Devlet Destekleri

Emeklinin Gözü Oradaydı, Zam ve Tarih Artık Tamam! İmza Resmen Atıldı!

Emeklilerin gözü kulağı 2023 bayram ikramiyesine çevrilmişti, sonunda beklenen haber geldi! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bin liralık ikramiye tutarının enflasyon oranında artırılacağını açıklaması ardından tüm dikkatler Ramazan ve Kurban Bayramı emekli ikramiyesine çevrilmişti. Sonunda beklenen haber geldi, bayram ikramiyesi 2023 ne zaman sorusu yanıt buldu. İkramiye tarihleri tek tek açıklanırken, ikramiye tutarı ile ilgili heyecan verici açıklama Türk Emekliler Derneği’nden geldi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan Bayram İkramiyesi Zammını Müjdelemişti!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk kez 2018 yılında verilmeye başlanan emekli bayram ikramiyesi ile ilgili beklenen müjdeyi paylaşmıştı. Üç yıldır bin lira olarak verilen bayram ikramiyelerine zam yapılacağı müjdesini açıklayan Erdoğan, yapılacak zam tutarı için enflasyona işaret etmişti. Erdoğan yaptığı açıklamada, “Yaklaşık 3 yıl önce emeklilerimize bayramlarda biner lira ikramiye sözü vermiş, bu uygulamayı hemen başlatmıştık. Enflasyon oranında artış yapılan bayram ikramiyelerinin Ramazan’daki ilk ödemesini Mayıs başında, Kurban Bayramı ödemesini de Temmuz ortasında gerçekleştireceğiz.” İfadeleri ile zam müjdesi ile birlikte bayram ikramiyesi ödenme tarihini de açıklamıştı.

2023 Emekli Bayram İkramiyeleri Hangi Tarihte Yatacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması ile Ramazan ve Kurban Bayramı için ödenecek ikramiyelerin tarihleri belli oldu. Açıklamaya göre emekliye Ramazan Bayramı ikramiyesi 10 – 12 Mayıs 2023 tarihleri arasında ödenecek. Kurban Bayramı ikramiyesi ödemeleri ise 12 – 16 Temmuz 2023 tarihlerinde yapılacak.

Emekli Bayram İkramiyesi 2023 Kaç Para Olacak?

emekli-bayram-ikramiyesi-ne-zaman-2021

Emeklilere ödenecek bayram ikramiyeleri için zam yapılacağı bizzat Cumhurbaşkanı tarafından müjdelenmiş, yapılacak zammın ne kadar olacağı ise henüz açıklanmamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında enflasyon oranında artışa işaret ederken, emeklilerin taleplerine yönelik ilk beklenti Türk Emekliler Derneği’nden geldi. Yapılan enflasyon oranında artış yönünde hesaplama yapan Türk Emekliler Derneği, 2023 emekli bayram ikramiyesi için 1.545 lira talep ettiklerini açıkladı.

Zam İçin 3 Alternatif Kapıda!

Bayram ikramiye zamları için kulislerde dile getirilen 3 senaryo bulunmakta. Senaryoların ilkine göre ilk 6 aylık enflasyon oranının ikramiye tutarına yansıtılması yönünde gerçekleşti. Bu senaryoya göre emekliler, Ocak’taki %8,36’lık farklı tutarınca ikramiyelerine zam alacaklar. İkinci ikramiye döneminde ise Temmuz 2023 enflasyon rakamları Kurban Bayramı ödemeleri için belirleyici olacak. Ocak zammına ilave olarak Kurban Bayramı için Temmuz zammı eklenerek emeklilere ödeme yapılacak.

İkinci ihtimal ise 2020 yılında gerçekleşen enflasyonun ikramiyelere zam olarak doğrudan yansıtılması yönünde. Bu beklentiye göre bu yıl ödenecek bayram ikramiyelerine %14,6 oranında zam yapılacak. Emekliler ise 2018 yılında ilk kez verilmeye başlanan ikramiyeler için enflasyon farkının bu yıldan itibaren hesaplanması yönündeki taleplerini dile getiriyor. Son senaryo da emeklilerin bu talebi üzerine şekilleniyor.

Kimler Emekli İkramiyesi Alabiliyor?

Emekliye ikramiye ödemeleri ile ilgili 2018 yılında yapılan düzenlemede, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) emeklilerinin ikramiye ödemesinden yararlanması öngörüldü. SGK’nın dışında kalan 10 banka, 6 sigorta şirketi ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) ve ona bağlı odalarda çalışanların dahil olduğu 17 emekli sandığı üyelerine ikramiye verilmesi gelen talepler arasında. PTT Emeklilere kredi şartları yazımızda kredi çekmek isteyen emekliler için bilgi bulabilirsiniz. Bayram ikramiyesi alamayacak olan emekliler de bu haktan yararlanma taleplerini dile getirirken, ödeme kapsamının özel sandıkları da kapsaması yönündeki isteklerini aktarıyorlar. Bahsedilen emekliler de kapsama dahil edilmesi halinde yaklaşık 300 bin emeklinin daha bayram ikramiyesinden yararlanmasının önü açılacak.

Yeni Emekliler Bayram İkramiyesi Alabilecek Mi?

Kanuna göre emekli ikramiyesi alabilecek olanlar için, “SGK’dan bayramın içinde bulunduğu ayda gelir ve aylık almakta olan kişilere ikramiye ödenecek.” ibaresi yer alıyor. Kanun doğrultusunda ise yeni emeklilerin, Mayıs ayında emekli aylığı almaları halinde bayram ikramiyesi ödemelerinden yararlanabilecekleri anlaşılıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu