Genel Bilgi

Hayvan Kredilerinde KKB Notu Geçmişinin Önemi Nedir

Hayvan Kredilerinde KKB Notu Geçmişinin Önemi Nedir Bankalardan çeşitli nedenlerden dolayı mutlaka bir şekilde kredi kullanmışsınızdır. Genelde kullanmış olduğumuz krediye göre bankalar bizden bazı evrakları talep etmektedir.

Aslında bu evrakları bankalar bizden talep etmeden önce bizim mutlaka KKB notumuzu bakmakta ondan sonra işlemlerin devam etmesi için bu evrakları istemektedir. Yani anlayacağınız kredi notu skoru artık çok ama çok daha ön planda yer almaktadır. Bu skor önceleri sadece ihtiyaç veya konut yada araç alacaklar için sorgulanır iken artık hayvan kredisi alacaklar içinde sorgulanmakta hatta ve hatta yıllık veya aylık kredi faiz oranları dahil bu skora göre şekillendirilmektedir

Hayvan kredilerinde KKB skorunun önemi nedir?

Daha önceleri sitemizde defalarca KKB yani Kredi Kayıt Bürosu ve Findek Kredi Notu skoru hakkında defalarca makaleler yazdık ve bu değerin nasıl ücretli ve ücretsiz olarak sorgulanmasına açıklık getirmiştik. Bu değer artık o kadar önemli bir hal aldı ki artık sadece bireysel müşteriler için ön planda tutulmak ile kalmayıp çiftçilerimiz içinde önemli bir kriter haline almıştır. Eskiden bankalardan hayvancılık üzerine herhangi bir kredi kullanır iken sadece alınacak olan hayvanın Tarım İlçe Kooperatifine küpe numaraları kayıtlı olup olmadığı ve başvuru yapan şahsa ait ipotek olup olmadığı son olarak da başvuru yapanın ÇKS belgesi yani  Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olup olmadığı bakılırdı. Şimdi ise artık bunlara ilaveten başvuru yapan çiftçinin kaç yıldan beri hayvancılık ile meşgul olduğu ve bunun yanı sıra ilk olarak kredi notu skoru mutlaka bakılmakta dır. Belki inanması size zor gelecek ama kredi faiz oranları dahi bu skora göre azda olsa çok da olsa artmakta ve azalmaktadır.

Fark ne kadar olur?

Çeşitli imkanlar ile yapmış olduğunuz kredi geçmişi sorgulama işleminde riskli gurup da yer alan çiftçilere artık kolay kolay hayvancılık kredileri verilmemektedir. Riskli gurup dan kastımız kredi notu değerinizin düşüklüğü dür. Bunun nedenlerini daha önce yine bir çok kes anlatmıştık. Ama yinede kısaca konuyu ele almak gerekir ise geçmiş dönemlerde kredi kartı veya çek & senet ve yahutta her hangi bir kredi kullanıp geri ödeme dönemlerini aksatmış iseniz bu size büyük bir sıkıntı olarak yansıyabilmektedir.

KKB notunuz şayet yüksek ise artık bankalardan krediyi rahat ve kolay almak ile kalmayıp size özel faiz oranlarından da yararlanabiliyorsunuz. Şuan için hayvancılık adına kredi veren bir çok banka çiftçinin bu durumuna göz önünde bulundurarak bu fırsatları sunmaktadır. Peki ne fark eder? Yani KKB notunun yüksek veya çok yüksek olması arasındaki fark nedir? Hemen şimdi bu durumda sizlere küçük bir hesaplama yapmamız gerekir ise,

  • Diyelim ki yıllık KKB notu yüksek çiftçi için belirlenen faiz oranı %11 ve bu çiftçimiz 60000 TL krediyi 60 ay vadede ödeyecek olsa geri ödeyeceği toplam rakam 93.000 TL olacaktır. KKB notu normal olan çiftçiye sadece bir puan düşük yani %12 den kredi verilecek olursa şayet 60000 TL için toplam ödeyeceği rakam 96.000 TL civarlarında dır. Bir tek ödemeyi aksatmada 3.000 TL fazla faiz ödemek hiç de mantıklı değil!

Not değerim düşük kredi çıkmıyor ne yapmalıyım?

Bankalardan kredi çıkmamasının en büyük nedeni yazımızın başında da belirttiğimiz gibi KKB değerinizin riskli gurupta yer almasından dolayıdır. Bu durumda yer alanlar artık kara listede de yer almasa da bankalar tarafından bu kişiye güven sağlanana kadar hiç bir bankacılık ilişkisine girmeyin uyarısı Kredi Kayıt Bürosu tarafından verilmiştir.

Bu durumda yer alanlar kendilerini düzlüğe çıkarabilmeleri açısından ilk olarak varsa herhangi bir bankacılık borçlarını onları kapamalı veya taksitlerini düzene sokmaları şiddet ile önerilir. Bunun haricinde elden yapılacak olan herhangi bir kurum ödemelerini yine bankalar üzerinden ödemeleri oldukça etkili bir yöntemdir. Bu yöntemler biraz zaman alacaktır, mutlaka. Zaman kaybı yaşamak istemeyenlere önerimiz ÇKS belgesi olan ve KKB geçmişi skoru sizden daha iyi olan bir çitçi arkadaşınızın sizin adınıza kredi çekmesidir. Burada da KKB notunun ne kadar önemli olduğu bir kaz daha öne çıkmaktadır.

Çiftçilerin ticari ilişkilerinde artın son derece önem arz eden kredi notunuza lütfen sahip çıkın.!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu