Kosgeb Kredileri

ÇKS Belgesi İle Çiftçilere Kredi Veren Bankalar

ÇKS Belgesi İle Çiftçilere Kredi Veren Bankalar - KOSGEB Kredi

ÇKS Belgesi İle Çiftçilere Kredi Veren Bankalar Çiftçilerimizin hiç bir şayet BAĞ-KUR dan emekli olmadılar ise bir gelir belgesine ne yazık ki sahip değillerdir. Bunun yerine ise bankalar çiftçilerimizden kullanacakları ihtiyaç kredilerine yönelik başvuruları için ÇKS belgesi göstermelerini istemektedirler. ÇKS belgesi ile kredi alabileceğiniz tüm bankaları ve bu finansmanları şartları ile faiz oranlarını en güncel haliyle sizler için listesi burada.

ÇKS Belgesi İle Çiftçilere Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Hepimizin bildiği gibi bankaların kredi verme prensiplerinin en başında talep ettiği evrakların başında kuşkusuz gelir belgesi gelmektedir. Yani herhangi bir bankaya ister SSK’lı çalışın ister ise çalışmayın ama aylık olarak düzenli bir şekilde belirli bir gelire sahip olduğunuzu kanıtlayamazsanız kredi almanız çok üzgünüm ki bir hayli zor olacaktır. Bu durumdan ötürü ihtiyaç kredisi çekemeyen ÇKS belgesine sahip çiftçilerimize ise bankalar yeni bir formül bulmuş ve tarım kredisi adı altında ihtiyaç kredisi olanakları sağlamıştır.

Geniş bir potansiyel içeren çiftçilerimizi elinden kaçırmak istemeyen bankalarımızın düzenlemiş olduğu bu olanaklara başvurularda ise ilk talep ettiği evrak kuşkusuz sizin gerçekten bir çiftçi olup olmadığınızı gösterecek olan ÇKS belgesidir. Tabi her kredi de olduğu gibi ÇKS belgesi de tek başına bankalarca istenilen şartlar da ve evraklar da yeterli olmamaktadır. Bu belgenin yanı sıra bazı evrakları ve şartları da sizlerden talep edecektir. İsterseniz ilk olarak ÇKS belgesi ile kredi veren bankalara başvuru yapmadan önce sizin gerçekten talep edilen şartlara uygunluğunuzu bir kontrol edelim, ne dersiniz. ?

ÇKS Belgesi İle Kredi Almaya Uygun Musunuz?

Daha önceleri sürekli olarak ÇKS belgesinin hayvan kredilerindeki öneminden sizlere bahsetmiştim. Bu belge sadece canlı hayvan alımları için istenilmek ile kalmayıp ihtiyaca yönelik nakit para kullanımları içinde bankalarca talep edilmektedir. Ama ne yazık ki biraz önce de belirttiğim gibi ÇKS belgeniz var diye bankalar size kredi verecek diye de bir kaide yoktur. Bunun en büyük sebebi kuşkusuz ki her ne kadarda paradan para kazanma amacı hedefleseler bile vermiş oldukları nakittin geri ödenebileceğinin teminatını almaktır.

Bu neden ile ÇKS belgesi ile kredi veren bankalar ilk olarak sizin KKB kredi notu değerinizi sorgularlar. Geçmiş dönemlerde ister çiftçilik ile uğraşın ister ise herhangi bir sektörde çalışan olun yapılan bu istihbarat sorgulamasında şayet mukataalı iseniz ne yazık ki bir çok bankadan ÇKS belgesi ile kredi alamazsınız. Onun haricinde ise KKB kredi notu değeriniz yüksek olsa dahil sizden bazı talepler öne sürerler bu talepler şu şekildedir.

 1. Sizden en 2 tane tercihen çalışan eşlerinin onayı ile birlikte kefil isteyeceklerdir.
 2. Kullanacağınız tarım kredisinin miktarına göre ipotek talep edebilirler. (Üzerinize kayıtlı olan tarla yada canlı hayvanlar ile bu talebi es geçebilirsiniz.)
 3. Son yıllarda artık bankalar bu alanda kredi kullanacaklardan vergi daireleri tarafından verilen devlete hiç bir vergi borcu yoktur yazısı da istemektedir. Ben bunun örneğini en son bir kaç ay önce Finansbank dan ÇKS belgesi ile kredi kullanmak isteyen kayın babam örneğinde rastladım.
 4. SGK dan BAĞ-KUR ödeme dokümanı isteyebilirler. (Yine buna kayın babam tarafından kullanılan tarımsal kredi de bizzat şahit oldum.)
 5. Nüfus cüzdanınızın fotokopisi

gibi belgeler ve şartları sizler ÇKS ile kredi veren bankalar mutlaka isteyecektir, talep edecektir. Şayet bu şartlara uygun iseniz şimdi gelelim bu olanakları sağlayan bankaların size tanıdığı imkanlara..

ÇKS Belgesine Kredi İmkanı Sunan Bankalarımız Hangileri?

Yüksek limitlerle ÇKS belgeniz ile Ziraat Bankası üzerinden kredi kullanacaklar, sizlere ”İpotekli Kredi” kullanmanızı tavsiye ederim. İpotekli İhtiyaç Kredisi (Ev, Tarla, Araba, Arsa) gibi kendinize ait mülkleri rehin etmenize olanak sağlamaktadır. 60 ay vadeli olarak kullana bileceğiniz ipotekli kredi için rehin edeceğiniz mülkünüzün değerine göre adınıza kredi çıkmaktadır. Ziraat bankası tarafından belirlenen bu miktarlar ise % oran ile şu şekilde yer alır.

Konut Değerinin %90
İş Yeri İçin %75
İmarlı Arsa İçin %50

Yapılan ekspertiz değerlendirmesine göre, bu oranlar göz önünde bulundurularak;

 • Konut değeri 200.000 TL ise 160.000 TL
 • İş yeri değeriniz 300.000 TL ise 225.000 TL
 • İmarlı arsanız 500.000 TL değerinde ise 250.000 TL kadar

ipotekli ihtiyaç kredisini ÇKS belgeniz ile birlikte mart ayında aylık %1.64 faiz oranları ile kullana bilirsiniz.

ÇKS Belgesi İle Kredi Veren Bankaların Listesi

Yazımızın başında da belirttiğim gibi ÇKS belgesi ile çiftçilerimize işletme yada tarım kredisi adı altında ihtiyaçlarına yönelik kredi imkanı sağlayan bir çok banka vardır. Bu bankalardan az evvel sizlere Ziraat bankası A.Ş. tanıttım. Bu bankamızdan sonra ise bu imkanı sizlere sağlayan bankaları listeler isek mevcut tablomuz şu şekilde oluşacaktır.

 1. QNB Finansbank; ”Çiftçi Nakit Kredisi” adı altında ÇKS sahibi çiftçilerimize nakit kredi olanakları sunmaktadır. (Bizzat kendim kefil olarak bu imkandan yararlanılmıştır )
 2. TEB bankası; Yatım ve işletme kredileri adı altında çiftçilerimizin nakit ihtiyaçlarını karşılayan diğer bir bankamızdır.
 3. Şekerbank; Taksitli Tarım Kredisi adı altında sizin nakit ihtiyacınızı karşılayan diğer bir finansman kurumudur.
 4. Fibabanka da çiftçilerimize nakit kredi olanağı sağlamaktadır.

 

Sizlere son önereceğim banka ise kefilsiz ve formalitesiz olarak SMS aracılığı başvuru yapabilme imkanı sağlayan Denizbank tır. Üstelik tam 60 ay vade imkanları ile bu olanağı sizlere sunmaktadır. Yan tarafta bankanın tanıtım resmini sizler için paylaştım.

ÇKS ile kredi veren bankalar içerisinde yer alan FİBABANKA’dan bu ay faiz oranları;

FIBABANKA 12 Ay 24 Ay 36 Ay
%1.59 %1.54 %1.49

ile kredi kullana bilirsiniz. Ödeme takviminiz ise örnekte olduğu gibi olur.

FİBABANKA KREDİ HESAPLAMA
Miktar VADE Aylık Ödeme Toplam Maliyet
34.000 TL 12 Ay 3.196,89 TL 38.362,64 TL
16 Ay 2.485,89 TL 39.774,29 TL
19 Ay 2.150,22 TL 40.854,28 TL
25 Ay 1.722,74 TL 43.068,67 TL
36 Ay 1.314,29 TL 47.314,32 TL

İnternet üzerinden isterseniz hemen başvuruda bulunabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu