İhtiyaç Kredisi

İslama Uygun Faizsiz Evlilik Kredisi Veren Bankalar

İslami Şartlara Uygun Faizsiz Evlilik Kredisi Veren Bankalar

İslami şartlara uygun faizsiz evlilik kredisi veren bankalar

Helal yollardan bankalardan kredi almak isteyen kardeşlerimiz için İslami şartlara uygun faizsiz evlilik kredisi veren bankaları bu yazımızda yapmış oldukları uygulamalar ile açıklık getirmek istedik. Bilindiği üzere daha önceleri Devlet destekli evlilik kredisi hakkında bir çok makaleler ile sizleri aydınlatmıştık. Özellik ile Ziraat bankası evlilik kredisi yazımızda devletin katkı paylarını rakamlar ile sizlere açıklamıştık. Şuan bahsedeceğimiz kavram ise tamamen farklı olarak hizmet veren caiz yollar ile vadeli ve kar oranlı alarak bankaların düğün yapacaklara helal yollar ile nasıl kredi olanağı sunduğudur.

Faizsiz evlilik kredisi veren bankalar hakkında bilmeniz gerekenler

Kutsal bir cemaat işine girecek ama maddi yönden zayıf olan arkadaşlarımız evliliklerine haram karıştırmadan bankalardan para çekebilirler. Bir çok din adamımız ki bunların başlarında Prof.Dr. Nihat HATİPOĞLU ve Cübbeli Ahmet hoca olarak kamuoyunda tanınan Ahmet Mahmut ÜNLÜ hocamızın fetvalarında da açıklık ile tasdik ettiği usuller ile çekilen paralar caiz olduğu kanısındadırlar.

Peki bu bankalar yani faizsiz evlilik kredisi veren bankalar hangileridir.? Ülkemizde ismini çok sıklık ile duymadığınız kanısında olduğumuz katılım bankaları yer almaktadır. Bu bankalar faizsiz kredi slogan ile vatandaşlara konut, araç ve mobilya yada ziynet eşyası alımları için kar paylı olarak finansmanlar sağlamaktadır. Sadece mal alımları için para olanağı sunan katılım bankaları İslami şartlara uygun helal kredi olanağı sunmaktadır. Usulleri doğru bir şekilde ilerlemesi durumda katılım bankalarından kullanılan kredinin caiz olduğu kanısında olan hocalarımız, izlenmesi gereken yolun şu şekilde olması gerektiği anlattı.

Diyelim ki düğün yapacaksınız ve altın, mobilya ve beyaz eşya gibi ürünlere ihtiyacınız bulunmakta. Bunları vadeli bir şekilde mağaza tarafından alamıyorsanız şayet katılım bankalarına başvurarak bu bankaların yetkilileri tüm bu ihtiyacınız olan ürünleri sizin yerine alıp kendilerine borçlandırmaları durumda yapılan işlemler caiz olmaktadır. Kısacası banka yetkilisi ürünleri alacak, kendi kartlarını satın aldıkları ürünlere ekleyerek size satması gerekmektedir. Bu şekilde şuan için katılım bankaları hizmet vermekte ve düğün yapacaklara da evlilik kredisi olanağını evlilik finansmanı adı altında sunmaktadır. Devlet ve özel şahsa ait olan katılım bankaları Ziraat ve Vakıf katılım, Albaraka Türk, Kuveyt Türk ve Türkiye Finans katılım bankalarıdır. Tüm 5 katılım bankasınında kar payları bir birinden hemen hemen aynıdır.

Düğün finansman kar oranları ve geri ödeme vadeleri

Düğün finansmanları yuva kuracak olan vatandaşlara 48 ay vadeler ile verilmektedir. Kar oranları %1,35 civarlarından seyretmektedir. Sizler için bir kaç örnek hesaplamalara aşağıda yer verdik.

  • Şayet alacağınız tüm mobilya, beyaz eşya ve altın gibi takılar 30,000 TL tutuyor ve bunu 48 ay olarak geri ödeyecekseniz aylık sabit olarak 903,98 TL ödemeniz gerekmektedir.
  • Düğün yaparken ürün alımlarında ihtiyacınız olan rakam 20,000 TL ise ve bunu 48 ay olarak geri ödemeyi planlıyorsanız bu kez aylık ödenmesi gereken rakam 602,66 TL olacaktır.
  • 10,000 TL kadar bir açığınız bulunuyor ve bunu da 48 ay olarak geri ödeyecekseniz 301,33 TL olarak geri ödeyebilirsiniz.

Güncel olarak düğün finansmanı kar oranlarını ve geri ödeme vadelerine göre hesaplamaları BURADAN yapabilirsiniz.

Katılım bankalarına düğün kredisi için nasıl başvurabilirsiniz?

Sitemizde isimlerine yer verdiğimiz katılım bankalarına başvuruları İnternet üzerinden veya SMS aracılığı veyahutta varsa iliniz de ilçenizde şube kanalları ile doğrudan yapabilirsiniz. Mutlaka ama mutlaka düğün için yaptığınız alış veriş ürünlerin faturalarını saklayınız. Banka yetkilileri ile irtibat kurmadan evlilik alış verişine başlamamamız önerilir, baka görevlileri sizden gelir belgesi isteyebilir. Gelir belgesiz kredi veren bankalar hakkında bilgi bu makalemiz den alabilirsiniz. Çok ihtiyaç duyursa şayet yine banka yetkilisi sizden kefil talebinde bulunacaktır. Bu tamamen kredi notu ve aylık gelir tablonuz göre talep edilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu