Genel Bilgi

Kadınlara Evde Emekli Olma İmkanları

Kadınlara Evde Emekli Olma İmkanları

Kadınlara Evde Emekli Olma İmkanları Ev kadınları bu şartları sağlamaları durumda 2023 tarihi itibarı ile emekli olma hakkı kazanacaklar.. Her hangi bir işletmede çalışmadan evinizde sadece yapacağınız basit el işleri ile tam Türkiye’deki 12 milyon kadına emekli olma fırsatı doğdu. İsteğe bağlı sigorta usulü ile ödeyeceğiniz prim tutarlarıyla sizde diğer tüm ev hanımları gibi emeklilik hakkı kazanabilirsiniz.

Tam 12 Milyon Ev Hanımı Emekli Olabilir!

Daha önce çalışıp daha sonra genellik ile evlilik sonrası çocuk bakma sebepleri ile işlerinden ayrılan bir çok ev hanımı! hem çocuklarınıza eviniz de bakıp hemde emekli olma fırsatını tekrardan yakalamak istemez misiniz. ? Yada hiç bir şekilde herhangi bir yer de çalışmamış ama sürekli olarak evinde üretim yapmayı seven ev kadınları yaşlılığınızı devletten düzenli olarak aylık almaya ne dersiniz. ? İşte tüm bu kitledeki kadınlarımıza evde emekli olma imkanları, devletimiz tarafından gerekli şartları sağlaması durumda mevcuttur. Üstelik diğer kesimlere göre çok daha avantajlı bir şekilde..

Kadınların Evde Emekli Olma Başvuru Şartları Nedir?

 

Kadınların her hangi bir yerde çalışmadan emekli olabilmeleri için bazı şartları sağlaması gerekmektedir. Bu şartların başında ise mutlaka evinde aşağıdaki el sanatları üzerinden üretim yapmaları gerekmektedir.

  1. Örtü, yada havlu veya çarşaf üzerine el işi
  2. Dokuma üstüne; Çorap, halı yada kilim
  3. El işleri sanatı olarak; Nakış, dantel veya örgü
  4. Turizm için ise, Sepet, Hasırdan üretilen ürünler, süpürge, fırça gibi işler.

Bu tür el sanatları üzerine şayet evinizde üretim yapıyor ve 18 yaşında büyükseniz aşağıdaki başvuru yolunu takip ederek bir an önce emeklilik şansınız yakalaya bilirsiniz.

Kadınlar Emeklilik Başvurusunu Nasıl Yapacaklar?

Evinizde oturup hem çocuğunuza bakıp hemde üretime katkı sağlıyor iseniz bu emeklilik şansını bizce hiç kaçırmayın. Başvuru için yapmanız gereken şey o kadar basit ki, tek yapmanız gereken il yada ilçeniz deki vergi dairesine gidip T.C. kimlik numaranızı söyleyerek ” VERGİ MÜKELLEFİ OLMADIĞINIZI GÖSTEREN YAZI ” alıp, daha sonra ise ” İSTEĞE BAĞLI SİGORTA GİRİŞ BİLDİRGESİ ” doldurup, kimlik fotokopisi ile SGK binasına elden telim etmeniz gerekmektedir.

Emeklilik Maaşı Nasıl Hesaplanacak?

Evinde çalışarak isteğe bağlı bir şekilde emekli olamak isteyen ev hanımları aslına bakılır ise emekli olunca hak edecekleri aylık maaşlarını da yine kendileri belirleyecek. Pirim ödemenize göre belirlenecek olan aylık emeklilik maaş için ne kadar kazanç gösterir seniz onun %32 oranında pirim ödeyeceğiniz den alacağınız maaş da o pirime doğru orantılı şekilde belirlenecektir. Pirim ödemeleri için her ne kadarda alt taban 455 TL olarak belirlenmiş olsa da üst sınır yoktur. Siz istediğiniz kadar üst sınırlar da pirim ödemesinde bulunabilirsiniz.

Kadınların Avantajları Bunlarla’da Sınırlı Değil!

Ev hanımları sadece isteğe bağlı şekilde emeklilik başvurusunda bulunup pirim ödemesinde bulundukları vakit sadece emekli olmak ile kalmayıp ayrıca pirim ödemelerinin başlaması ile birlikte SSK sağlık hizmetlerinden de ücretsiz bir şekilde yararlanmaya başlayacaklardır. Bunun yanı sıra ise şayet 5 yıl boyunca kesintisiz bir şekilde pirim ödeyen ev kadını vefat durumda geri de kalan eş ve çocuklarına ölüm aylık bağlanması hakkı tanımış olacaktır.

Kadınların bir diğer avantajı da ödemelerindeki aylık taksit tutarlarında dır. Zira bu sistem BAĞKUR tabanı altında oluştuğu için aynı haklarda yararlanmak isteyen bir

  • Esnaf aylık 2019 tarihi için 649 TL bir ödeme yaparken
  • EK-5 tarım sigortası 583 TL
  • Ev hanımları ise bu rakamdan 108 TL daha az yani 541 TL ödeyeceksiniz.

Son olarak kadınlara evde emekli olama imkanı sağlayan bu düzenlemede yaş 61 pirim ise 5400 gün istenmektedir.!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu