Konut Kredisi

Konut Kredisi Alırken İstenilen Evraklar ve Şartlar Nelerdir?

Konut Kredisi Alırken İstenilen Evraklar ve Şartlar Nelerdir? Hayalinizdeki evi almak için nihayet bütün şartlar oluştu mu? Hadi gözünüz aydın😊 Muhtemelen beğendiğiniz o evi almak için konut kredisi kullanacaksınız. Peki ya konut kredisi kullana bilmek için bankaların istediği şartlara uygun musunuz? Ya yine çok büyük ihtimal ile konut kredinizi Ziraat bankası veya HALKBANK yada Vakıfbank üzerinden çekeceksiniz. Bu 3 devlete ait banka ile diğer tüm bankaların istediği belgeleri ve evrakları temin edebilecek misiniz? Kulağıma bu şartların ve evrakların neler olduğunu söylerseniz ona göre cevap vereceğim fısıltıları gelmeye başladı.😊

Ziraat Vakıfban Halkbank Konut Kredisi Almak İçin Şartlar Nelerdir?

İlk olarak En Düşük Faizli Konut Kredisi Veren 6 Banka Hangisi? sorusuna yanıt bulmadan önce bence konut kredisi bankalardan almak için şartların neler olduğunu bilmemiz gerekir. Daha sonra ise konut kredilerinde istenilen evrak ve belgelere geçebiliriz. Konut kredisi şartları bireysel ihtiyaç kredilerinden çok farklıdır. En büyük fark bireysel ihtiyaç kredilerinde Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar da olduğu gibi evrak derdi vardır. Onun haricinde kredi kullanmak için aranan şartlar nerede ise aynıdır. Peki, sizden ve alacağınız evdeki aranan şartlar nedir?

 1. Alacağınız evin krediye uygun olması gerekir.
  1. Üzerinde ipotek (rehin) olamaması
  2. %70 kadar kısmını biterek kat mülkiyet kanuna yada irtifakına uygun olmalı
  3. Tapusu olmalı
  4. Üzerinde ortak pay var ise noterden ortakların satış onayı
 2. Kredi kullanacak olan kişinin mutlaka Findeks Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan Kredi Notu değerinin olumlu olması
 3. Kredi üst kullanım limitine takılmıyor olmanız
 4. Kullanacağınız kredi taksit tutarının çekeceğiniz kredinin aylık ödemesinin %75 oranını karşılaya biliyor olması gerekir
 5. Gelir belgesine sahip olmanız. (Maaş müşteri değilseniz gelir belgenizi getirmeniz gerekir.)
 6. Nüfus cüzdanı yad ehliyet belgeniz

Konut kredisi şartları içerisinde alacağınız ev ipotek edileceği için sizden kefil istenilmez. Şayet bu şartlara uygun iseniz aşağıdaki gerekli evrakları da tanzim ederek konut kredisi bankalardan kullana bilirsiniz.

Vakıfbank HALBANK Ziraat Bankası Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Konut kredisi için en uygun faiz oranını Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat bankası verdiği için bu şekilde bir alt başlık attım. Ama istenilen gerekli evraklar diğer bankalar içinde bire bir aynıdır. Nasıl istenilen şartlar aynı ise konut kredisi almak için sizlerden istenilecek olan gerekli evraklar aynıdır. Bu evrakları tamamlamanız durumunda istediğiniz bütün bankalara konut kredisi için başvuruda buluna bilirsiniz.

 • Satın alacağınız eve ati tapu
 • Gelir belgeniz
 • Nüfus cüzdanınız
 • Şayet gelir belgeniz taksit ödemelerini karşılamıyorsa hane gelirinizi gösteren diğer gelir belgeleri (Elinizin maaş bordrosu, kira kontratınız gibi.)
 • Ödenmiş herhangi bir fatura
 • Bazı bankalar e-Devlet şifrenizi isteye bilir (SGK Dokümanları için)

Bu evrakları tamam eder ve bankalar tarafından talep edilen şartları sağlarsanız Faizsiz Konut Kredisi Veren Bankalar dahil olmak üzere bütün bankalardan konut kredisi kullana bilirsiniz.

Konut Kredisi Alırken Zorla Verilen Kredi Kartları Hayat Sigortası

Kredi Kartı Alamıyorum Diyenler Ne Yapmalıdır? diye soruyorsanız konut kredisi kullanın derim😊 Çünkü bir çok banka konut kredisi kullanacaklar zorla kredi kartı vermektedir. Sadece zorla verilen kredi kartları ile kalmayıp onun yanı sıra birde zorla bireysel emeklilik sistemine dahil ediyorlar. Ne yazık ki bu ikisi de benim başıma Ziraat bankasından kullandığım konut kredisinde geldi. Üstelik bir de size kredi kullandıran görevli bu ikisininde iptalinin olmadığını söylüyor. Peki ben ne yaptım, direk kredimi kullandıktan sonra bireysel müşteri hizmetlerini arayarak ikisini de iptal ettim😊 Her ne kadarda banka görevlisi ertesin arayarak bana ”Tabi kredini aldın iptal edersin” dese de ayrıca buda yetmiyormuş gibi konut kredisi yapılandırma olunca yapılandırma işlemini yapmam dese de ben iptal ettim. Tabi sonradan yapılandırma oldu. Ama ben ne yaptım o değilde başka bireysel müşteri danışmanında işlemimi sağladım, çok dert de değil yani.

Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ne yalan söyleyeyim konut kredisi başvurusu kadar zor bir kredi başvurusu yoktur. Şartlara uygun ve bankalar tarafından istenilen evrakları tamamlamış olsanız bile başvuru yaptıktan sonra sizi biraz meşakkatli yolculuk beklemektedir. Bu sürecenin nasıl işlediğini isterseniz adımlar halinde sizlere bahsedelim.

 1. İlk olarak hangi bankadan konut kredisi kullanacaksanız o bankanın ”Bireysel Müşteriler” departmanına gidiniz.
 2. İlgili memura sıra aldıktan sonra ”Konut Kredisi” kullanacağınızı beyan edin.
 3. Memur ilk olarak sizin kredi notu sorgulama işleminiz için Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı ister.
 4. Sorgulama sonrasında ise ne kadarlık konut kredisi kullanacağınız sorar
 5. Sorgulama sonrasında gelir beyanınız şayet çekeceğiniz konut kredisinin aylık taksit ödemelerini karşılıyor ise işlemleri başlatır.
 6. İşlemlerin başlaması için sizden yukarıda bahsetmiş olduğumuz gerekli evrakları talep eder.
 7. Gerekli evrakları temin ettikten sonra satın alacağınız ev için banka tarafından anlaşma sağladıkları ekspertizi yönlendirir.
 8. Krediniz rapora göre onay alır
 9. Ekspertiz raporu olumlu ise sizden alım satım yapmanız için tapudan gün almanızı ister.
 10. Alım satım işlemi için bankanın randevulaştığı avukat ile birlikte satış işlemi tamamlanır.
 11. Çekeceğiniz kredi evi satın aldığınız kişiye aktarılır.

Devlet Memuruna Özel Konut Kredisi Veren Bankalar dahil olmak üzere bütün bankaların konut kredisi vermesinde ilerleyen süreç bu şekildedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu