Devlet Destekleri

Şok Açıklama 15 Yılda Emekli Olabilirsiniz. Prim ve Sigorta Ödemeden 15 Yılda Emekli Olabilirsiniz

Nasıl Emekli Olurum ,Emeklilik Hesaplama,SSK Emekli Maaş Hesaplama, Ne Zaman Emekli Olurum, Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım,Emekli Maaşları Ne Kadar, Emeklilik Şartları, Emeklilik Yaşı, Erken Emeklilik,EYT Ne Zaman,EYT Emeklilik Şartları,Emeklilik Hesaplama

15 yılda emekli olmak artık hayal değil! Özellikle son dönemlerde çalışma koşullarının gittikçe kötüleşmesi, enfalasyon oranlarının maaşları eritmesi derken insanlar erken yaşta emekli olmak için her yolu deniyor. Bu sebeplerden dolayı yaşlanmayı bekleden erken yaşta emekli olmak oldukça yoğun bir şekilde araştırılıyor. Emekli olup dünyayı gezme planı yapan birçok insan da emekli olmak için elinden geleni yapıp emekli olup huzurlu ve sakin bir hayat kurma hayali kuruyor.

Yapılması planlanan düzenlemeyle birlikte bilinenin aksine 15 yıl sigortalı olan herkes artık çok kolay bir şekilde 15 yılda emekli olabilme şansı elde edebilecek. Şu an için emekli olunması için aranan tek şart ise 8 Eylül 1999 tarihi ile 30 Nisan 2010 tarihleri arasında sigorta girişinin yapılmış olması. Bu şartlar dışında adaylardan ne yaş ne de prim gününü tamamlaması istenmektedir.

15 Yılda Emekli Olunur mu? Nasıl Erken Emekli Olunur?

4500 günlük bir çalışma süresi tahmini 15 yıllık emeklilik primine tekabül etmektedir. Fakat eski koşullara göre 15 yıllık bir emekli primi ödemesi emekli olmaya yeterli bir süreç değildi. Süre yeterli olsa dahi günümüz şartlarına göre yaş sınırının dolması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan tüm vatandaşlar normal şartlarda zaten emekli olabilmektedir. Ancak 15 yılık prim gününü tamamlayıp bu şekilde emekli olmak isteyen vatandaşlar en az seviyeden emekli maaşı almak zorunda kalcaklar. Bu nedenle çoğu vatandaş 25 yıl sigortalı kalıp emekli olmaktadır.

Bağ-Kur Emekli 15 Yılda Emekli Olmanın Şartları Neler?

Şok Açıklama 15 Yılda Emekli Olabilirsiniz. Prim ve Sigorta Ödemeden 15 Yılda Emekli Olabilirsiniz

 

1999 yılından önce Bağ-kur girişi olan vatandaşların 5400 gün prim ödemesi ve en az 15 yıl aksatmadan sisteme dahil olması durumunda 15 yılda emeklilik hakkı elde edebiliyor. Şartları sağlayan kadınlar 56 erkekler ise en az 58 yaşında emekli olabilir. 1999 tarihinden sonra bağ kur girişi olanlar ise yine aynı prim gününü tamamlamak zorunda. Ancak bu kişiler ise en az 62 yaşında emekli olabilmektedirler.

BAĞ-KUR’lu çalışanların emeklilik şartları işe başlama tarihlerine göre değişiyor

Emeklilikleri için de kritik üç tarih bulunmakta;

  • 1 Ekim 1999 öncesinde işe girenler
  • 1 Ekim 1999 ila 30 Nisan 2008 tarihleri arasında işe girenler
  • 1 Mayıs 2008 sonrasında işe girenlerin emeklilik şartları farklı olmaktadır;

1999 öncesinde işe girmiş 4B yani BAĞ-KUR kapsamındaki erkekler 1 Ekim 1999 öncesinde sigortalı olan ve bu tarih itibarı ile prim ödeme yıl sayıları 23 yıldan fazla olan erkek çalışanlar yaş şartı bulunmadan 25 yıl 9 bin gün prim ödemesi yapmaları durumunda emekliye ayrılabilirler.

MEB’den Açıklama Hiçbir Şart Olmadan Alınacak! Devlet Desteği İle Sözleşmeli Personel Alım Şartları yazımızı okumak için buraya tıklayın…

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu