Sosyal Hizmet Yardımları

İhtiyaç Sahiplerine 1300 TL’ye varan Devlet Desteği Ödemesi Yapılıyor! Devlet Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar!

İhtiyaç Sahiplerine 1300 TL’ye varan Devlet Desteği Ödemesi Yapılıyor! Devlet Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar! Devlet Yardımı Nasıl Alınır?

Devlet desteği ile ihtiyaç sahiplerine yapılan sosyal yardımlar Bakanlıklar ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) üzerinden nakdi olarak yapılmaya devam ediyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının bayrağı devraldığı sosyal yardımlarda; farklı şartları yerine getiren ihtiyaç sahipleri hedefleniyor. 2023 yılında yapılan devlet sosyal yardımları için hazırlanan yazımızda, ihtiyaç sahipleri için öngörülen tüm ödemeler hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz.

Annelere Tam 1.300 TL Çocuk Parası Ödemesi!

Annelere çocuk yardımı dünyaya gelen her çocuk için ödenmeye devam ediyor. Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan çocuklar için yapılan ödemelerde, bir aileye 1.300 TL’ye kadar nakdi yardım yapılabiliyor. Tek seferlik olarak ödenen yardım için başvurular Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri üzerinden yapılırken, çocuk yardımı 2023 tutarları şu şekilde değişiyor:

  • İlk çocuk için 300 TL
  • İkinci çocuk için 400 TL
  • Üçüncü çocuk için 600 TL

Yaşlı ve Engellilere 2022 Kapsamında 804 Lira Aylık!

2022 sayılı kanun kapsamında yaşlı aylığı zamlı tutarı ile yeni yılda hak sahipleri ile buluşturulmaya devam ediyor. Yaşlı ve engellileri kapsama alan 2022 maaşlarında aylık üst sınırı 804 liraya kadar çıkartıldı. Aylık için hane başına düşen gelirin asgari ücret net aylık tutarının 1/3’ünden az (852,53 TL) olması gereklidir. Maaş için belirlenen ödeme dilimleri şu şekilde belirlendi:

  • Yüzde 40 – 69 Arası Engeli Olan Vatandaşlar: 536 TL
  • Yüzde 70 Üzeri Engelli Olan Vatandaşlar: 804 TL

Evde Bakım Maaşı Ödemeleri 1.705 Liraya Çıktı!

Engelli bakım parası ödemeleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca her ay düzenli olarak yapılmaya devam ediyor. Fakirlere yardım yapan devlet kurumları yazımızda da anlattığımız gibi bu yazımızda da Engelli yakınının bakımını üstlenen kişiler için ödenen aylıkta, yeni yılla birlikte zam yapıldı. Zamlı evde bakım parası tutarı 1.705 liraya yükseldi. Aylık almak için başvurular şahsen yapılırken, hak sahipliği olmak için belirlenen muhtaçlık şartları şöyledir:

  • Bakımı üstlenilen engelli bireyin hayati ihtiyaçlarını tek başına karşılayamıyor olması (Muhtaçlık şartı)
  • Engelli bireyin tam teşekküllü devlet hastanelerinden alınmış sağlık raporunda “Ağır Engelli” ibaresinin işaretli olması (Engel şartı)
  • Hane içi kişi başına düşen gelirin asgari ücret net tutarının 3’te 2’sinden az olması (Gelir kriteri)

2.5 Milyon Kişiye Elektrik Faturası Yardımı

Elektrik faturası yardımı ihtiyaç sahiplerinin 150 KW saatlik tutara karşılık gelen fatura borçlarını karşılamak adına yapılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile verilen yardımda, elektrik faturası desteğinin yaklaşık 2,5 milyon ihtiyaç sahibini kapsadığı biliniyor. Evde bakım aylığı ve 2022 maaşı alan hak sahipleri, elektrik faturası yardımı almaya hak kazanıyor.

Eşi Vefat Eden Dul Eşe 2 Ayda 1 Maaşlık Yardım

Eşi vefat eden dullara aylık 2 ayda 1 kez olmak üzere ödenmeye devam ediyor. Aylık 275 lira tutara karşılık gelen ve 2 ay için 550 lira ödeme yapılan yardımda, muhtaçlık kriteri aranıyor. Asgari ücretin 3’te 1’inden az geliri olan dullar, dul aylığından yararlanmaya hak kazanıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu