadar olduğuna bir bakalım. Ama bu konumuza geçmeden önce sizlere ATM makinelerin konumuzla ilişkili bir özelliğinden bahsetmek istiyorum. Özellikle kara listede olup bankalardan kredi çekemeyenler. Kredi yada para kartınız olması durumunda ATM üzerinde taksitli olarak nakit avans kullana bilirsiniz. Bunun için Taksitli Nakit Avans Nedir? Nasıl Çekilir? için geniş bir içerik hazırladım. Kimi zaman banka bireysel ihtiyaç kredilerinden dahi çok avantajlı imkan sağlayan bu hizmetten yararlanmanızı öneririm.

Bankamatik (ATM) Para Çekme ve Yatırma Limiti Ne Kadardır?

ATM para çekme ve yatırma limiti ne kadar olduğunu bilirseniz para göndereceğiniz kişiye mahcup olmazsınız. Bunun nedeni ise taahhüt ettiğiniz para miktarını gönderebilme ihtimalini bilmenizdir. Bu nedenle karşı taraftaki alıcıya para göndermeden önce ATM üzerinden ne kadar para göndere bilmeniz çok önemlidir. Aslına bakılırsa daha da önemli olanı ise ATM üzerinden ne kadar para çekme limiti olduğudur. Karşı taraf size limitsiz para göndermiş siz çekememişsiniz ne anlamı var ki! Yukarıda ATM üzerinden para yatırmanın bir limiti olmadığını bahsettik. Ama bir de para yatırma konusunda başa bir ayrıntıya dikkat çektik.

O ayrıntı ise tek seferde ATM haznesine yatıra bileceğiniz tutardır. ATM makineleri tek seferde belli bir miktarı alıp sayma kapasitesine sahiptir. Bu nedenle bir çok ATM makinesi tek seferde en fazla 40 bankomat almaya göre programlanmıştır. Bu miktara göre tek bir seferde ATM makinesine yükleye bileceğiniz miktarlar ise para birimine göre şu şekildedir.

40 Bankomat ATM’ye Tek Seferde Ne Kadar Yüklenir
50 TL 2.000 TL
100 TL 4.000 TL
200 TL 8.000 TL

Bu limitler dahilinde ATM üzerinden kendi hesabınıza makinenin haznesi dolana kadar para yatırma yapa bilirsiniz. Evet, ATM üzerinden hesabımıza tek seferde ne kadar para yatırabileceğimizi gördük. Peki, tek seferde ne kadar çekebiliriz?

ATM üzerinden para yatırmada sınırlama olmasa da çekmek için sınır vardır. Bu sınır bankalara göre değişmektedir. Ama genel olarak ATM üzerinden çekebileceğiniz para çekme limiti 3.000 ile 3.500 TL arasında değişmektedir. Bu limit pandemi dönemlerinde 2 kadına kadar çıkabilmektedir. En sonra pandemi de bu miktar bir çok banka tarafından en az 5.000 TL çıkarılmıştır. Bu konuyada açıklık getirdikten sonra benimde başıma gelen bir konuya daha değineceğim. Sonrasında ise ATM üzerinden nasıl para gönderilir, buna açıklık getireceğim.

ATM Para Yuttu Yada Eksik Verdi Ne Yapmalıyım?(Sıkışma Dahil)

Hayatımda bir kere ATM üzerinden sorun yaşadım. Gerçekten sıcağa ve soğuğa çok dayanıklı makineler. Hep merak ediyordum. Acaba ATM para eksik verse yada yuttu diyelim ne yapmalıyım diye. Ben bu olumsuzlukları düşünürken başıma para sıkışma problemi çıktı. Olay tam olarak nasıl olduğunu isterseniz bir bahsedeyim. Sonrasında ise ola ki para yutma veya eksik verme gibi durumlarda ne yapmanız gerektiğinize geleceğim.

 

Genellikle bankamatik olarak AKBANK’a ait olanları tercih etmekteyim. Mevduat hesabım AKBANK ile Türkiye İş Bankalarında olduğu için çoğunlukla bu bankalara ait bankamatikleri kullanmaktayım. Yine bir gün nakit paraya ihtiyaç duydum. Bankamatik başına giderek para çekme işlemlerimi kartımla yaptıktan sonra sıra paramı elime almaya geldi. Talep etmiş olduğum meblağ bankamatik tarafından çıkartıldı. Almak istediğim de bir tane 100 TL bankomatın ne yapsam gelmek istemediğini güdüm. Sanırım 10 yada 15 saniye geçince ise paranın geri ATM haznesine gittiği gördüm. Kendi mevduat hesabıma baktığımda ise bankamatiğin bana tam olarak para verdiğini gördüm. Peki, bu durumda ben yaptım?

Yapmış olduğum şey çok basitti, direk hiç zaman kaybetmeden bankamatiğe ait olan bankanın müşteri hizmetlerini aradım. Çıkan yetkili bana bankamatiğin başından 1 kaç dakika ayrılmamı söyledi. Daha sonra ise belirtmiş olduğu tuşlara basarak sorun yaşadığım bankamatiğe ait kodu bularak kendilerine söyledim. Bu işlemi yaptıktan sonra yekli artık bankamatikten ayrılabileceğimi söyledi. Paramı ne zaman hesabımda görebilirim soruma ise şu cevabı verdik.

Yaşadığınız sorunun teyidi için ilk olarak ATM içinde para sayımı yapılır. Şayet fazla para olduğu tespit edilirse raporunuza istinaden güvenlik kamerası incelenir. İhbar doğru ise paranız yaklaşık 5 iş günü içinde hesabınıza yatar.

Gerçekten müşteri temsilcisinin dediği gibi de oldu. Sıkışmış olan alamadığım 100 TL 5 iş gününe varmadan hesabıma geçti.

Bankamatik (ATM)’den Bedava Para Kartsız Nasıl Gönderilir?

ATM üzerinden ilk olarak kartsız para nasıl gönderilir konusuna değinmeden size bir açıklama yapmam gerekiyor. O da bankamatik yani ATM makinelerinden bedava para gönderme yapabilirsiniz. Ayrıca, yine beni dinlerseniz ücretsiz para gönderme imkanına sahip olmasanız dahi çok düşük rakamlarla bu işi hallede bilirsiniz. Bedava para ATM üzerinden para göndere bilmeniz için anlaşmalı maaş müşterisi olmanız gerekir. Şayet maaş müşterisi değilseniz çok düşük rakamlarda para göndermek için mutlaka alıcıya ait bir para gönderme ATM’si seçmelisiniz. Böylece hem paranız 7/24 olarak gider hem de çok düşük maliyetle para göndermiş olursunuz. Bu önemli hususa değindikten sonra nasıl kartız olarak EFT yada havale olarak para gönderdiğime geçe biliriz.

  1. Bankamatiğe gidelim. Kartız işlem yada kartım yok diyelim
  2. Açılan menüde para gönderme seçeneğinde bulunalım
  3. Alıcıya Hesap yada IBAN numarası üzerinden hangisinden para göndereceğimizi belirleyelim
  4. 11 haneli T.C. kimlik numaramızı girelim.
  5. Alıcıya ait olan IBAN numarasını girelim
  6. Açıklama gireceksek bunu girelim
  7. Açılan hazneye göndereceğimiz para miktarını teslim edelim

Son olarak göndereceğimiz rakam doğru ise onay verelim ve işlemi tamamlayalım. ATM üzerinden kartız para gönderme bu şekilde oluyor arkadaşlar. Farklı bankalar dahil olmak ücretsiz para göndermek istiyorsanız Ücretsiz Havale EFT İle Para Transferi Nasıl Yapılır? konumuza göz atın. Ayrıca, kartız olarak para göndermenin bir diğer yolu olan Bankasız Para Göndermenin En Kolay, Hızlı Yolu MİGROS! da baksanız iyi olur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu