Hayvancılık Kredileri

Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır? (2022-2023 Başvuru Şartları)

5 Adımda Hayvancılık Kredisi Alma Yolları

Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır? Hayvancılık Türkiye’de bütün coğrafyalarda geçerli bir meslek dalıdır. Ülke ekonomisinde 2023 içinde ciddi bir yere sahip olan hayvancılık kredisini nasıl alabileceğinizi bilmiyorsanız bu içerik tamda size göre. Hem özel bankalardan hem ise hayvan kredisi denildiği zaman ilk akla gelen Ziraat bankasından şartlara sahip olmanız durumunda kolaylık ile bu yatırım için kredi kullana bilirsiniz. Büyük yada küçükbaş veya herhangi bir kanatlı sektörü için 7 sene vadeye kadar kullanacağınız kredilerin devlet faiz desteklerinden de üsteli işletme ve yatırım dönemleri içerisinde yararlana bilirsiniz.

Hayvan Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Hayvancılığa başlamak istiyorsanız ve bunu kredi ile gerçekleştirmeyi düşünüyorsanız o zaman doğal olarak hayvan kredisi sizlere veren bankalar hangileridir bilmeniz gerekir. Ülkemizde hayvan kredisi hangi bankalardan alınır denildiği zaman ilk akla Ziraat Bankası gelmektedir. Bunun nedeni devletin her sene olduğu gibi 2023 yılında da yayımlamış olduğu resmi gazetede yer alan faiz indirim desteğidir.

Bu faiz desteği ile gerçekten Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi faiz oranları çok düşüktür. Hatta! özellik ile kadın ile 40 yaş altı genç çiftçilere bir çok hayvansal yatırımlar için faizsiz krediler dahi verilmektedir. Ziraat bankasının bu harika imkanlarının şartları diğer bankalara göre biraz daha ağır olsa da bu işi ciddi anlamda yapacaklar için en iyi banka diyebilirim. Ziraat haricinde hayvan kredisi veren bankalar hangileri derseniz.

 1. Şekerbank
 2. QNB Finansbank
 3. Garanti Bankası
 4. Denizbank
 5. Türkiye İş Bankası

Olarak listemizi oluştura biliriz. Şimdi, hangi bankaların hayvan kredisi çiftçilerimize verdiğini öğrendik. Artık, bu bankaların şartlarının neler olduğuna değine biliriz. Ama, bu konuya başlamadan önce sizlere ufak bir hatırlatmada bulunmama gerekiyor. Hayvan kredilerinde Ziraat bankası harici bütün bankaların şartları aynıdır. Dolayısı ile Ziraat bankasının şartlarını ve nasıl alınacağının sorusunu yanıtını ayrı bir başlık altında yer vermeyi uygun buldum.

Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Nasıl Alınır?

Ciddi manada hayvancılık yapacak ve bunun için krediye ihtiyacınız var ise o zaman sizlere ilk önereceğim banka kesinlik ile Ziraat bankasıdır. Bunun nede ne diye sorar iseniz banka uygulamış olduğu kredi faiz oran ve vadeleri için devletten destek almaktadır. Hali ile çiftçilerimize verilecek olan küçük yada büyükbaş veya tavuk gibi kanatlı hayvan kredileri çok daha avantajlı bir şekilde lanse edilmektedir. Daha önceleri sitemizde ayrı başlıklar altında Ziraat bankası tarafından verilen Tavuk Çiftliği Kredisi dahil olmak üzere bütün canlı hayvanlar için finansman nasıl alınacağını şartları ile yer vermiştim. Şimdi ise banka tarafından verilen bu kredinin genel olarak nasıl alınacağını ilgili bağlantıları ile anlatacağım. Ama önce şartlarının neler olduğuna değinmemiz gerekiyor.

 1. İlk olarak başvuru sahibinin mutlaka işletme belgesi olması gerekir. ÇKS Belgesi Nasıl Çıkarılır? Talep Edilen Belgeler Nelerdir? diyorsanız sizler için detaylı bir şekilde daha önce yayımladığımı hatırlatmak isterim.
 2. Hayvansal destek alabilmek için de bir de işletme tescil belgesi gerekir.
 3. Bu belgenin haricinde çiftçimizin bazı şartlara uygun olması gerekir. Bunlar;
  1. İpotek edecek tarla/ev/arsa/canlı hayvan gibi rehin değeri olan mala/mülke sahip olması yada sahip bir yakınını getirmesi
  2. Kredi notu değerinin risk içeren ortalamada olmaması gerekir. 1 Kredi Notu Ne Kadar Olmalı 2 En Yüksek Kredi Notu Nedir?
  3. Devlete herhangi bir GİB yani vergi borcu olmaması gerekir.
  4. Kredi miktarına göre en az 2 tane çalışan ve tercihen memur kefil istenir. (Eşlerinin de onayı gerekmektedir.)
 4. Alınacak olan hayvanların Resmi Gazete Hayvancılık Desteklemeleri Bildirgesi de yer alana cins ve özelliğe sahip olması gerekir.

Şimdi bu belirttiğimiz şartlara sahip iseniz Ziraat bankasından nasıl hayvan kredisi alabileceğinizi adımlar halinde daha önce kayın birader ile alan biri olacak anlatacağım.

 1. İlk olarak şahsen herhangi bir Ziraat bankası şubesine işletme tescil belgeniz ile gidiniz.
 2. Bankada Zirai/Tarımsal krediler departmanına sıra alın
 3. Sıranız geldiği zaman kullanmak istediğiniz hayvan kredisinin cinsini ilgili memura beyan edin.
 4. Memur sizin kimlik belgenizi alarak direk kredi notunuzu sorgulama yapacaktır.
 5. Sorgulama işleminin sorunsuz ise bu kez ne kadar kredi kullanmak istediğiniz soracaktır.
 6. Kredi miktarınızı belirtin.
 7. Memur bu kez ise ipotek edeceğiniz tarla/ev/arsa/hayvan her neyse onu size soracaktır. Bunu memura belirtin.
 8. Bu beyandan sonra ipotek edilecek olan taşınır/taşınmaz ekspertiz sürecine girer.
 9. Bilir kişi onayından ipotek edilecek taşınır tada taşınmaz onay alır ise bu kez iş kefiller ile sizin sözleşmeleri imzalama işlemine gelecektir.

İmzalar atıldığı an en kısa süre içerisinde (tahminden 5 iş gününde) Ziraat bankası hayvan kredisini almış olursunuz. Sitemizde hayvan kredisi kategorisinde Ziraat bankasının bütün cinslere göre vermiş olduğu kredilerin faiz oranları ile hesaplamalarını bulabilirsiniz. Şimdi sıra geldi diğer hayvan kredisi veren bankaların şartlarına ve sizlere sağlamış olduğu olanaklarına

İş Bankası Hayvan Kredisi Nasıl Alınır?

Hayvan kredisi veren bankalar listesinde yer alan Türkiye İş Bankası çiftçilerimizin canlı hayvan alımları için kredi olanağı sağlayan köklü bankalarımızdan bir tanesidir. Bankamızdan büyükbaş besi ve süt dahil olmak üzere tavukçuluk ve arıcılık kredisi kullana bilirsiniz. Uygun faiz oranları ve geri ödeme koşulları ile İş Bankası tarafından verilen hayvansal kredilerinin faiz oranları ve hesaplama tablosuna geçmeden önce hangi başlıklar altında hayvansal krediler veriliyor bir görelim isterseniz.

 1. Büyükbaş Süt Hayvancılığı İşletme Kredisi: 24 ay vadeli olarak sadece işletme sahiplerine verilen kredidir. Geri ödeme taksit vade aralıkları esnektir. Bu kredi ile işletmenizin ihtiyacı olan alet ve edevatları alabilirsiniz.
 2. Büyükbaş Besi Hayvancılığı İşletme Kredisi: 18 Ay vadeli esnek geri ödeme seçenekleri ile büyükbaş besicilik yapan çiftçilerimize verilen kredidir. Bu kredi ile işletme sahibi çiftçimiz ihtiyaç duyduğu tarımsal alet ve edevatları satın alabilir.
 3. Arıcılık İşletme Kredisi: 24 ay vadeler ile acılıların işletme döneminde ihtiyaçlarını karşılanması amacı ile verilen kredidir.
 4. Et Tavukçuluğu İşletme Kredisi: 24 ay esnek olarak geri ödeme imkanları ile etlik (broiler) tavuk üreticilerine verilen kredidir.
 5. Küçükbaş Baş Damızlık Koyun İşletme Kredisi: 2 yıl geri ödemeli olarak küçükbaş hayvancılık yapan işletme sahiplerine verilen kredidir.

 

Yukarıda yer alan krediler Türkiye İş Bankası tarafından hayvancılık ile uğraşan işletme sahibi çiftçilerimize verilen kredilerdir. Aşağıda yer alanlar ise canlı hayvan alacak olan çiftçilerimize sağlanan kredi olanaklarıdır.

 1. Büyükbaş Hayvan Alım Kredisi: 36 ay vadeli 3 ile yılda 1 defa geri ödeme seçenekleri ile verilen büyükbaş hayvan kredisi imkanıdır. Bir buçuk ile iki yaş arası damızlık belgesine sahip kültür ırkı düve alımların için verilen bir finansmandır.

Büyükbaş süt hayvancılığı için verilen krediler sadece canlı hayvan alımları için Türkiye İş Bankası tarafından verilmek ile kalınmayıp aşağıdaki alımlarda desteklenmektedir.

 1. Süt soğutma tankı
 2. Süt sağım ünitesi
 3. Yem hazırlama makinesi
 4. Gübre sıyırıcı ünite ekipmanları

Bu alımlar için Türkiye İş Bankasından uygun faiz oranları ile kredi kullana bilirsiniz. Bankanın faiz oranı ne kadar diye sorar iseniz bireysel ihtiyaç kredisinin bu ay için belirlediği oran 36 aya %1.30 ise bu oranın en az %0.10 puan altında olacağı aşikardır.

Şekerbank, Finansbank Hayvan Kredisi Nasıl Alınır?

Hayvan kredisi veren bankalar içerisinde yer alan diğer bankalarımız ise Şerkerbank ile QNB Finansbank’dır. Bu iki özel bankamızda çiftçilerimize hem tarımsal alanda hem de ise hayvancılık alanında finansman sağlamak adına yanlarında durmaktadır. Bankaların kredi faiz oranları birbirlerine gerçekten çok yakındır. Geri ödeme koşulları ise nerede ise QNB Finansbank’ın gerçekten harikadır.

İpotek teminatlı olarak sizlere hayvan kredisi verdiği için 120 aya varan vadeli olarak bu finansmanı banka sağlamaktadır. Yatırım maliyetinin %75 oranına kadar bankanın sağlamış olduğu kredinin geri ödemesi ise 6 ile 12 ay aralıklı şekildedir. Bu süper imkanlar ile QNB Finansbank’tan hayvan kredisi nasıl alınır diyor iseniz şu adımları sırası ile sağlamanız yeterli olacaktır.

 1. İlk olarak bankanın ”Tarımsal Krediler” departmanına başvurun.
 2. Hayvansal Kredi kullanacağınızı beyan ediniz. Banka görevlisi ilk olarak sizin kimlik numaranızdan Kredi Notu ortalama değerinizi sorgulayacaktır. Şayet sorgulama işlemi sorunsuz ise o zaman bir sonraki adıma geçebilirsiniz.
 3. Başvuru işlemlerinin başlatılabilmesi için aşağıdaki evrakları tanzim etmeniz istenilir.
  1. Nüfus cüzdanı
  2. İkametgah belgesi yada ödenmiş fatura
  3. Kredi miktarına göre kefil
  4. ÇKS belgeniz
  5. Gelir beyanınız
 4. Evraklar eksiksiz olarak tanzim edildikten sonra ”Hayvancılık Kredisi” başvuru işleminiz başlar.
 5. İpotek yada küpe numaraları Hayvan Bilgi Sistemine kayıtlı olan hayvanlarınız ekspertiz tarafından kontrol edilir.
 6. Ekspertiz raporu olumlu sonuçlandıktan sonra en geç 5 iş günü içinde hayvan kredinizi alabilirsiniz.

Şayet az evvel bahsetmiş olduğum gibi ÇKS belgeniz yoksa ise size hayvan kredisi almak için tavsiyem ”Bireysel İhtiyaç Kredisi” kullanmanız olacaktır.

ING İhtiyaç Kredisi İle Canlı Hayvan Alımı

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar en iyi ilk 5  tanesi üzerinden dahi canlı hayvan almak için ihtiyaç kredisi kullana bilirsiniz. Şayet, gelir belgeniz varsa başvurunuzu doğrudan herhangi bir banka şubesine yapabilirsiniz. Ama, gelir belgeniz yoksa o zaman kesinlik hayvan kredisi almak için ING İnternet bankacılığı üzerinden kredi başvurusunda bulunmanızı şiddet ile tavsiye sizlere ederim. Bu işlemin nasıl yapılacağını çok önceleri Akbank 20 Bin TL 48 Ay Vadeli Gelir Belgesiz Kredi de resimli bir şekilde anlatmıştım. Aynı şekilde sizde sizde mevduat hesabınızın olduğu ING bankasından bu başvuru işlemini gerçekleştire bilirsiniz. Şimdi sizler için gelir belgesiz olarak kredi veren bu bankamızın faiz oranları ve hesaplama işlemini aşağıda yapacağız.

Bu ihtiyaç kredisi kullanarak canlı hayvan almak isteyen çiftçilerimize tavsiye ettiğim ING bankamız %1.44 faiz oranı mevcuttur.

ING Bireysel Kredi İle Hayvan Alım Kredisi Hesaplama
Miktar VADE Aylık Ödeme Toplam Maliyet
60.000 TL 12 Ay 5.579,23 TL 66.950,76 TL
24 Ay 3.075,36 TL 73.808,84 TL
28 Ay 2.721,01 TL 76.188,17 TL
34 Ay 2.348,36 TL 79.844,10 TL
36 Ay 2.252,38 TL 81.085,67 TL

Şayet ING bankasında hesabınız var ise ilk olarak ING MOBİL UYGULAMASINI indirmeniz, sonra başvuru yapmanız olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu