Genel Bilgi

Osmanlı Saray Tavuk Çiftliği Kuran Hemen Kazanıyor!

Osmanlı Saray Tavuk Çiftliği Kuran Hemen Kazanıyor! Hikayelerde hep duyduğumuz altın yumurta yumurtlayan tavuk efsanesi adete gerçek oldu! Osmanlı zamanından ırkı bugünlere kadar kalan ve adete yumurtası altın değerinde olan saray tavukçuluğu yeni girişimcilerin radarlarına takıldı. Sultan tavuğu diyede bilinen saray tavukçuluğu kısa bir sürede yüksek kar oranlarından ötürü kanatlı hayvancılık yapmak isteyenlerin gözdesi olacaktır. İşte haberimiz!

Sultan Tavukçuluğu Yapan Kazanıyor!

Tarihi Osmanlıya kadar dayanan bu tavuk cins tavuklar arasında yer almaktadır. Aynı paçalı güvercinler gibi paçası olan başında ve çenesinde tüyleri olan saray tavuğunun yumurtası tüm tavuk yumurtalarından daha değerli. Girişimcilerinde bu özelliği ilgisini çekmiş olacak ki şimdiden yatırımlar başladı bile. Ana vatanı Türkiye olan bu tavuk 1800 lü yıllarda cinsleri İngiltere ye götürüldü ve oradan da tüm dünyaya yayıldı. 2009 yılına kadar ülkemizde bir tane dahi bulunmayan bu cins tavuğu tesadüf üzeri bulan bir iş adamı yoğun çabaları sonrasında ülkemize kazandırdı.

Şimdi artık bir çok hayvanat bahçesinde ve tavukçuluk ile uğraşanlarda dahi bulunabilen sultan tavuğu yumurtası ile üne kavuştu. Yumurtasının da ki protein değerinin diğer tavuklara göre kat kat daha fazla olması yumurtasının da fiyatının tanesinin 28 TL kadar çıkmasına neden oldu. Şimdilik az bulunduğu için zengin sofraların kahvaltılarında eksik etmediği saray tavuğu yumurtalarını ülke dışında da oldukça rağbet bulunmaktadır.

haberlere konu olan sultan tavuğu yeni hayvancılık yapmak isteyenlere değişik iş fikirleri olarak önerebiliriz.

Hem yumurtasından hem kendisinden kazanın!

Sultan tavuğunun kendisinin az rastlanan cinsler arasında yer alması değerini de bir hayli arttırmaktadır. Özellik ile koleksiyoncuların takibinde olan bu tavuğun fiyatı inanmayacaksınız ama 600 TL başlayıp 3000 TL kadar çıkmaktadır.  Yumurtasının ve kendisinin bu kadar değerli olması 1000 adet yumurta tavuğundan ise 100 adet sultan tavuğu alınıp besicilik yapılmasının daha mantıklı hale gelmesine neden oluyor. Yerden, ısıtmadan ve yemden en yüksek karlar ile yapılacak bu iş için bankalardan da hayvan kredisi alabilirsiniz? Yumurtası günde tek bir tane olması diğer cins tavuklara göre yarı yarı düşük olmasına neden olmaktadır. Ama yumurtasının fiyatı normal tavuklara oran ile %1000 daha değerli olması yatırım yapılması için oldukça geçerli bir neden 😉

Süs tavuklarına yönelik dernekler kuruluyor!

Bursa da kurulan Süs Tavukları ve Bahçe Hayvanları Yetiştirme Derneği sayesinde Türkiye ‘de bir ilk yaşandı. Dernek tarafından kurulan mezat usulü satış ile faklı cinslere ait bir çok süs tavukları satışa çıkarıldı. 600 ‘in üzerinde süs tavuklarının yer aldığı açık arttırmalar da tavuklar 100 liradan başlayan ve 10.000 liraya kadar çıkan fiyatlarda satış yapıldı. Yeşil Yumurta Yumurtlayan Tavuk cinsileri dahil olmak üzere bir çok ismi dahi duyulmayan tavukların açık arttırma ile satıldığı bu mezat önümüz deki yıllarda İstanbul ve Ankara gibi büyük illerde de kurulması düşünülmektedir. Bursa ‘da Osmangazi ilçesindeki düzenlenecek olan açık arttırmalar ”ÇUKURCA ÇOK AMAÇLI TOPLANTI SALONUN’da yapılmaktadır. Osmanlı padişahlarından alınan özel izin ile ismine kavuşan ” OSMANLI SARAY TAVUĞU ” da bu açık arttırmada boy göstermiştir.

Her tür cinsten tavuk alıp satmak isteyenler üreticilerimiz bizim aracılığımız ile Türkiye’nin her yanına ücretsiz ilanlarını bırakabilirler.!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu