Bireysel Kredi Kartı

Kredi Kartımı Kaybettim Ne Yapmalıyım?

Kredi Kartımı Kaybettim Diyorsanız Mutlaka Önce Bunu Yapın!

Kredi Kartımı Kaybettim Ne Yapmalıyım? Kredi kartlarını kaybetme vakaları bir çok kişinin başına gelmiş üzücü bir olaylardandır biridir ne yazık ki. Hele kart çalınma durumları ise insanları kısa süreliğine dahil olsa şoka sokan bir oladır. Bu iki durumda da doğru atılacak olan ilk adım sizleri özellik ile maddi kayıpları yaşamamız açısından çok önemlidir.

Kredi Kartı Kaybetme Yada Çalınma Vakaları

Kredi kartınızı şayet kaybettiğinizin farkına vardı iseniz Polise yada Savcılıklara başvurmadan önce mutlaka ilgili bankanın müşteri hizmetleri ile irtibata geçmeniz gerekmektedir. Bu durum kayıp haricinde çalıntı gibi durumlarda da yapılması gereken ilk gereken işlemdir. Şayet adilik bir durum yok ise yani kredi kartınız herhangi bir darp sonucu çalınmadıysa tek yapmanız gereken şey emin olun ki sadece kartınıza ait ilgili bankaya arayarak kartınızı kullanıma kapamanız yani bloke etmenizdir. Çalıntı veya kaybetme bildirimleri müşteri hizmetlerini aramanın yanı sıra isterseniz banka şubesine şahsen giderek de gerçekleştirebilirsiniz.

Kayıp yada çalıntı bildirimleri sonrasında kartınız ikinci kişiler tarafından kullanıma kapatılacak ve size yine kurye aracılığı ile kullanmanız için yeni bir kredi kartı hiç bir işleme gerek kalmaksızın kurye ile gönderilecektir.

Kayıp /Çalıntı Bildirim İhbar Hatları

Kredi kartı kayıp ve çalıntı ihbar hatları bankanın müşteri temsilcilikleri üzerinden yapılmaktadır. Ücretsiz olarak yapılacak olan bu işlemler için banka sizin kesinlikle diğer işlemlerde olduğu gibi şu tuşa yada bu tuşa basın gibi yormayacaktır. Genel olarak tüm bankaların kayıp ve çalıntı için ihbar hatları için menüdeki kısa tuşu ” 1 ” olarak tanımlanmıştır. Yani müşteri temsilciliği için arama yaptıktan sonra doğrudan ” 1 ” tuşuna basmanız bloke işleminin yapılması için yeterlidir.

Banka Çalıntı İhbar Hattı Numaraları

Kredi kartını kaybedenler iptal hattı

Her bankanın çalıntı ve ihbar için bildirim numaraları farklıdır. Dolayısı ile hangi bankanın kredi kartını kullanıyor iseniz doğrudan o bankanın müşteri hizmetlerini arayınız. Daha sonra ise anons da yer alan kayıp veya çalıntı için şu numara diye belirttikleri numarayı tuşlayarak işlemlerinizi sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

  1. Akbank dan herhangi bir kredi kartına sahip biri iseniz ve çalıntı yada kayıp ihbarında bulunacaksanız lütfen 444-2-525 numaralı hattı arayınız.
  2. Türkiye’nin en çok tercih edilen alış veriş kartlarından biri olan Garanti bonus kayıp yada çalıntı bildirimi için 444-0-333 numarayı arayabilirsiniz.
  3. Denizbank tarafından almış olduğunuz kart için bloke bildiriminde bulunacaksanız 0-850-222-0-800 numaralı telefonu aramanız yeterli olacaktır.
  4. Türkiye İş Bankasına ait bir karta sahip iseniz de 0-850-724-07-24 numarayı kullanabilirsiniz.
  5. Vakıfbank çalıntı ve kaybetme ihbar hattı numarası ise 0-850-222-07-24 dır.
  6. Ziraat bankası ihbar hattımız ise 444-00-00
  7. QNB Finansbank 0-850-222-09-00

Kredi Kartı Kaybedenler Başka Neler Yapabilirler?

Şayet zamanında kredi kartınızın çalındığını fark edemedi iseniz ve kartınızdan size ait bir harcamanın yapıldığını hesap özetiniz de her şey normale girdiğinde gördüyseniz o zaman bankanızdan itiraz etme hakkınız vardır. Günümüzde kredi kartları sadece el hırsızlığı ile çalınmak ile yapılmayıp İnternet üzerinden istem dışı bilgilerin elde edilmesi ile de sağlanmaktadır.

Ben bile o kadar dikkat etmeme rağmen kart bilgilerim geçenlerde ikinci bir şahısın eline geçmiş ve şahsıma ait olmayan harcamaların yapıldığını ekstram da tesadüfen de olsa gördüm. Hemen bu durumda kartımı yine de bloke ettirip yeni bir kart çıkarılması için talimat verdim. Yapılan harcamayı ise bir itiraz dilekçesi ile kolaylık ile çözdüm. Harcama itiraz dilekçesi bankalardaki bireysel müşterilere bakan departmanlarda mevcuttur. Dilekçe şu şekilde el yazısı ile yazılmalıdır.

Akbank’a ait 4554.585.8778.4557 numaralı kredi kartımda 14.07.2017 tarihinde yapılan 1458 numaralı İnternet alış verişi tarafıma ait değildir. Gereğini yapılmasını arz ederim.

gibi yazılır ve ıslak imza ile memura teslim edilir. Benim bir da ki ekstram da tarafıma ait olmayan alış verişin yattığını gördüğüm için işi tüketici hakem heyetine taşıma ihtiyacını yaşamadım. Bu şekilde yapmış olduğunuz başvurudan şayet olumlu yanıt alamazsınız size tavsiyem bu olayı il yada ilçenizde genelikle hükumet binalarında bulunan tüketici hakem heyetlerine taşımanızdır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu