Sosyal Hizmet Yardımları

Eşi Vefat Eden Dul Kadına Devlet Maaş Bağlıyor

Eşi Vefat Eden Yoksul Kadına Devlet Maaş Bağlıyor

Eşi Vefat Eden Dul Kadına Devlet Maaş Bağlıyor. Eşi çeşitli nedenler ile vefat etmiş olan dul kadına devlet yardım elini uzatarak aylık 250 TL olmak üzere iki ayda bir ödemeli 500 TL yardım parası vermeye 2023 itibarıyla başlamıştır. SYD yani Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından organize edilen bu yardım elimden hangi şartlarda ki kadınların istifade edeceği, detayları haberimizin devamında.

Başvuru Adresleri ve Gerekli Evraklar Nedir?

Eşini çeşitli nedenler ile kaybetmiş olan kadınların zor günlerinde yanlarında olan SYD (Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ) kadınlarımıza az dahi olsa aylık maaş bağlamaktadır. Bu rakam 2022 yılı için aylık 250 TL iken iki aylık olarak ise 500 TL olmaktadır. Ödemeler iki ayda bir 500 TL olarak dul kalmış T.C. vatandaşı kadınımıza verilmektedir. Başvurular için sadece T.C. kimlik belgenizin olması yeterlidir. Nüfus cüzdanının dışında bu haktan yararlanmak için herhangi bir belgeye ihtiyacınız yoktur. Başvuru yapacak olan dul kalmış kadının müracaatını şahsen olarak ikametgah ettiği il / ilçedeki SYD adresine yapması gerekmektedir. Size en en yakın Sosyal Yardımlaşma Vakıflının adresini kaymakamlığımızdan öğrenebilirsiniz.

Dul Kalmış Kadının Bu Şartlara Uygun Olması Gerekmektedir.!

Çeşitli sebepler ile eşini kaybetmiş kadın devletimizden 2 ayda bir olmak üzere 500 TL yardım parası alabilmesi için bazı şartlara haiz olması gerekir. Bu şartlar ise şunlardır.

  1. Aile hanesine 484 TL fazla bir gelir girmemesi. (Kayıtlı olarak)
  2. 65 yaş maaşı alıyor olmaması.
  3. Herhangi bir yerde kayılı olarak çalıyor olmaması.
  4. Resmi yada gayri olarak bir erkek ile yaşaması halinde kesilecektir.

gerekmektedir. Ayrıca bu imkanlardan şunun altını çizerek belirtmem gerekir ki EŞİNDEN BOŞANMIŞ olanlar yararlanamaz.!

Ödemeler PTT Üzerinden Yapılmaktadır

Resmi olarak nikahlı eşini kaybeden dul kalmış kadın eğer belirtilen şartlara uygun ise ve dediğimiz şekilde başvurularını ilgili resmi kurumlara yaparsa 2 ayda bir olmak üzere alacakları 500 TL ödemeyi kendilerine en yakın PTT şubesinden SOSYAL YARDIM KARTI ile alabilirler. Dul kalmış kadın bu aylığı şartlar dahilinde almaya devam ederken şayet ileride adres değişikliği yaparlar ise bunu mutlaka SYD bildirmesi ve maaş naklini yapması gerekir. Aksi durumda hak ettikleri dul kadın yardım parasından istifa edemeye bilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu