Genel Bilgi

ÇKS Belgesi Nasıl Çıkarılır? İstenilen Belgeler Nelerdir?

ÇKS Belgesi Nasıl Çıkarılır? Talep Edilen Belgeler Nelerdir?

ÇKS Belgesi Nasıl Çıkarılır? Talep Edilen Belgeler Nelerdir? Tarımsal ve hayvansal alandaki tüm yatırımlarınızdan devletten 2022 yılı ve sonrası için destekleme almak istiyorsanız mutlaka ÇKS veya İşletme belgenizin olması gerekmektedir. Ayrıca Ziraat dahil herhangi bankadan yine tarım ve hayvancılık için yapacağınız kredi başvurularına ÇKS belgesi mutlaka talep edilir. BAĞ-KUR dan emekli olamak için bile istenilen çiftçi kayıt belgesi nasıl alınır? Yayınlanan resmi gazeteye göre ÇKS yada işletme belgesi çıkarmak için istenilen EK başvuru ve güncelleme formaları sizler için sitemde yer verdim.

ÇKS İle İşletme Belgesi Nedir? Ne İşe Yarar?

İnternet üzerinden bir bakıyorum da emin olun hepsi ÇKS ile İşletme Belgesinin tam olarak ne işe yarar bilmiyorlar. Sizler de eğer ki ufak bir göz atarsanız bütün sayfalar ÇKS kaydının İşletme Belgesi ile aynı niteliğine sahip olduğunu sanmaktadırlar. Peki, tam olarak bu iki belge nedir? aralarındaki büyük farkın neler olduğuna önce bir değineli, sonrasında ise sizlere bu belgelerin sağlamış olduğu avantajların neler olduğuna değinmek istiyorum.

ÇKS Belgesi; sadece toprak altı veya üstü tarımsal faaliyetlerde bulunan çiftçilerimiz için oluşturulmuş olan bir kayıt sistemidir.

İşletme Belgesi; her türlü canlı hayvancılık faaliyetlerinden bulunan yada bulunmak isteyen üreticilerimiz için oluşturulan bir kayıt sistemidir.

Sizlerinde görmüş olduğunuz gibi her iki belgenin de çıkarılması açısından arasında dağlar kadar farklılık vardır. Ama, ne yalan söyleyeyim size sağladığı avantajlar ise nerede ise aynıdır. Peki, bu iki belge siz değerli çiftçilerimize ne gidi avantajlar sağlamaktadır.

 1. Devletin genç çiftçi projeleri kapsamında vermiş olduğu hibelerden.
 2. Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat bankasını sunmuş olduğu düşük faizli krediler ile canlı hayvan alımından tutunda tüm tarım kredilerinden istifade etmek için.
 3. Özel bankalar dahil olmak üzere bütün finansmanlardan size özel kredi kullanmak için.
 4. Yine ülkemizde faaliyet gösteren bir çok bankadan çiftçi kredi kartı alabilmek için.
 5. BAĞ-KUR üzerinden emekli olabilmek.
 6. Üretmiş olduğunuz tarımsal ürünleri nakliyesini yapmak için gerek duyulan ”Müstahsil Yol Belgesi” çıkarmak için. (hasat sonu güncel olması şartı ile)
 7. Ekili alanlarınıza karşılık olarak devletten destek almak
 8. Bakmış olduğunuz hayvan sayısına ve cinsine göre teşvik almak

Sizlerinde görmüş olduğu gibi işletme ile ÇKS belgesinin sizlere sağlamış olduğu avantajlar gerçekten çok fazla. Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi dahil olmak üzere bütün sayılan bu olanaklardan yararlana bilmek için peki bu iki belge nasıl çıkartılır?

Hayvan İşletme Belgesi Nasıl Çıkartılır?

Hayvancılık alanında biraz öncede bahsetmiş olduğumuz gibi devlet desteklerini almak istiyorsanız mutlaka işletme belgesine sahip olmalısınız. İşletme belgesi ile sadece düşük faizli krediler ile hibe destekleri almak ile kalmayıp yine bir çok süt, doğum yada kesim gibi işlevler içinde ödenek devletten alabilirsiniz. İşletme belgesini çıkartmak aslına bakılırsa oldukça basittir. Belgenin çıkartılabilmesi için ise size tek gerekli olan şey ise kiralık yada adınıza kayıtlı olan bir ahıra sahip olmanızdır.

Ahırın m2 kaç olduğu hiç fark etmemektedir. Eğer kiralık yada adınıza kayıtlı herhangi bir ahır niteliğine sahip yapıya sahip iseniz bunun tapusu ile Tarım İl Müdürlüklerine başvuruda bulunmanız gerekir. Müdürlükteki görevli memurun size vereceği muvafakatnameyi muhtar ve azasına imzalatmanız ile birlikte ortalama 1 saat içerisinde işletme belgenize sahip olursunuz. Belgenin çıkartılması için ortalama tutan harç bedeliyse 30 ile 40 TL arasında olmaktadır. Başka benim yaptığım araştırmalara göre hiç bir ödenek yapmamaktasınız.

ÇKS Belgesi Nasıl Çıkarılır?

Çiftçi Kayıt Belgesi olarak da bilinen ÇKS’nin çıkarılması için iki şekilde başvuruda bulunabilirsiniz. Bunlardan ilki e-devlet üzerinden şahsi kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yaparak başvuru formu doldurmanız. 2. yol ise Çiftçi-Kayıt-Sistemi-Başvuru-Formu-EK1  doldurarak İlçe Tarım Müdürlüklerine elden teslim edilmesi iledir. Yalnız şunu bilmesiniz ki her ne şekilde başvuruda bulunur iseniz bulunun mutlaka sizden bazı evrakları da beyan etmeniz istenecektir. Bu evrakların bir çoğu gerçekten tarım yada hayvancılık ile uğraşıp uğraşmadınız tespit edilmesi amacı ile istenen belgelerdir. Bu belgeleri ve ilgili EK formları sırası ile listeler isek şayet.

ÇKS Belgesi İçin İstenilen Belgeler Nelerdir?

ÇKS belgesi başvurusunu ister e-Devlet üzerinden gerçekleştirin ister iseniz biraz önce sizler ile paylaştığım EK-1 olarak geçen başvuru formu ile sağlayın mutlaka bu forma ilaveten aşağıdaki belgeleri de iliştirmemiz gerekmektedir.

 1. Arazisini kullandığınız kişilerin yada kendi arazini kullanıyor iseniz sizin kimlik belgesinin fotokopisi
 2. Yine kullandığınız arazi her kimin ise o araziye ait tapu kadastrodan alınacak tapu kayıt örneği. (Kadastro da yer almayan tapular için ise Arazi-Keşif-Raporu-EK-2doldurularak istenilmektedir.
 3. Şayet tarım yapılacak arazi kiralanmış ise kira kontratı istenilmektedir.
 4. Şayet varsa başvuru sahinin vergi numarasını gösteren belge
 5. Döner sermaye yardım belgesi
 6. Taahhütname
 7. Ekili alanların muhtarlık tarafından onaylatılmış olan C-Formu

istenilmektedir.

ÇKS Belgesi Güncellenmesi İçin İstenilen Belgeler Nedir?

Çeşitli hallerde ÇKS belgenizin güncellenmesi istenilmektedir. Bu devlet desteklerinde ve Müstahsil yol belgesi almak için daha çok istenilmektedir. ÇKS belgenizi yine resmi gazetede beyan edilen tarihler için de ilçe tarım müdürlüklerinden aşağıdaki belgeler ile yapabilirsiniz.

 1. ÇKS güncelleme başvuru formu
 2. Döner sermaye makbuzu MUVAFAKATNAME
 3. Kira kontra namesi (arazi kiralık ise) Arazi-Kira-Sözleşmesi

gibi evraklar istenilmektedir. Gerekli evraklar ve başvuru İlçe Müdürlüklerin eline eksiksiz bir şekilde ulaşmasına takiben ÇKS belgeniz ortalama 5 iş günü içinde elinizde olacaktır.

Kurye ve PTT ile size teslim edilecek olan ÇKS belgesinden 2022 yılında 25 TL alınmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu