Devlet DestekleriEsnaf Kredileri

Esnafa 1 Yıl Ödemesiz İşletme Destekleme Kredisi Nasıl Alınır?

Esnafa 1 Yıl Ödemesiz İşletme Destekleme Kredisi Nasıl Alınır? TESKOMB ile Esnaf ve Sanatkarlar Odası kefaleti ile tüm esnafa tam 1 yıl ödemesiz 3o bin TL den 150 bin TL kadar düşük faizli işletme destekleme ihtiyaç kredileri Türkiye Halk Bankası aracılığı 2022 senesinde de verilmeye devam etmektedir. Bakanlar kurulu kararı ile hazinenin %50 faiz desteği ile sağlanan bu kredi ile ister işletmenizin ihtiyacı olan makine alımlarında bulunabilir, ister iseniz ticari araçlarınızı sıfırı ile yenileyebilirsiniz. Esnaf Kefalet Kredileri ile 60 aya kadar vadeli kredi kullanmak isteyen vatandaşlarımızın hangi gerekli evrakları temin etmesi gerektiği ve size özel sunulan bu imkanlara ait faiz oranları ile hesaplamalarını sizler için bu alanda sergiledik.

Esnafa 1 Yıl Ödemesiz İşletme Destekleme Kredileri

Senelik olarak esnaflar için bir araya gelen bakanalar kurulu kararı ile 2022 senesinde de tüm esnafımızı yakından ilgilendiren bir çok kredi paketleri tanzim edilmiş ve resmi gazete yayımlanmıştır. Türkiye Halk Bankası ile finanse edilen faiz desteğininde hazine tarafından karşılan bu kredi paketleri içerisinde faizsiz krediler den tutunda senelik %4 gibi sembolik oranlar ile oluşturulan kredi imkanları dahil bulunmaktadır. Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifinin kefaleti ile tüm esnaflarımıza sağlanan kredi paketleri aşağıdaki gibidir.

7 Özel esnaf kredi paketi her derde deva olacak.!

 1. İşletme Kredisi; Tüm esnaflarımızın ihtiyaç duyduğu ham madde alımı ve döner sermaye giderlerinin karşılanması amacı ile oluşturulan bir pakettir. Program kapsamın da en fazla esnafımız 150 bin TL kredi başvurusunda bulunabilir ve vade olarak en üst ay olan 24 ay seçeneğini kullanabilmektedir.
 2. Tesis Kredileri; İşletmelerin ihtiyaç duydukları yeni makine alımları için 60 ay vade seçenekleri ile oluşturulan bir pakettir. Arzu eder iseniz 150.000 TL kadar başvurularda bulunabilirsiniz.
 3. İstihdam Destekleme Kredileri; Ülke ekonomisinin canlanması amacı ile oluşturulan bu paket ile esnafımız 150 bin TL üst limit ile almış olduğu krediyi 1 yıl ödemesiz ve sonrasında 36 ay geri ödemeli bir şekilde kullanabilir. İşletmenin ihtiyacı olan yeni makine alım haricinde eskimiş olan işletme makinelerini de bu imkanlar dahilinde değiştirebilirsiniz.
 4. İhracat İşletme Kredileri; KOBİ’nin ülke dışına ürün ihracat etmesi amacı ile alacağı özellik ile teknolojik bazdaki makine giderleri için oluşturulmuş olan bir olanaktır. Bu olanak dahilinde 150.000 TL üst limitli alacağını krediyi 1 yıl ödemesiz 48 ay vadeli olarak geri ödeyebilirsiniz.
 5. İskonto Kredi Olanakları; İle kısa süreli olarak iş yerinizin ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. En fazla kullanacağınız kredi için 9 ay vade seçebilirsiniz.
 6. Taşıt Edinme ve Bakım Onarım Kredileri; Sıfır alacağınız araçlar için 60 ay vadeli 150 bin üst limitli kredi paketidir. İkinci el alacaklar ise minibüs, otomobil ve kamyonet için en fazla 3 yaş otobüs almak için ise 5 yaşa kadar bu imkanlardan cari yıla göre yararlanabilir. Var olan araçlarını onarıma sokacak yada aracın ihtiyaç duyduğu bakım ile yedek malzeme alımlarında bulunacaklar bu paket kapsamında 48 ay vadeli olarak yararlanabilir.
 7. Kamyonet Sıfırlama; Eskimiş olan ticari araçlarını yenisi ile değiştirmek isteyen esnaflar, şayet aracınız 10 yaşında büyük ise 36 ay vadeli krediniz bu paket ile sizi bekliyor.

Faiz Oranları ve Uygulanan Kesinti Miktarları

1 yıl ödemesiz olarak dahil esnaflara verilen bu kredi imkanlarının faiz oranları kredi vadesine göre değişmektedir. Şayet belirtilen programlar kapsamında en fazla 12 aylık vadelerde başvurularda bulunur iseniz en fazla siz uygulanacak olan faiz oranı yıllık %4 dür. 12 aydan daha fazla vadeler ile başvuruda bulunacak esnaflarımız için ise senelik %5 oranında bir faiz uygulanır. Hangi vade de başvuruda bulunur iseniz bulunun sizden nakit olarak yapılacak kesintiler ise aşağıdaki gibi olacaktır.

 • Kredinin tamamının geri ödenmesi ile size iade edilecek olan %1 bloke sermaye kesintisi
 • %1.5 Başvuru yaptığını kooperatif tarafından alınan gider.
 • %1 Risk Fonu Kesintisi; Esnafın zor durumda kedisini ödeyemediği vakit fon aracılığı ile o ay ki taksitinin ödenmesini sağlayan olanak
 • TESKOMB tarafından %0.25
 • %0.25 de Bölge Birliği tarafından kesilen masraflar.
 • Son olarak %0.5 de Halk Bankası tarafından alınan komisyon miktarıdır.

100.000 ile 150.000 TL arasındaki kesintiler dahil olmak üzere geri ödeme tablosunu esnaf kefalet kredi hesaplama sayfamızda daha önce sizler için yer vermiştim.

Nasıl Başvurabilirsiniz, Şartları Nedir?

Başvuru sahibi öncelik ile bu imkanlardan yararlanacağını yazılı bir dilekçe ile kendi meslek odasına yapması gerekmektedir. Meslek odası esnafın bu talebini Türkiye Halk Bankasına bildirir ve başvuru sahibinin KKB Kredi notu değerinde bir sorun yok ise kredisini onaylar. Ancak başvuru miktarı esnafın gelir beyanına göre hesaplanacağı için talep ettiği kredi miktarı onaylanmayabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu