Genel Bilgi

Kentsel Dönüşüm Uygulaması Nedir?

Kentsel Dönüşüm Nedir Kısaca 2 Başlık Altında Açıklaması

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hayata 6306 kanun ile geçirilen kentsel dönüşüm hakkında bilmeniz gereken kira, taşınma yardımı ve konut kredisi alımları için faiz desteği nasıl alınır bu yazımızda sizler için yer almaktadır. İlk olarak yazımıza konu başlığımızda da yer alan kentsel dönüşüm nedir? sorusunun cevabını verelim sonrasında da diğer soruların cevabı en ince ayrıntısına kadar ele alalım.

Kentsel Dönüşüm Nedir? Kimler Nasıl Başvurabilir?

Kentsel dönüşüm nedir? sorusunun cevabını kısa olarak açıklamak gerekir isek; T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 6306 kanun ile başta depreme dayanıksız yapılar olmak üzere yıkılmaya yüz tutmuş, ömrünü tamamlamış evlerin, dairelerin, iş yerlerin devlet faiz destekleri ile yeninden inşa edilmesi diyebiliriz.

Bu kapsamda devlet gerekli adımları sağlayanlara taşınma ve kira yardımı ile de geri ödemesiz olarak desteklemektedir. Başvuru şartlarına uygun inşaatların gerekli adımları sağlaması ile riskli yapı dır kararının alınması ile tüm vatandaşlarımız devlet tarafından anlaşmalı 15 yıl vadeli konut kredisi veren bankalar dan o an ki en düşün faizli konut kredisi oranının dahi yarsına yakın faiz oranlarında, geri ödeme şartlarında kredi kullanabilmektedirler.

Kentsel dönüşüm kredisi olanaklarından faydalanmak için başta proje hazırlanması olmak üzere izlemeniz gereken yol burada yer almaktadır. Resimleri tıklayarak adımlardan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nedir? Ne Kadar?

Yukarıdaki adımlar neticesinde binanın ” Riskli yapı ” raporu hazırlanması ile birlikte binada ikametgah eden iş yeri sahipleri, kiracılar ve mülkiyet sahiplerine devletten geri ödemesiz kredi alarak taşınma ve taşındıkları mülkiyetteki kira giderlerini karşılanmaya hak kazanırlar. Burada devlet icdxsza<ş yeri sahiplerine, kiracı ve mülkiyet sahiplerine kira yardımları farklı meblağlar da sağlamaktadır.

  • Devlet kanallarından kentsel dönüşüm desteği olarak kira ve taşınma yardımı nasıl alınır, dilekçe örnekleri ve gerekli belgeler / evraklar ile burada yer almaktadır.

Devlet bu kapsamda mülkiyet sahiplerine bulundukları ile göre 18 ay boyunca düzenli olarak kira yardımı sağlarken iş yerinde ve dairelerde kiracı olan vatandaşlara ise bir defaya mahsus ve toplu olarak yardım imkanı sunmaktadır. Kira yardımları en düşük olarak şuan riskli yapıdaki mülkiyet sahipleri için aylık 495 TL den kiracılar için ise defaten yani tek sefere mahsus 990 TL olarak belirlenmekte en yüksel ise mülkiyet sahiplerine aylık 795 TL mülkiyet de kiracı olanlara 1.590 TL tek sefere mahsus verilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu