Konut Kredisi

81 Şehre 2023 Devlet Destekli Konut Kredisi Başvuruları

Devlet Destekli Konut Kredisi Başvuruları Başladı..

Özellik ile sıfır konut satış sektörü durduğu zaman ekonomi de adeta yaprak kımıldamıyor. Bu sebep den ötürü ki devlet özellik ile Ziraat, Vakıf ve Halkbank konut kredilerine sürekli faiz desteği sağlamaktadır. Ayrıca, devlet bankalardan faiz desteği sağlamasının yanı sıra ise TOKİ ile de yine çok düşük faizler ile 2023 senesinde vatandaşlarını ev sahibi yapmaktadır. Uygun şartlarda ev sahibi olmak isteyenler, 81 şehre verilen bu desteği değerlendirmelerini tavsiye ederiz.

İlk Defa Ev Alacaklara Devlet Desteği Nedir?

Şayet üzerinden herhangi bir ev yoksa ise sizin ilk defa ev sahibi olacaklara en iyi olanak TOKİ’den gelmektedir. TOKİ Engelli Başvuru Şartları Nedir? dahil olmak üzere bütün kesim için 3+1 ile 2+1 daireler bu yılda hız kesmeden inşa edilmektedir. 81 ilimizin tamamına inşa edilen bu konutlara başvuru şartların en başında ise ilk defa ev alıyor olmanız gerekmektedir. Şayet ilk defa ev alacaksanız ve aile bütçe geliriniz yaklaşık olarak net asgari ücretin 2 katını aşmıyor ise TOKİ imkanları tam size göre! Toplu Konut İdaresi olarak faaliyet gösteren kurumun ev almak için başvurularını şu iki bankamız üzerinden yapabilirsiniz.

 • Ziraat Bankası
 • Türkiye Halkbank

Bireysel olarak yapacağınız başvurular için sizden evin oda sayısına göre belli başvuru miktarı talep edilecektir. Bu miktar,

 • 2+1 daireler için 500 TL
 • 3+1 daireler için ise 1.000 TL

arasından değişmektedir. Ayrıca bunun ödemenin yanı sıra konut almaya hak sahibi olanlardan evin değerinin %10 kadar peşin ödeme alınır. Peşin alınan bu miktar şehirlere göre en az %5 olarak da değişiklik göstere bilmektedir. Ziraat ve HALKBANK üzerinden ayrıca kullandırılacak olan kredinin faiz oranı ise aylık %0.49 olmaktadır.

Evi Olmayanlara Devlet Desteği TOKİ Şartları Nedir?

Evi olmayanlara TOKİ başlatmış olduğu kapmaya dahilinde her yıl 100 bin konut yapacağınız taahhüt etmektedir. İlk defa ev alacak olan yeni evlenecek çiftlerin dahi istifade edebileceği bu kampanyanın bazı şartları vardır. Şartlara uygun olmanız durumunda 81 şehre yapılacak olan devlet destekli faiz indirimli kredilerden sizlerde istifade edebilirsiniz. Peki, istenilen bu şartlar nelerdir?

 • İlk defa ev alıyor olmanız
 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmanız
 • Projenin başlatıldığı ile de en az 1 sene ikametgah ediyor olmanız
 • Eşinizin veya velayet altındaki çocuklarınızın evi olmaması gerekir.
 • Aylık hane gelirinizin net 5.000 TL geçmemesi gerekir. İstanbul için bu oran 6.000 TL olmaktadır.
 • Sadece bir başvuruda aileniz ile birlikte yapıyor olmanız
 • Başvuru yapacak kişinin yeni evli dahi olsa 25 yaşını tamamlamış olması gerekir. (Ziraat Bankası Evlilik Kredisi fırsatlarının devam ettiğini de ayrıca belirtmek isteriz.)

Evi olmayanlar bu şartlara sahip iseniz Türkiye Halk Bankası ve Ziraat Bankası üzerinden başvuruda bulunabilirler.

e-Devlet Üzerinden TOKİ 2023 Başvurusu Nasıl Yapılır?

TOKİ başvuruları artık Türkiye Halk Bankası ve Ziraat Bankası yanı sıra e-devlet üzerinden de yapılmaktadır. PTT’den alacağınız e-Devlet şifresi ile 2023 TOKİ başvurularının nasıl yapılacağını resimli bir şekilde sizlere anlattık. Adımları izleyerek sizler de bankalarda sıra beklemeden hemen TOKİ başvuru işleminizi emekli, engelli yada şehit yakını veya gazi dahi olsanız gerçekleştire bilirsiniz.

 • İlk olarak https://www.turkiye.gov.tr/toki-konut-is-yeri-basvurusu adresine giriş yapalım.
 • Karşımıza çıkan bilgilendirme metnini okuyarak ”DEVAM” diyelim.
 • Sizi karşılayan sayfada ikametgah etmiş olduğunuz ili gösteren konut projesinde ”HAK SAHİBİ OLDU” ibaresini görür seniz yeni başvuruda bulunamazsınız. Şayet sayfa boş ise o zaman + YENİ BAŞVURU demeniz gerekir.
 • ”Filtreler” bölümünden ikametgah ettiğiniz ili seçiniz. (Resimde olduğu gibi)
 • ”BAŞVUR” dedikten sonra ise yine karşınıza ”BAŞVURU SATIN ALMA TAAHHÜTNAMESİ” çıkacak. Okudum diyerek devam edelim.
 • Konut tipinizi seçip devam diyelim.
 • Bilgilerinizin yer aldığı formu ”DEVAM” diyerek geçelim
 • Sonra bütün bilgilerinizin yer aldığı ön izlemeyi ”DEVAM” deyip geçelim
 • İŞLEM SONUCUNDA size SMS ile gelecek olan banka hesabına konut başvuru bedelini yatırınız.

hepsi bu kadar. Başvurunuz onay aldığı taktirde artık devletin 240 ay sabit olarak belirlemiş olduğu %0.49 faiz oranı kredi imkanında yararlana bilirsiniz.!

TOKİ Köy Projesi Başvuruları Başladı!

Toplu Konut İdaresi köylerimizi de güzelleştirmek için kollarını sıvadı. Türkiye genelinde başlatılan TOKİ Köy  Projesi uygulaması ile sosyal yaşantı destekli olarak müstakil evler inşa edilmeye gidilecek. 6 farklı yapı projesi ile köylülerin huzuruna çıkan TOKİ taleplere göre fiyatlandırma yapmaktadır. Başvuru şartları ise alınan talebin yoğunluğuna göre belirlenmektedir. Ön talepleri sadece köy muhtarları aracılığı ile toplanan projeye katılım için kimlik numaranızı köy muhtar veya azasına yazdırmanız yeterli olacaktır. Proje kapsamında yeterli çoğunluk elde edilir ise şartlar ve yapılacak olan konut proje örnekleri ile güncel fiyatları ise şu şekilde oluşacaktır.

 • 45-65 m2 evler için en az 67.500 en fazla 97.500 TL
 • 65-80 m2 evler için de en az ödenecek tutar 97.500 en fazla ödenecek tutar ise 120.000 TL
 • 80-100 m2 evlerin anahtar teslim alımlarında 120.000 TL ile 150.000 TL
 • 100 m2 ile 110 m2 arasındaki köy evlerine 150.000 TL ile 165.000 TL
 • 110-120 m2 için 165.000 TL ile 180.000 TL
 • 120-130 m2 evlere de en az 180.000 TL ile 195.000 TL

arasında bir bedel ödemek zorundasınız. Evlerin en üst miktarını belirleyici ana husus ise projeye okul, sosyal tesisler, cami ve alış veriş merkezlerin ilave edilip edilmeyeceğidir. 250 ile 300 m2 arasından yapılacak olan konutların ön kayıtları sonrasında projenin hayata geçirilmesi onaylanır ise başvuru şartları belli olacaktır. Şartlar yapılan konutlara başvuru miktarına göre büyük ihtimal belirlenecektir. Şayet yoğun talep olması durumunda aranacak şartları büyük olasılık ile şunlar olacaktır.

 • Daha önce TOKİ den konut alınmamış olması
 • Hane üzerine ev olmamış olması
 • Seçmen kağıdının köyünde olması

Sizler için yapmış olduğum araştırmalarda videomda da bahsetmiş olduğum gibi bu şartların aranacağı bilgisine ulaştım.

HALKBANK Devlet Destekli Ev Kredisi Kampanyası

Hani dedik ya devlet konut satışlarına çok önem veriyor diye. Bu sebepten dolayı ikinci el ile özellikle sıfır ev alacaklara HALKBANK üzerinden çok düşük faizli konut kredisi vermektedir. Bunun yanı sıra ayrıca, devlet memurları ile maaşını Türkiye Halk Bankasından alanlar için HALKBANK ekstra olarak mevcut kredi faiz oranlarına indirim sağlamaktadırlar. Tabi bireysel alımların yanı sıra TOKİ konutları için uyguladığı kredi olanaklarına ise hiç değinmiyorum bile. Bireysel alımlara 180 aya kadar banka tarafınca verilen konut kredisinin faiz oran ve geri ödeme cetveli ise şöyledir.

 • 120 ayın bütün vadelerine HALKBANK sıfır alım için aylık %1.42 faiz ile konut kredisi vermektedir. Farklı geri ödeme vadelerine göre takviminiz ise şu şekilde oluşur.
HALKBANK Konut Kredisi Hesaplama
Miktar VADE Aylık Ödeme Toplam Maliyet
120.000 TL 48 Ay 3.680,35 TL 176.656,75 TL
60 Ay 3.209,25 TL 192.555,30 TL
82 Ay 2.727,11 TL 223.623,93 TL
100 Ay 2.507,68 TL 250.768,46 TL
120 Ay 2.354,82 TL 282.580,25 TL

Başvuru işlemlerini İnternet üzerinden sadece 3 adımla buradan yapabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu