Konut Kredisi

Hacizli Eve Kredi Nasıl Çekilir? Hangi Bankalar Verir

Hacizli Eve Kredi Verilir Mi? Hangi Bankalar Verir?

Hacizli Eve Kredi Nasıl Çekilir? Hangi Bankalar Verir Herhangi bir nedenden ötürü icra yolu ile haciz konularak ipotek altına alınmış eve kredi verilir mi? Şayet veriyorsa dahi hacizli eve yada iş yerine kredi veren bankaların talep ettikleri şartlar nelerdir? Ayrıca bankalarca icra konulmuş olan mülke nasıl ihale yöntemi ile satılıp alındığını da yine videolu olarak burada bulabilirsiniz.

Eve Neden Haciz Konulur?

Öncelik ile şunu belirtmemiz gerekir ki hacizli eve herhangi bir neden den ötürü ipotek altına alınmış eve denilmektedir. Bu nasıl oluyor isterseniz ilk olarak bu konuyu bir açalım. Bilindiği gibi bankalar herhangi bir kredi veya teminat mektubu oluşturur iken karşılık olarak sizden bir taşınmaz talep ederler. Talep edilen taşınmazlar ev olduğu gibi tarla veya arsada olabilmektedir.

Teminat mektubu karşılığında ipotek edilen ev şayet herhangi bir neden ötürü ki bunların başında teminat mektubunun karşılığında alınan malın güvencesinin sağlanamaması veya satış bedelinin ödenmesi durumunda icra mahkemesi kararı ile haczedilerek mühürlenir. Bu durum bankalardan kredi çekenler içinde aynıdır. Bankalardan kredi çekmek için yine aynı şekilde evinizi ipotek eder ve ödemeniz gereken kredi taksitlerini belli bir süre aksatır veya ödemezseniz bankanın avukatları tarafından ev yine icra mahkemeleri tarafından haczedilir. Bu illa ev olacak diye bir durum yok iş yeri de aynı şekilde haczedilerek mühürlenebilir. Bu işlemler vergi dairesi memurları tarafından polis gözetimi altında yapılmaktadır.

Hacizli Ev Kredi İle Nasıl Alınır?

Haciz edilmiş ev muhtemelen bankalar tarafından mühürlenmiştir. Eskiden senet işleri çok olduğundan bu işlemler kişiler tarafından daha çok görülür iken artık genelde günümüzde bu işlemler bankalarca yapılmaktadır. Hacizli evi kredi ile nasıl alınırsınız? ve hacizli eve kredi verilir mi? bu iki cevap da evet olarak kabul edebiliriz. Ancak haciz edilmiş bir evi kredi ile veya nakit para ile alabilmek için öncelik ile mutlaka ama mutlaka haciz işleminin kaldırılması gerekmektedir.

Bu işlemler için ilk olarak eve kimin tarafından haciz konulduğunu bilmemiz gerekmektedir. Banka mı? şahıs mı? firma mı? bunu vergi dairesi aracılığı ile öğrenebiliriz. Her kim tarafından icraya verildiğini öğrendik ten sonra o evin borcunu kapamanız gerekmektedir. Aslı taktirde hiç bir şekilde evi peşin veya kredi ile alamazsınız. Evin üzerindeki haciz işlemi kaldırıldıktan sonra eve konulan mühür vergi dairesi memurları tarafından en kısa sürede kaldırılır. Evin borcu ödenmiştir belgesini almanızı ve saklamanızı öneririz. Artık evi nakit veya kredi ile almak için hiç bir neden kalmadı!

Bankalardan Hacizli Ev Nasıl Alınır?

Diyelim ki banka tarafından bir eve haciz konuldu bu evi peşin veya kredi ile nasıl alabilirsiniz? Bu işlemler için biraz takip ve sabır gerekmektedir. Çünkü bankalar haciz koydukları evleri düzenlemiş oldukları ihale aracılığı ile satışa çıkarmaktadırlar. Şayet banka evinize haciz koymuş ve size tanınan zamanda ödenmesi gereken borcunuzu ödemediyse iseniz o ev artık bankanındır. Banklar bu işlemi yine vekalet sahibi avukatları tarafından yapmaktadırlar. İhaleler genelde kapalı zarf usulü yapılmaktadır. Bunun için hemen hemen her bankanın aynı formatta yayınladığı BURADAKİ belgeler tanzim edilerek iletilmesi gerekmektedir.

Burada bilmeniz gereken en önemli şey banka tarafından belirlenmiş olan muhammen (en asgari) bedelin üzerinde bir teklif vermeniz gerekmektedir. Bir diğer husus ise şayet bir evin muhammen bedeli 40,000 TL ise ve siz bu ev için 40,001 TL verirseniz ve sizden başka ihaleye giren olmazsa evin ihalesi sizde kalır. Kapalı zarf ihalenin de bankalar tarafından en güzel yönü bu. Kimse kimsenin ne kadar bedel ödediği bilmediği için genelde fiyatlar değerine yakın gitmektedir.  Ziraat bankası tarafından tüm Türkiye’ de satışa sunulan hacizli evlerin lisesini BURADA bilirsiniz.!

Hacizli Eve Kredi Kullandırılır Mı?

Bankadan ihaleyi kazandı iseniz şayet artık o evi peşin veya kredi ile alabilirsiniz. Hangi bankadan ihaleyi kazandı iseniz o bankadan kredi kullanmanız sizin çıkarlarınız doğrultusunda olacaktır. Şayet evi kredi ile alacaksınız kazanmış olduğunuz ihale bedelinin %25 bedelini nakit olarak bankaya yatırmanız gerekmektedir. Yani 100,000 TL değerinde bir ev için en az 25.000 TL nakit paraya sahip olmanız gerekmektedir. Geri kalan ödemeyi de banka tarafından uygun konut kredisi avantajlarını kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Banka hacizli ev alsanız bile sizden yine bazı evraklar isteyecektir. Tabi buna evin tabusu dahil değildir. Genelde gelir belgeniz ve nüfus cüzdanı evraklarınız istenecektir.

Düşük Faiz Oranları İle Konut Kredisi Kullanacaklar!

Banklar bilindiği gibi 120 aya kadar konut kredisi sağlamaktadır. Ancak bir tane banka 360 ay yani 30 seneye kadar da konut alımlar için sizlere kredi imkanı sunmaktadır. Bu banka hangisi diyorsanız lütfen 30 yıl vadeli konut kredisi veren bankalar isimli içeriğimize göz atın! Ayrıca, sizler için güncel bir de konut kredisi faizlerinin yer aldığı bir tablo oluşturduk. Bu tablodan da en düşük faizli bankamızın da bir de kredi hesaplamasını da yine yaptık.!

Mart da en düşük faizli olarak konut kredisi sağlayan bankamız Türkiye İş bankasıdır. Banka müşterilerine 120 ay vadeli olarak %1.40 faiz oranı ile kredi imkanı vermektedir.

Miktar Vade (Ay) Aylık Ödeme Toplam Maliyet
110.000 TL 48 3.356,72 TL 161.122,79 TL
60 2.924,13 TL 175.447,66 TL
72 2.645,02 TL 190.441,89 TL
84 2.453,29 TL 206.076,69 TL
120 2.137,49 TL 256.500,90 TL

Lütfen bizlere sorularınız varsa çekinmeden sorunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu