Genel Bilgi

KOSGEB Bay Bayan Kuaför Güzellik Salonu Hibe Destekleri Nelerdir?

KOSGEB Bay Bayan Kuaför Güzellik Salonu Hibe Destekleri

KOSGEB Bay Bayan Kuaför Güzellik Salonu Hibe Destekleri Nelerdir? Daha çok kadın girişimcilerin talep de bulunduğu sektör olan güzellik merkezleri KOSGEB tarafından desteklenen sektörlerin en başında gelmektedir. Erkek kuaförler salonlarına ait NACE kodlarında yer aldığı sektörde yeni kuracağınız işleme için devletten destek alabilirsiniz. Lazer epilasyon ve kadın yüz güzelliği üzerine maske, manikür ve pedikür türü bakım merkezleri dahil olmak üzere tüm bayan kuaförleri için girişimciler bu destekler bu yılda verilmeye devam etmektedir.

KOSGEB Bay Bayan Kuaför Salonu Desteği NACE Kodu

KOSGEB Bay yada bayan kuaför veya güzellik salonu açacak olan yeni girişimcileri desteklemektedir. Destek vermiş olduğunu da sektöre yatırım yapacak olan girişimcilere NACE kodları ile duyurmuştur. Tabloda sizler ile paylaşmış olduğumuz bu NACE kodları sayesinde şartları sağlayıp başvuru yapmanız durumunda ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” hibe olanaklarından yararlana bilirsiniz.

 

 • 96.02 Kuaför ve diğer güzellik salonlarının faaliyetleri
 • 96.02.02 Erkekler için kuaför ve berber işlemelerinin faaliyetleri
 • 96.02.03 Kadınlar için kuaför işletmelerinin faaliyetleri

Desteklenmektedir.

KOSGEB Bay Bayan Kuaför Destekleri Nelerdir?

Bay ve Bayan kuaför ve güzellik salonlarına kurumun NACE kodları ile desteklediğini hep birlikte gördük. Peki, kurum sektöre yatırım yapacak olan erkek veya kadın girişimcilere ne kadar hibe veriyor biliyor musunuz? NACE kodları ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” içerisinde yer aldığı için en fazla 60 bin TL kadar hibe alabilmekte siniz. Kuruluş ve performans dönemi destekleri olarak iki şekilde verilecek olan bu hibe miktarlarına ati tablo ve açıklaması şu şekildedir.

Tabloda sizler için sarı renk ile belirtmiş olduğum hibe desteklerini alabilirsiniz. Bu destekler kuaför yada güzellik salonu açacak olan girişimcilere şu şekilde verilmektedir.

 1. Kuruluş Desteği olarak sizlere ilk etapta kurum 5.000 TL hibe verir. Eğer ki kadın girişimci yada 30 yaşından genç veya Gazi, engelli veya 1. derece şehit yakını iseniz bu kez bu destek 10.000 TL olacaktır. Aynı şekilde bu kuruluş desteğinden işletmenizin 12 ay sonrasında da yararlana bilir toplamda 20.000 TL hibe alabilirsiniz.
 2. Performans desteği olarak işletmenizin 1 ile 12 ay arasından 1080 gün pirim öderseniz 20.000 TL hibe alırsınız. 12 ile 24 ay içerisinde ise 1440 gün prim ödemesi yaparsanız yine 40.000 TL hibe alırsınız.

Böylece ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” üzerinden toplamda 60.000 TL hibe almış olursunuz.

KOSGEB Kuaför Güzellik Salonu İş Planı Projesi Örnekleri

Destek tablosundan yararlana bilmeniz için size iyi bir açacağınız işletme için iş planı projesi gerekmektedir. Kuaför yada güzellik salonu için iş planı projesi hazırlamadan önce ama yapmanız gereken daha önemli şey ise ”Girişimcilik Belgesi” almanızdır. Bu belgeyi nasıl alınacağı sizler için hazırladığım ufak bir video ile anlattım.

Videoda bahsetmiş olduğum gibi girişimcilik belgenizi aldıktan sonra bu kez yine iş planı projesi hazırlamadan önce destek başvurusunda bulunmanız gerekir. Bu işlemleri ise ilk olarak e-Devlet üzerinden yapmanız gerekir. Bunda yine aynı şekilde nasıl yapılacağı ilgili bağlantılarda resimli bir şekilde yer almaktadır.

 1. İlk önce KOSGEB kaydı oluşturun.
 2. Daha sonra işletmenize ait KOBİ Beyannamesi Formu doldurun.
 3. Son olarak ise yine e-Devlet üzerinden buraya giriş yaparak. Girişimciliği Geliştirme Destek Programı altında yer alan resimdeki desteğin başvurusunda bulunu.

 

Tüm bu adımları sağladıktan sonra çıktısını almış olduğunuz evraklara işletmenize ait resmi belgeleri de iliştirerek bağlı olduğunuz İl Müdürlüğüne başvuruda bulunu. Başvurudan sonra evrakların eksiksiz ve tam ise kurum size iş planı projenizin sunumu için bir gün verecektir. İş o gün geldiğinde bu sayfada KOSGEB İş planı Örneği içerisinde en uygun olanı seçip gerekli düzenlemeleri yaparak sunum yapın. Sunum sonrasında iş planı projeniz onaylanırsa bütün bu bahsetmiş olduğumuz destek imkanlarından yararlan bilirsiniz.

Berber/Kuaför Salonları Belediye Denetim Tutanağı

Yerel belediyeler işletmenizi kurduktan sonrada denetimlerini sürdür. Bu denetimler düzenli olarak yapılmaktadır. Belediye memurları her sektöre göre ayrı denetim kriterleri ararlar. Bu kriterlerin bir çoğuna sahip değilseniz işletme ruhsatınız iptal edilebilir.! Bu neden il sizler için temin etmiş olduğumuz bu tutanakta yer alan kriterlere uygun olarak faaliyet göstermenizi tavsiye ederim.

 1. Belediyeden alınmış olan iş yer açma ve çalıştırma ruhsatı mevcut mu.?
 2. İş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı işletmede görünür bir yerde mi?
 3. İş yeri ruhsatta yer alan faaliyete göre işletme çalışıyor mu ?
 4. işletmenin genel olarak temizliği yapılmış durumda mı?
 5. Çalışanların ustalık, kalfalık yada çıraklık sözleşmesine sahip mi?
 6. Havalandırma ve aydınlatma yeterince mevcut mu?
 7. Bekleme yer var mı?
 8. Tuvaleti mevcut mu ?
 9. Soyunma dolapları var mı ?
 10. Hafta sonu çalışma ruhsatı mevcut mu?
 11. Çalışma malzemeleri hijyenik mi?
 12. Çalışma masası mermer yada su geçirmez bir malzeme ile kaplı mı?
 13. Çöp ve atık lanı var mı?
 14. Gerekli olan iş elbisesini giyiyorlar mı?
 15. Fiyat etiketi gözükür bir yerde mi?
 16. Yangın tüpü dolu bir şekilde var mı?
 17. İlan ve reklam tabelası beyanı mevcut mu?
 18. Hijyen eğitime dair belgeleri güncel şekilde mevcut mu?

Bunlar sizi denetlemeye gelen belediye memurları tarafından siz kuaförlere sorulup aranacak olan niteliklerdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu