Devlet DestekleriGenel Bilgi

Dikkat, Şartlar Değişti! Sigorta Girişiniz Bu Sene Öncesi İse Erken Emeklilik Müjdesi! İşte Gerekli Şartlar!

Dikkat, Şartlar Değişti! Sigorta Girişiniz Bu Sene Öncesi İse Erken Emeklilik Müjdesi! İşte Gerekli Şartlar! Emeklilikle ilgili yapılan yeni düzenlemede erken emeklilik hayali kuranlara müjde geldi! Emekli olmak için değişen koşullarla birlikte 1999 tarihinin önemi arttı. Bu tarihten öncesinde sigorta girişi olan çalışanlara erken emeklilik yolu gözüktü. Emeklilik için yerine getirilmesi gereken 3 koşulun esnemesine sebep olan sürpriz tarihle ilgili gelişmeleri sizler için haberimizde derledik. İşte SGK erken emekli olma koşulları!

SGK Emekli Olma Kriterleri Değişti!

Bilindiği üzere Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından emeklilik için 3 koşulun yerine getirilmesi gerekiyor. Yaş, prim günü ve sigorta giriş tarihi kriterleri yerine getirilmesi ardından emekli olmaya hak kazanılabiliyor. Belirlenen bu 3 koşulda yaşanan sürpriz gelişme sonrası milyonların gözü yeni gelişmeye çevrildi.

İşe Girişiniz Bu Tarihten Önce İse Müjde!

Hatırlandığı üzere 2006 yılı sonrasında tüm çalışanlar SGK çatısı altında toplanmış ve üç kurumda emeklilik şartları revize edilmişti. 7200 prim günü ve 65 yaş kriteri getirilmiş, emeklilik hakkı kazanılması için bu iki koşulun yerine getirilmesi istenmişti. Yürürlükte olan mevzuatta erken emekli olmanın yolu ise sigorta başlangıç tarihinde atıyor. 8 Eylül 1999 tarihi öncesinde işe başlayan çalışanlar, 15 yıllık sigorta süresi ve 3600 gün ödenmiş prime sahip olmaları halinde emekli olabiliyor. Siz de 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişine sahipseniz, erken emeklilik hakkı kazanabilirsiniz.

BUNA BAKINIZ: Kadınlara Evde Emekli Olma İmkanları

Sadece 3600 Gün Ödenmiş Prim Emekli Olmak İçin Yeterli Oluyor

Emekli olmak için 7200 gün ödenmiş prim ve 25 yıllık sigorta süresi kriterlerine takılan milyonlarca kişiye müjde geldi! Yeni yapılan düzenleme sonrası emekli olmak için 15 yıllık hizmet süresi yeterli oluyor. Erken emeklilik için 8 Eylül 1999 tarihi öncesi işe girişe sahip olanlar, 15 yıllık hizmet süresi ve en az 3600 gün ödenmiş primle emekli olabiliyor.

İşe Giriş Tarihinizi Hemen Öğrenin!

Sigorta girişinizi kontrol etmek için SGK İl Müdürlükleri’ne başvurabileceğiniz gibi e-Devlet’ten online sorgulama yapabilirsiniz. SGK Hizmet Dökümü alarak işe giriş tarihinizi kontrol edebilir, 1999 öncesi işe başlama tarihine sahipseniz emeklilik işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu