Hayvancılık Kredileri

Keçi Kredisi Nasıl Alınır

Keçi Kredisi Nasıl Alınır? (15.000.000 Liraya Kadar Faizsiz!)

Keçi Kredisi Nasıl Alınır Keçi besiciliği küçükbaş hayvan sınıfına girmektedir. Damızlık yada sütçü olarak üreteceğiniz bütün küçükbaşlar için devletimiz faiz desteği sağlamaktadır. Resmi gazetede yayımlanan bu faiz desteği ile Ziraat bankası üzerinden finansmanı sağlanan kredinin üst limiti ise 2023 yılı için 15.000.000 TL olarak belirlenmiştir.

Aranan kriterlere uygun olmanız halinde faizsiz dahi verilecek olan keçi kredisi için geri ödeme planını siz çiftçilerimiz için oluşturduk. Şartlara uygun olan bütün çiftçilerimize 5 yıl geri ödemeli olarak verilen keçi besiciliği kredisinin ayrıca gerekli evraklarını da en güncel olarak örnek dokümanları ile paylaşmayı da ihmal etmedik.

Keçi Kredisi Alımlarına Devlet Destekleri Nelerdir?

Daha çok sütü ve etinden istifade edilen keçi besiciliği Anadolu da bitki örtüsünün müsait olduğu her il de ilçe ve köylerinde yapılabilmektedir. Soğuk hava şartlarına oldukça dayanıklı olan keçiler daha çok maki bitki örtüsünün yoğun olduğu yörelerde besicilik olarak tercih edilmektedir. Keçiler koyunlara göre daha dağınık bir şekilde merada yayılsa da sıcak yaz aylarında koyunlara nazaran güdülmesi çok daha kolaydır.

Daha çok ağaç yaprakları ile beslenmeyi tercih eden keçiler ülkemizde yörelere göre değişik cinsleri ile karşımıza çıkmaktadır. Özellikle Akdeniz bölgesi insanlarınca daha rağbet gören keçi besiciliği devlet teşvikleri ile hayat bulmaktadır. Her ne kadarda koyuna göre pazarının daha düşük olsa da sütü inanılmaz faydalıdır. Bundan dolayıdır ki süt üretimi yapmak isteyenlere TKDK da ⇒ IPARD-2 programı kapsamında hibe olanakları sağlamaktadır. Ayrıca Ziraat bankası da 2023 yılı içinde 15.000.000 liraya kadar tamamen faiz olarak kredi imkanları vermektedir.

TKDK Keçi ve Süt Üretimini Desteklemektedir

Ülkemizde Avrupa Birliği Uyum yasası kapsamında kurulan bir kurum vardır. Bu kurumun kısa adı TKDK dır. Açılımı ise Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumudur. Kurumun açılımda yer aldığı adından da anlaşılacağı gibi kırsal alanda yapılan bir çok faaliyeti desteklemektedir. Destekleme imkanları %80 varan hibelerden oluşmaktadır. Hibeleri proje sahibi birim tarafından desteklenen illerde keçi üretim çiftliği kuran herkes faydalanabilmektedir. 2023 yılına kadar IPARD 2 programı kapsamından istifade edecek 42 ilimiz şöyledir.

Şayet bu iller de iseniz çok şanslısınız. Çünkü dediğimiz gibi keçi et ve süt üretimi için devletten IPARD-2 çağrıları ile %80 varan hibe alabilirsiniz. Birime ait destek tedbir kodları şu şekildedir.

 • 101-1 Süt üreten tarımsal işletmeler
 • 101-2 Kırmızı et üreten işletmeler
 • 103-1 Süt ürünlerinin pazarlanması
 • 103-2 Kırmızı et ürünlerinin pazarlanması

Destek programlarının isimleri bunlardır. Programa başvuru yapabilmek için yukarıda iller de bulunmanızın yanı sıra IPARD-2 çağrı ilanlarını da gözetlemenize gerek vardır. Çağrı ilanları gazetelerden, veya bizim aracılığımız ile de duyurulmaktadır. Ama size tavsiyemiz sisteme üye olmanızdır. Böylece haberler dahil tüm bildirimler elektronik posta adresine gelecektir. Başvuru ilanları yapıldığı zaman yapanız gereken ise ilinizde bulunan TKDK merkezlerine başvurmanızdır. Tüm desteklenen illerde TKDK koordinatörlükleri vardır. Daha sonra proje ve kurum tarafından istenilen belgeler hazırlanır. Ödeme talebini oluştur ve yaşınız da göz önünde bulundurularak hibe keçi üretime adına hibe teşviklerinizi alırsınız. Kısa bir şekilde işlev bu şekildedir. Konuyu biraz daha detaylı anlatan videomuz izleye bilirsiniz.

Ziraat Bankası Keçi Kredisi Faiz Oranları Ne Kadar?

Ziraat bankası tarafından keçi alımları için verilen kredi ”Küçükbaş Hayvan Kredisi” adı altında verilmektedir. Banka bu krediyi çiftçilerimize aşağıdaki belirtilen şartlara uygun olması halinde Cumhurbaşkanı kararı ile her yıl ocak ayında yayımlanan faiz indirim desteği ile sağlar. Ziraat bankası senelik olarak belirlemiş olduğu cari faiz oranına göre resmi gazetede yer alan uygulayacağı faiz indirim oran tablosu şu şekildedir.

Ziraat Bankası Keçi Kredisi İŞLETME YATIRIM EN YÜKSEK LİMİT
75% 75% 15.000.000 TL
Öncelikli Bölgelere Yatırım 10% 10%
40 Yaş Altı Çiftçi 10% 10%
Kadın Çiftçi 10% 10%
Atıl İşletme Alımı 10%
Türkiye İçi Doğan 10% 10%
Kendi Yemini Üreten Yem/Mera Kullanan 10%
Uygulanacak En Yüksek Faiz İndirimi 100% 100%
Bu yıl T.C. Ziraat bankası çiftçilerimiz için cari faiz oranı olarak senelik %10 oranını belirlemiştir. Bu oran yıl içerisinde +-1 olarak değişiklik gösterebileceğini lütfen unutmayın. Belirlenen bu cari faiz oranına işletme belgeniz olması durumunda doğrudan %75 faiz desteği alırsınız Böylece banka tarafından verilecek olan keçi kredisinin faiz oranı yıllık %4.25 oranına düşmektedir. Aylık ise faiz oranı böylece %0.35 olur.
Diğer tablonun yanında yer alan kriterlere uygun olmanız durumunda ise bu faiz oranı %100 destek ile sıfıra kadar inmektedir. Dolayısı ile 15 milyon TL kadar keçi kredinizi faizsiz dahi alabilirsiniz. Biz herkese hitap etmesi için sizler için oluşturmuş olduğumuz hesaplama tablosunu sadece işletme belgeniz olması durumunda yararlanacağınız en üst faiz oranına göre oluşturduk.
 • %75 Faiz desteği ile hem İŞLETME hem ise YATIRIM dönemleri için kullanabileceğiniz keçi kredisinin geri ödeme planı tüm vadelere göre şu şekilde olmaktadır.
Keçi Kredisi Hesaplama
Miktar VADE Aylık Ödeme Toplam Maliyet
150.000 TL 12 Ay 12.843,87 TL 154.126,47 TL
24 Ay 6.583,40 TL 158.001,52 TL
36 Ay 4.498,33 TL 161.939,83 TL
48 Ay 3.457,11 TL 165.941,51 TL
60 Ay 2.833,43 TL 170.006,16 TL

Sizlerde tablomuzda yer alan faiz ve geri ödeme imkanları ile var olan keçi sürünüzü çoğalta bilirsiniz. Keçi dahil olmak üzere tüm hayvan kredilerinin faiz oranlarını inceleye bilirsiniz.

Ziraat Bankası Keçi Kredisi Şartları Nedir?

Ziraat bankası keçi kredisi imkanlarından yararlanmak isteyen çiftçilerimizin bazı şartları sağlaması gerekir. 15 Milyon TL kadar bu sene için faizsiz olarak keçi kredisi kullanmak istiyorsanız bu şartlara uygun olmanız gerekmektedir. Banka tarafından aranan şartların ilk etabı alınması düşünülen keçiler üzerine planlanmıştır. Buna göre almayı düşündüğünüz keçilerde ki kriterler mutlaka şu şekilde olmalıdır.

 • Alınacak olan aşağıdaki maddedeki keçi cinslerinden en az 25 adet alınması
 • Alınacak olan keçilerin cinslerinin mutlaka sanem, kilis, damaskus, Ankara, kıl keçi cinslerinden olması
 • Keçi kayıt sisteminde kayıtlı olmaları
 • Dokuz veya yirmi dört aylık olmaları

Alınacak olan keçilerde ki bu şartları sağlamanız  durumunda sizin de bazı şartlara uygun olmanız gerekmektedir. Şartların yanı sıra yine bazı belgeleri hazırlamanız da gerekmektedir. Peki hayvan kredisi almak için gerekli belgeler nedir ?

 1. ÇKS kayıt sisteminde isminizin olması gerekir! ÇKS sorgulama işlemini yapmanızı öneririm.
 2. KKB notunuzun en az İYİ seviyede yani 1499 PUAN ÜZERİNDE olması şarttır.
 3. Devlet destekli olarak keçi kredisi alacağınız için devletimizin hiç bir resmi kurumuna borcunuzun olmaması gerekir. Bundan dolayı sizden vergi dairesinden alınmış borcu yoktur yazısı istenilmektedir.
 4. 2 tane kefil istenilir. Eşlerinin de gönül rızası alınmış olması gerekmektedir. Sözleşme formuna kefil olan eşlerde imza atarlar.
 5. REHİN istenilir. Keçi besiciliği yapanlar ellerindeki keçilere ait küpe numaraları ile bu şartı sağlaya bilirler. İlk defa keçi alacaklar ise herhangi bir mülkü ipotek ettirebilirler.

Tüm bu şartları sağlamanız durumunda en yakın Ziraat bankasından keçi kredisini şahsen başvurarak devlet faiz destekleri ile alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu