Hayvancılık Kredileri

İslami Şartlara Uygun Faizsiz Hayvan Kredisi Nasıl Alınır

İslami Şartlara Uygun Caiz Hayvan Kredisi Nasıl Alınır?

Faizsiz Hayvan Kredisi Nasıl Alınır ? Bugüne kadar hep devlet ve özel bankaların hayvan kredisi hakkında çeşitli bilgilerine ye verdik. Bilindiği üzere İslam dininde ister konut olsun ister iş yeri veya her hangi bir neden den ötürü faizli olarak kredi çekmek haram kılınmış ve caiz değildir.

Bu yasak aynı şekilde canlı büyükbaş (manda, dana, inek, buza vs.), küçükbaş (koyun, kuzu, keçi vb.) veya kanatlı hayvan (tavuk, civciv, hindi, deve kuşu, ördek vb.) alımları içinde geçerlidir. Yapacakları hayvancılığa haramı karıştırmak isteyenler için ise ülkemize katılım bankalarına başvurarak İslami şartlara uygun bir şekilde caiz kredi yani finansman alabilmektedirler. Peki bu nasıl oluyor, gelin hep beraber ünlü hocalarımız Prof.Dr. Nihat HATİPOĞLU ve Cübbeli Ahmet hocamızın fetva videoları ile birlikte konuyu ele alalım.

Caiz Hayvan Kredisi Veren Bankalar Var Mıdır?

Bir çok ayet ve hadiste faiz ile çekilip alınan her ne olursa olsun haram olarak kılındığı alla len belirtilmiştir. Devletin Ziraat bankasın aracılığı ile vermiş olduğu faizsiz hayvan kredisi içinde faiz sistemi olmadığı için caizdir. Lakin özel bankalardan alacağınız içinde faiz olan tüm hayvancılık kredileri haram ve caiz değildir arkadaşlar. Devletten hibe veya faizsiz olarak hayvancılık için kredi alamayanlara helal yollar ile finansman sağlayan alternatif bankalar yer almaktadır. Prof.Dr. Nihat HATİPOĞLU ve Cübbeli Ahmet hocanın vermiş olduğu fetvalarda ise bu bankalar şayet usulleri doğru bir şekilde uygular ise vatandaşa ve çiftçiye vermiş oldukları paranın helal yani caiz olduğu kanatın dadırlar. Peki usul nasıl olmadır ki katılım bankalarından alınan para caiz olsun.

İslama Uygun Faizsiz Evlilik Kredisi Veren Bankalar

Hayvan kredisinin caiz olaması için usul nasıl olmalıdır

Değerli arkadaşlar yukarıda sizlere kredi çekmek günah mıdır sorusunun yanıtını hadis, videolu fetvalar ve açıklamalar ile belirttik. Peki yine özellik ile yukarıda vurguladığımız katılım bankalarından faizsiz hayvan kredisi nasıl çekileceğini usulüm nasıl olması gerektiğini açıklık getirelim.

Hocalarımızın çoğunluğuna göre katılım bankalarından alınacak olan malın şayet alımını banka yetkilisi yapar ve size de kar paylarını koyarak satarlar ise alınan paranın caiz olduğu vurgulanmaktadır. Yani usul de almak istediğiniz büyükbaş veya küçükbaş yada kanatlı hayvanı sizin bulmanız pazarlığını ve alımını banka görevlisinin yapması, banka kendi karını ekleyerek size satması gerekmektedir. Bu işlem için ihtiyaç finansmanı kullanabilirsiniz.

İhtiyaç finansmanı kar oranları ve vadeleri

Faizsiz kredi veren katılım bankalarının ihtiyaç finansman vadeleri 48 aya kadar dır. Ülkemizde faaliyet gösteren tüm katılım bankaların vadeleri ve kar oranları ( faiz oranı ) hemen hemen aynı seviyelerdedir. Örnek bir hesaplama yaparsak.

  • 7 bin TL ile bir inek almak isteyen ve bunu 12 ayda geri ödemeyi planlayan çiftçimiz aylık sabit 643,20 TL ödemesi gerekmekte
  • 10 bin TL ile küçükbaş koyun almayı düşünen çiftçimiz bunu 24 ay geri ödemeyi hedefliyorsa şayet aylık sabit 501,33 TL ödemesi gerekiyor
  • 15 bin TL ile 2 adet veya 3 adet büyükbaş hayvan almak istiyorsanız o zaman 36 ay vadeli olarak 545,54 TL gibi bir rakamı ödemeyi gözden çıkarmanız gerekebilir.
  • 20,000 TL kullanarak tavuk çiftliği kuracaksanız ise 48 ay boyunca aylık 592,02 TL ödemeyi kabul etmeniz gerekecektir.

Kar oranları ve vadeler belki ufakta olsa değişiklik zaman içinde gösterebilir. Güncel bir şekilde caiz hayvan hayvan kredisi kar oranlarını BURADAN hesaplaya bilirsiniz. Katılım bankalarından finansman kullanmak veya kullanmamak, hocalara inanmak veya inanmamak tamamen sizlere kalmış bir şeydir. Bizler sadece bilgilerimiz ve araştırmalarımızı sizlere bu platformda paylaştık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu