Devlet Destekleri

Bu Ekonomik Desteğin Tekrarı Olmayacak! 8240 TL Nakit Destek

Ölüm Aylığı, Cenaze Ödeneği, 8240 TL Cenaze Ödeneği Yardımı

Bu Ekonomik Desteğin Tekrarı Olmayacak! 8240 TL Nakit Destek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ‘nın açıklamaları doğrultusunda 8.240 ₺ ödeme yapılacağı açıklandı. Resmi internet sitesinde yer alan bilgiye göre bu yardım cenaze ödeneği olarak tanımlanmakla birlikte, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın izniyle ölen kişinin yakınlarına bir defaya mahsus olmak üzere cenaze yardımı ödeneği verilmektedir.

8240 TL Nakit Para Desteği Nedir?

Tek seferde alınabilecek ve total de 8240 TL olan bu destek bir çok kişi tarafından merak edilmektedir. Çok yeni açıklanan ve vefat eden kişi yakınlarını ilgilendiren nakit yardımı için nasıl başvuru yapılır? Yada başvuru için aranılan şartlar ve Detayları yazımızda….

Cenaze Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Cenaze ödeneği başvurusu için vefat eden kişinin yakını ölüm belgesi ile SGK’ya başvuru yapması gerektiği gibi yine 8240 TL nakit yardım şartlarına BURADAN’da ulaşabilirsiniz.

Cenaze Ödeneği Başvuru Koşulları Nelerdir? 

  • Ölüm ödeneği talebinde bulunan kişinin yakının, iş kazası veya meslek hastalığı sonucu hayatını kaybetmiş olması.
  • Ölen kişinin sağlığında kalıcı sakatlık geliri veya yaşlılık ve aile sigortasının ödenmesi.

Sigortalının yakınları, belirtilen şartların yerine getirilmesi halinde vefat ödeneği alma hakkına sahiptir.

Kimler Cenaze Ödeneği Alabilir?

Ödemeler ölen kişinin eşine, yoksa çocuklarına, yoksa ebeveynlerine, yoksa kardeşlerine SGK aracılığıyla ödeme yapılır. Herhangi bir kazanç iddiası yoksa başvurular kabul edilip  onaylanır. Bu ödeneğin hesaplaması tüketici fiyat endeksindeki değişim dikkate alınarak yapılır.

Cenaze Ödeneği Tutarı Ne Kadar ?

5434 Sayılı Emekli Sandığı Kanununa tabi emeklilerin ölüm yardımı kişinin emekli aylığından az olmamak üzere (makam, temsil ve görev tazminatı gibi tazminatlar hariç) 01.01.2023-30.06.2023 dönemi için 8.240 TL’dir.

Cenaze ödeneğinde zaman aşımı, hakkın doğduğu tarihten itibaren beş yıldır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu