Genel Bilgi

Restoran, Lokanta Kuracaklara Altın Nitelikli Öneriler

Restoran, Lokanta Kuracaklara Altın Nitelikli Tavsiyeler

Restoran, Lokanta Kuracaklara Altın Nitelikli Öneriler Sıcak yemek sektörüne dahil olacaklar için altın niteliğini taşıyan tavsiyelerde bulunacağım. Şayet açacağınız yeme sektörüne dahil bir işletme özellik ile aileye hitap ediyorsa bu tavsiyelerimizi kesinlik ile göz ardı etmemenizi öneririm. Zira bu önerilerimiz ile hedeflediğiniz müşteri potansiyelini çok çabuk sürede yakalaya bilir, ciddi gelirlere imza atabilirsiniz.

Lokanta kuracaklar lütfen bu tavsiyelerimizi göz önünde bulundurun!

Sıcak yemek sektöründe sıcak paranın olduğunu hepimiz tarafından bilinmektedir. Kar payının da oldukça yüksek olduğu göz önünde bulundurursak bu sektöre yatırım yapılması günümüzde oldukça mantıklıdır. Ancak sektörde çok fazla rakibiniz olduğunu sakın unutmayın. Bu neden ile mutlaka rakiplerinizden üstün olmanız şart.

Aksi taktirde her ne kadarda ürünleriniz rakiplerinize rağmen kaliteli olursa olsun istediğiniz müşteri kitlesini yakalamaya bilirsiniz. Dolayısı ile çok kısa sürede iflasını göstere bilirsiniz. Ancak sizlere öyle bir başarı hikayesi anlatacağız ki yemek sektöründe başarısız olma gibi bir ihtimaliniz olmayacak. Şayet bu detayların hepsini uygularsanız küçük çaplı dahi açacağınız lokanta veya restoranlarınız çok kısa sürede zincirleme bir şekilde Türkiye geneline yayılacaktır. Bunun garantisini şimdiden sizlere ben veriyorum.

Lokantacılıkta başarının altın sırları nedir?

Her sektörde olduğu gibi lokanta sektöründe de rakipleriniz den üstün olmak için farkındalık yaratmanız şarttır. Bu farkındalıklar aslında gösterişten ziyade gerçekten günümüzde olması gerekenlerdir. Küçük çapla başlayıp adını kısa sürede Marmara ve iç Anadolu bölgesinde duyuran ” KÖFTECİ YUSUF ” bu başarıyı elde eden sıcak yemek sektöründe yer alan firmaların bence en başında gelenlerindendir.

Sıklık ile şahsım tarafımdan da ziyaret ettiğim bu firma çok ciddi bir müşteri potansiyeline sahip bir kuruluştur. İşletmenin başarıyı yakalaması çok fazla uzun süre almadı. Şöyle bir işletmeyi incelediğimde gerçekten şirket müşterinin istediğini tam anlamı ile vermektedir. Tabi üzerine biraz daha ilaveler edilebilir ama bence bu hali ile de rakiplerinden oldukça iyi bir konumdadır. Peki ” KÖFTECİ YUSUF ” bu başarıyı sadece ürettiği lezzetli köfteler ile mi yakaladı ? bence kesinlik ile hayır. İşte örnek alınacak bir lokantanın dikkat etmiş olduğu kriterler.

 1. Hızlı servis: Aç olan herkes sabırsızdır. Siz ne kadarda lezzetli bir yemek menüsüne sahip olun eğer müşteriyi aç bir şekilde bekletiyor sanız bir daha o müşteriyi kesinlik ile beklemeyin. Bu neden ile mutlaka yeterince personelden daha fazla çalışana sahip olun.
 2. Çaydan kahveden para almayın: Müşteri yemek tüketmese dahi çaydan veya kahveden para almayın. Bir daha ki sefere o müşteri sırf çay, kahve de bedava deyip yemek için sizi tercih edecektir.
 3. Ürün kalitesine dikkat edin: Yemek sektörü çok hassas bir sektördür. Ürünleriniz kaliteli ve lezzetli olması gerekiyor. Bundan dolayı kaliteli ürünleri tercih ediniz.
 4. Mekan temizliği: Yemek sektöründe temizlik de bir hayli önemlidir. Başka iç mekan olmak üzere özellik ile tuvalet, lavabolar çok ama çok temiz olmalıdır.
 5. Çocuk oyun alanları: Çocuklu aileler rahat bir yemek yemeyi hep hayal eder. Ondan dolayı çocuklar için oyun alanı köşesi kurdurmayı tavsiye ederim.
 6. Bol çeşit ve değişik ürünler: Herkes her yemeği yemeyebilir. Bu sebepten ötürü zengin bir menüye sahip olmanız size rakiplerinize karşı avantaj sağlayacaktır.
 7. Çalışan elaman kalitesi: Çalışan iş ortaklarınız son derece kibar ve temiz olmalıdır. Özellik ile saç, sakal ile tek tip kıyafet oldukça önemlidir.
 8. Kokusuz ortam: Ama güzel ama kötü olarak yemek yenilecek alan dahil olmak üzere lokantanın hiç bir yerinde koku olmaması gerekir. ( abartılmış güzel kokular dahil özellik ile yaşlıları rahatsız edebilmektedir. )
 9. Kredi kartı ile ödeme seçeneği
 10. Ulaşım kolaylığı: Müşterinizin size ulaşımı için en iyi yeri belirlemeniz gerekir. Ana caddeler ilk tercihiniz olmalıdır.!
 11. Zengin aparat: Ana menünün yanında zengin bir aparat sunmak size kazandıracaktır. ( soslar, tereyağları gibi )
 12. Paket servisi: Evinden çıkmak istemeyen müşterilere de hitap etmeniz size + bir gelir sağlar.
 13. Bahçe: Özellik ile yaz ayları için güzel bir atmosfere sahip bahçeli bir lokanta, restoran rakipleriniz için ciddi bir avantaj size sağlayacaktır.
 14. Mescit: Daha çok yol boylarındaki lokantalar için mutlaka bir Mescide sahip alan inşa ettiriniz.
 15. Jenerik bir isim: Sektörünüze ait jenerik bir isim işletmenin tavsiyesi için ve akıllarda kalması için gereklidir.
 16. Otopark: Özellik ile şehir içinde bir lokantaya sahip değilseniz mutlaka geniş bir alana sahip otoparkınız olması gerekir.

Bu saydıklarımızı lokanta kurmadan önce dikkate alın mutlaka kazananlar arasında yer alırsınız. Konuya ilave etmek isteyenler olursa yorumlara yaza bilirler. 🙂

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu