Devlet Destekleri

Mazotun Yarısı Devletten Verilecek

Mazotun Yarısı Devletten Yılda 2 Defa Verilecek!

Mazotun Yarısı Devletten Yılda 2 Defa Verilecek!  2022’da daha önceleri hayvancılık ve tarım sektörünü desteklemek adına genç çiftçi projesine imza atan hükumet bu kez havza bazlı üretime destek vermek adına çiftçinin kullandığı mazotun yarısı devletten kampanyasını başlattı.

Geçtiğimiz yıllarda dönemin başbakanı sayın Bin Ali YILDIRIM bey efendi tarafından verilen bu müjdeli habere göre çiftçinin kullanacağı mazotun yarısı devletten kampanyası ile yılda 2 kez %50 ucuz mazot desteği sağlanacaktır.

Devlet Destekli Mazotun Yarısı Devletten Teşvikleri

Tam 941 havzanın tamamına devlet mazot desteği sunulacağının müjdesini veren Başbakan Sn. Bin Ali YILDIRIM tarım bakanlığı ile yapılan çalışma neticesinde doğru ürün için doğru alan da yetiştiriciliğinin aranan ilk şartların başında geleceğinin altını çizdi. Buna kısa bir de örnek veren Başbakan YILDIRIM çeltik için sulak bir alanda yetiştiricilik yapmayan çiftçiye destek verilmeyeceğinin altını çizdi. Mazotun yarısı devletten desteği sadece Tarım bakanlığı tarafından belirlenen bölgelerde belirle ürün yetiştiriciliği için verilecek..

Buğday ve yem bitkisi yetiştiriciliğine tam destek!

Başbakan Sn. Bin Ali YILDIRIM buğdayın ve yem bitki yetiştiriciliği ile uğraşan tüm çiftçilerimizin Türkiye’nin her neresinde olursa olsun aldıkları mazotun yarısına devlet desteği alacaklarının altını çizdi. Buna gerekçe olarak ülkemizin hemen hemen her yerinde rahatlık ile buğday ve yem bitkisi yetiştiriciliği icra edilebilecek topraklara sahip bir coğrafi yapıya sahip olduğunun altını çizdi.

Doğru ürün doğru toprakta ekilmeyen çiftçiye destek yok!

Toprağına ve coğrafi yapıya uygun bir şekilde ürün ekimi yapmayan çiftçiye devlet mazot desteği vermeyecek! Başbakan YILDIRIM amacın tüm çiftçilerin havzasına göre ekim yapmasının, çiftçinin akıllı ve planlı bir üretim stratejisi sahibi olarak, böylelikle çiftçinin de devletinde zarar etmeyeceğini belirtti. İlla uygun olmayan havzaya desteklenmeyen ürün ekmek isteyen çiftçimiz olursa da ona da mani olmayacak isterse ekebilir ama devletten mazot desteği alamaz dedi.

Ekilen ürüne ve ekim yapılacak olan havza alanına göre destek verilecek

Başbakan Sn. Bin Ali YILDIRIM çiftçinin ve devlettin kazanabilmesi için mutlaka ama mutlaka ürün ekimi yapmadan önce hangi ürünü nereye ve hangi alana ekmesi gerektiğinin planlamasını iyi yapması gerektiğinin belirtti. Amacın tüm çiftçilerin her sene aynı ürüne yüklenmemesinin önüne geçilmesini anlatan Başbakan örnek vererek, 1 yıl buğday kazandırıyorsa tüm çiftçiler diğer yıl buğday ekiyor ve piyasada aşırı bir buğday olduğu için ürünlerini zararına veriyorlar dedi.

Bu durumda devlettin de dış ülkelerden tahıl ürünü ithal ettiği ve dolayısı ile zarara uğradığının altını çizdi. Çiftçinin en çok ihtiyacı olan gübre için %23 indirimin ardından bu sene itibarı ile %50 indirimli mazot uygulaması başlayacağını belirtildi. Buna da bir örnek veren Başbakan çiftçinin alacağı 100 TL ‘lik mazotun 50 TL si çiftçinin cebinden 50 TL si ise devletten çıkacağını belirtti. Gübrede ise 100 TL lik gübrenin 23 TL si devletten!

Mazotun yarısı devletten destekleri ne zaman verilecek?

Tüm çiftçilerin özellik ile haberin çıkması ile en çok merak ettikleri sorunların başında mazotun yarısı devletten destekleri ne zaman verilecek sorusu gelmektedir. Bu soruya aydınlık getiren Başbakan Sn. Yıldırım desteklerin yılda iki kere verileceğini bir kısımın ürünlerin ekim zamanında bir kısımda ürünün hasat zamanında verileceği belirtti. Yani ilk desteğin ay olarak ise nisan ve mayıs ayının olduğunu ikinci desteğin ise eylül, ekim aylarında olduğunu söyledi.

Mazot destek video

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu