Genel Bilgi

Hurda Araç ÖTV İndirim Teşviki Nasıl Alınır?

Hurda Araç ÖTV İndirim Teşviki Resmi Gazete Yasası

Hurda Araç ÖTV İndirim Teşviki Nasıl Alınır? Eskiyen araçlarınızı 2023 de yenilemenin en mantıklı yolu hiç kuşkusuz Resmi gazetede sizlere tanınan hak ile ÖTV indirimi kapsamında sıfırlamaktır. Hele ki Renault ve ona bağlı Dacia gibi firmaların başlatmış olduğu dev kampanyalar ile güzel bir otomobil sahibi olma fırsatları hiç kaçacak gibi durmuyor. 16 yaşı aşmamış araçlarınız için 31 ARALIK 2019 tarihine kadar çıkan yasa kapsamında en az 8 bin ile 10.000 TL den başlayan modele göre indirim fırsatlarını yakalamak için şu şartlara otomobillerin uygun olması yeterlidir.

Hurda Araç Teşvik Uygulaması Uzatıldı!

Hurda pozisyonunda gözüken araçların trafikten çıkarılması amacı ile başlatılan teşvik uygulaması resmi gazete yapılan değişiklik ile 2023 tarihine kadar uzatıldı. Bu fırsatı değerlendirmek isteyen bir çok firma devlet tarafından başlatılan hurda teşviki için 8.000 TL ile 10.000 TL den başlayan nakit indirimler sunmaya devam etmektedir. Renault ile Dacia en başta olmak üzere firmaların sunmuş olduğu bu imkanlardan istifade etmeniz için aşağıdaki başvuru dilekçesi ile taşıt teslim tutanaklarını İl/İlçe Emniyet Müdürlüklerine vermeniz gerekmektedir.

  • Hurda araç teslim tutanağı örneği

  • Hurda araç indirim başvurusu dilekçesi

Başvuru işlemlerinizi isterseniz Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu iletişim kurabilir yada Hurda Müdürlükleri veya Büyük Şehir Belediyelerine de yapabilirsiniz.

Hurda Teşvikinden Hangi Araçlar Yararlanacak?

2019 Senesinin sonuna kadar sürecek olan hurda araç teşviki için herhangi bir model gözetilmeyecektir. Lakin indirimli olarak araç alacaklar için firmalar kendi marka ve modellerine biraz daha fazla indirim imkanı uygulayabilmektedir. Yapmış olduğumuz araştırmalar da bu oran 1.000 TL ile 3.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Hurda araç ÖTV indirimi için aracınızın 16 yaşında yada üzerinde olması yeterlidir. 2002 model ve öncesi herhangi bir sınıfta binek, otobüs veya kamyon yada panelvan türü bir araca sahip olmanız bu yasadan yararlanmanız için yeterlidir. Resmi gazetede en fazla ÖTV indirimi miktarı 10.000 TL olarak belirlenmiştir. Yalnız daha öncede dediğimiz gibi firmanın inisiyatifi doğrultusunda bu miktar 13.000 TL kadar çıkmaktadır.  Bu neden ile sizlere tavsiyemiz ilk olarak hurdaya çıkaracağınız aracın modeline göre sıfır araç almak için ilgili firmaya başvuruda bulunmanız olacaktır.

ÖTV İndirimi İle Sıfır Araç Alacaklar Neye Dikkat Etmelidir?

Hurda araç indiriminden yararlanıp herhangi bir firmadan sıfır araç almak isteyenler mutlaka resmi gazeteye göre en fazla 1600 motor hacmine sahip araç alma tercihinde bulunmalıdırlar. 1600 motor hacminin üstünde 1800 veya 2000 yada daha fazla motora sahip sıfır araç teşvik kapsamında sağlanmayacaktır. Arzu eden vatandaşlarımız 1600 motor altında 1400 veya 1200 yada daha altında motorlara sahip herhangi firmadan sıfır araç alımı için başvuruda bulunabilirler. ÖTV indiriminden yararlanabilmeniz için başvuru sonrasında elinizde ” KESİN İMHA ” belgesinin de olması gerekmektedir.

Hurda Araç Üzerinde Borcunuz mu Var, Üzülmeyin!

Hurda araçlarının bir çoğunun üzerinde neredeyse indirim miktarı kadar trafik ve vergi cezası bulunmaktadır. Şuan için indirim teşvikinden yararlanacak olan araçların tüm vergi ve trafik borçlarının vergi dairelerine yatırılması gerekmektedir. Yalnız büyük ihtimal ile 2018 seçim sonrasında hurdaya ayrılacak olan araçlardaki vergi ve trafik borçları için af çıkması beklenilmektedir. Şayet aracınızın üzerinden çok fazla bir şekilde borç gözüküyorsa bizim önerimiz teşvik için son tarih olan 2019 yılının sonuna kadar sabırlı olup beklemeniz olacaktır.

ÖTV İndirim Miktarları Alacağınız Sıfır Araca Göre Belirlenmektedir

İkinci el 16 yaşından büyük aracını hurdaya ayırıp sıfır araç kampanyalarından ÖTV indirimi almak isteyenler için uygulanacak olan KDV indirimi alınacak olan aracın VERGİSİZ bedeline göre belirlenmektedir. Buna göre belirlenen bu limit aralıkları şu şekildedir.

  • Sıfır aracın vergisiz bedeli şayet 46.000 TL kadar ise size uygulanacak olan indirim oranı 10 bin TL olacaktır.
  • 46.000 TL ile 80.000 TL arasında ise 8.000 TL ÖTV indirimi uygulanır.
  • 80 bin TL üzerindeyse 3.000 TL ÖTV indirimi sağlanmaktadır.

Bu oran için kamyon, minibüs yada kamyonet ile panelvan cinsli araçlar da sıfır fiyatı her ne olursa olsun 10.000 TL indirim yapılacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu