Devlet Destekleri

Sigortalı Çalışan Kadın Doğum Parası Ne Kadar Alıyor? Çalışan Kadın Doğum Parası 2023 Ücreti

Sigortalı çalışan kadın doğum parası adı altında ödenek alıyor. Bu ödeneğin miktarı her sene değişiklik gösteriyor. 2023 yılında çalışan kadın doğum parası ne kadar sizler için açıkladık. Eğer çalışıyorsanız ve doğum yaptıysanız hemen başvurun.

Çalışan kadın doğum parası ödeneği alıyor. 112 günlük ödeme alan kadınlar iş göremediklerinden dolayı devlet yardımları adı altında kendisine para ödemesi yapılıyor. Böylece kadın çocuğuna bakmaya devam ederken aylık gelirinden de yoksun kalmıyor. Doğum parası ne kadar ve kimler alabiliyor öğrenmek için haberimizi okuyabilirsiniz.

Çalışan kadın doğum parası miktarı açıklandı. Her sene asgari ücrete göre yeniden şekillenen doğum parası sebebiyle çalışan kadınlara yardım ediliyor. Doğum parası hesaplama yapmak isteyenler hemen alacakları miktarı öğrenebilirler.

Çalışan Kadın Doğum İzninde Maaş Alır Mı? Çalışan Kadın Doğum Parası Alır Mı?

Asgari ücretle çalışan anne ne kadar doğum parası alır bilmiyorsanız hemen açıklayacağımızın bilgisini verelim. Ancak öncesinde çalışan kadının doğum yaptıktan sonra izinliyken maaş alabildiğini belirtelim. Üstelik çalışan kadınlar devlet tarafından yapılan doğum parası yardımını alabilirler. Çalışan kadın doğum parası Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın başlattığı bir çalışmadır.

Sigortalı Çalışan Kadın Doğum Parası Ne Kadar Alır?

2023 çalışan anne doğum parası hesaplaması asgari ücrete göre belirlenmektedir. Eğer sigortalı bir çalışansanız ve yeni doğum yaptıysanız devletin verdiği yardımı hemen alabilirsiniz. Ancak bazı şartları sağlamanız gerekiyor. Çalışan anne doğum parası şartları aşağıdaki gibidir:

  • Doğum parası olarak bahsedilen yardım aslında iş göremezlik ödeneğidir. Çünkü anne yeni doğum yaptığında bebeğini emzirmesi ve onunla fazlasıyla ilgilenmesi gerekir. Çalışan annelerin doğum yapmaktan kaçınmasını engellemek amacıyla doğum parası ödeneği yatırılmaktadır.
  • Ödeneği alabilmek için en az 90 gün boyunca sigortalı olması önem arz ediyor. 90 günden az primi ödenen çalışan kadınlar doğum parası alamıyorlar.
  • Ödenecek miktarı ise çalışan annenin son 3 aylık maaşı belirliyor. Doğum parası miktarı için annenin aldığı brüt günlük ücret hesaplanıyor ve bu tutarın 3’te 2’si ödenek şeklinde hesaplara yatırılıyor.

Çalışan Kadın Doğum Parasını Nasıl Alır?

2023 doğum rapor parası hesaplama yaptıktan sonra eğer ödeneği almak isterseniz başvuru yapmanız gerekiyor. Çalışan kadın doğum parası başvurusu nasıl yapılır aşağıda sizlere açıkladık:

  • Yardımı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı vermektedir. Bu nedenle doğum parası başvurusu bakanlığın il müdürlüklerine gönderilmektedir.
  • Başvurunuzu göndermek için doğum parası başvuru dilekçesini doldurmanız gerekiyor.
  • Dilekçede sizden kişisel ve çalışma bilgileriniz talep ediliyor.
  • Başvuru dilekçeniz inceleniyor. İnceleme sonucu olumlu yönde bir değerlendirme yapılırsa doğum para alabiliyorsunuz.

Çalışan Kadın Doğum Parası Ne Zaman Yatar?

Süt ve doğum parası adı altında verilen ödenek başvuru itibariyle hesaplara yatırılmaktadır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta ödeneğin annenin hesabına yatırılıyor olmasıdır. Babanın hesabına yatırılmamaktadır. Başvurudan 2 ay sonrasında çalışan kadın doğum parası annenin hesabına aktarılır. Böylece anne maaş alarak evinde çocuğunu büyütmeye devam edebilir.

Devletin Verdiği Doğum Parası Nasıl Alınır? Çalışan Kadın Doğum Parası Yardımı Var Mı?

SGK doğum parası sorgulama ekranından sorgulama yapılarak devletin verdiği doğum parasının yatıp yatmadığı gözlenebilir. Devlet yeni doğum yapan annelerin hesabına yardım amacıyla tek seferlik bir ödeme yapmaktadır. Çalışan kadın doğum parası kadının maaşına göre hesaplanmaktadır. Ancak devletin verdiği doğum parası olarak tek seferlik ödenen miktar için tek şart canlı doğum yapmaktır. Canlı doğum yapan her anne devletin verdiği bu imkan yararlanabilmektedir.

Yeni Doğum Yapan Anneye Ne Kadar Para Veriliyor? Çalışan Kadın Doğum Parası ile Farklı Mı?

SGK doğum parası PTT’ye TC Kimlik numaralar üzerinden yatmaktadır. Doğum yaptıktan sonra başvurunuz hastane tarafından yapılmaktadır. Sizler de hesabınıza para yattığında PTT şubelerinden kimlik kartınızla paranızı çekebilmektesiniz. Yeni doğum anneye yatırılan miktar çocuk sayısına göre değişiklik göstermektedir. Yeni doğum parası hesaplaması aşağıdaki gibidir:

  • İlk kez doğum yapan annelere çocuk parası olarak 300 TL,
  • İkinci kez doğum yapan annelere ödenen çocuk parası 400 TL,
  • Üçüncü çocuk için ise 600 TL doğum parası ödemesi yapılmaktadır.

Çalışan kadın doğum parası ile yeni doğum yapan anneye verilen yardım farklıdır. Yardımlar tek seferliktir. Ödeme tutarları sabittir. Ancak çalışan kadınlara özel verilen ödenek 3 aylık olacak şekilde ve çalışan kadının maaşına göre değişen niteliğe sahiptir.

Çocuğunuz varsa ve okul çağındaysa ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk yaşıyorsanız hemen ilgili yardım haberini okuyabilirsiniz. Çocuğu okuyana  SED yardımı haberimizi okuyarak bilgi alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu