Sosyal Hizmet Yardımları

Çalışmayan Anneye Devlet Doğum Yardım Parası Veriyor

Çalışmayan Anneye Devlet Doğum Yardım Parası

Çalışmayan Anneye Devlet Doğum Yardım Parası Veriyor. Çalışmayan annelerde devletten 633 sayılı kanun hükmünde kararname ek 4 maddesi doğrultusunda yaptıkları doğum sayılarına göre belli bir miktarda yardım parası alabilmektedir. 2023 senesine ait doğum yardım parası miktarları dahil olmak üzere, bu destekten yararlanmak isteyen kadınların hangi kurumlara nasıl başvurabileceklerini, dilekçe örneği ile paylaştık. Ayrıca yine hamile kalmış ev hanımları için bir defaya mahsus olarak verilen doğum yardım paralarının ne zaman hangi tarihte alabileceğini en çok merak edilen sorulara istinaden yanıt olduk.

Çalışmayan Anneye Doğum Yardım Parası

SSK’lı olarak çalışan anne kadar herhangi bir kurumda çalışmayan ev hanımları da devletten doğum yardım parası alabilmektedirler. Yaptıkları doğum sayılarına göre verilecek olan doğum paralarını devletimiz Türkiye’de il ilçe ayrımı yapılmaksızın tüm annelere doğum yaptıktan en geç 2 ay içinde vermektedir. Çocuk sayısına göre verilecek olan doğum parasının miktarları 2019 senesine ait güncel miktarı şöyledir.

  1. İlk defa doğum yapacak olan en hanımı annelerimize bir defaya mahsus olarak verilecek olan doğum parası miktarı tam 300 Türk Lirasıdır.
  2. İkinci çocuğuna doğum yapmış olan annenin 2019 senesi için alacağı yardım parası ise 400 TL.
  3. 3 çocuğuna hamile kalıp doğumunu başarılı bir şekilde gerçekleştirip hayata yeni bir yavru katan anneye verilecek olan para miktarı ise 600 TL olmaktadır.
  4. İkiz çocuk olması durumunda da 1000 TL ödenmektedir.

Devletimiz tarafından çalışmayan ev hanımlarına bir defalık verilen bu yardım paraları erkek yada kız çocuğu dünyaya getirmeye bakılmaz sızın verilmektedir. Ayrıca bu miktarlarda verilen destekler aynı ölçekte çalışan annelere de verilmektedir.

Ev Hanımları Doğum Yardım Paralarını Nasıl Alabilirler?

Evde çalışmayıp kendilerini çocuklarının bakımlarına adamış olan ev hanımlarını da devletimiz unutmayıp ufakta olsa yaptıkları doğum için yukarıda belirtmiş olduğumuz paraları hediye olarak vermektedir. 15.05.2015 tarihinden sonra verilmeye başlayan bu yardım paraları için müracaatlarınızı bir dilekçe ile aşağıdaki kurumlara yapabilirsiniz.

  1. Şehirde ikamet edenler için Aile Bakanlığı İl Müdürlükleri
  2. Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine
  3. Kasabada ikametgah edenler ise her Kaymakamlık binalarında bulunan ” Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ” için başvurularını aşağıdaki evrak ve dilekçe örneği ile sağlayabilirler.
  4. Yurt dışındaki gurbetçi vatandaşlarımızda başvurularını konsolosluklara yada büyük elçiler ile yapabilirler.

Başvuru İçin Gerekli Evraklar ve Dilekçe Örneği

Doğum yaptıktan sonra istediğiniz zaman size tanınan yardım parasını almak için belirtilen kurumlardan herhangi birine çocuğunuza ait kimlik belgesi yada doğum belgesi ile buradaki çalışmayan kadın doğum yardım başvuru dilekçe örneği  ile başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurunuz sonrasında hak ettiğiniz yardım parası ortalama 2 ay içinde adınıza (T.C. Kimlik numarası) PTT’ye yatırılacaktır.

Haber Videosu ( Biraz  eski ama idare lütfen : )

Bu imkanlar sadece Türkiye Cumhuriyeti kadınlarına özel olarak tanınmış olan bir haktır. Yabancı uyruklu ev hanımları Türkiye’de doğum yapsalar bile bu imkanlardan yararlanamazlar. Konu hakkında detaylı bilgi yada destek almak isteyenler ücretsiz olarak Başkanlığa ait olan 183 yada 144 numaraları araya bilirler.

Çalışan işçi (SSK’lı) yada memur (Emekli Sandığı Mensupları) kadınlarda yine başvuruları için yukarıda paylaştığımız dilekçeyi kullanabilirler.

Çalışmayan Anneye Doğum Yardım Parası Dilekçe Örneği İçin yorum yaparak talep edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu