Devlet DestekleriKosgeb Kredileri

Solucan Gübresi Üretimine KOSGEB Devlet Desteği

Solucan Gübresi Üretimine KOSGEB Devlet Desteği

Solucan Gübresi Üretimine KOSGEB Devlet Desteği Bir kere şunu net bir şekilde söyleye bilirim ki KOSGEB bir çok sektörü desteklediği gibi solucan gübresi üretimini ‘de desteklemektedir. Bunu sizlere ispatı ancak KOSGEB Desteklenen Sektörler NACE Kodları içinde yer alan sektöre dahil kodlar ile göstere bilirim. Bilindiği gibi kurum destek vermiş olduğu sektörleri bu kodlar ile yeni girişimciler ile KOBİ ‘lerimize bildirmektedir. Solucan gübresi üretimine ise desteğini şu NACE kodları ile bizlere bildirmektedir.

Burada sizin ‘de görmüş olduğunuz gibi birim solucan gübresi üretimini;

 • A- TARIM, ORMANCILIK VE BALIKÇILIK (ana başlığı ile)
 • 01 Bitkisel ve hayvansal üretim ile avcılık ile faaliyetler (ÜST NACE KODU ile)
 • 01.49.90 Solucan çiftlikleri (6 ‘lı alt NACE KODU)

ile desteklemektedir. İster yeni bir solucan gübresi üretim tesisi kuracak bir girişimci olan isterseniz sektörde faaliyet gösteren bir KOBİ olun, kesinlik ile bu kodlar ile kurumdan devlet teşviki alabilirsiniz. Peki, bu destek nasıl alınır ?

Solucan Gübresi Üretimi Devlet Desteği Nasıl Alınır?

Artık solucan gübresi üretimine devlet desteğinin KOSGEB üzerinden verildiğine kanaat getirdiğimize göre, şimdi bu destekleri alarak işletmemizi nasıl kura biliriz buna değinebiliriz. Öncelik ile kurumun desten unsurlarına geçmeden evvel ilk olarak işe ” Girişimcilik Belgesi ” almak ile başlamanız gerektiğini belirtmem gerekmektedir. Bu belgeyi almak için ise sadece yapmanız gereken ”Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” başvurusunu yapmanız ve hayatınızdan sadece 4 günü bu sertifikaya ayırmanız dır. Üstelik artık 2021 itibarı ile bu eğitim başvurularını doğrudan e-devlet üzerinden de yapabilirsiniz. Eğitim başvurularını nasıl yapılacağını maddeler isek;

 1. İlk olarak PTT ‘den şayet yoksa bir e-devlet şifresi alınız.
 2. Daha sonra https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/gir bu adresten sisteme giriş yapınız.
 3. Sonra arama konsoluna ” Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Katılımcı Başvurusu ” yazınız.
 4. Açılan ekranda ” UYGULAMAYA GİT ” deyiniz.
 5. Yine açılan pencerenin sağ üst köşesinde ” + YENİ BAŞVURU ” butonuna tıklayınız.
 6. Kurs katılım ilini ve iş fikirleri bölümlerini doldurunuz.
 7. Son olarak ”  KAYIT ” deyiniz.

Hepsi bu kadar. Artık eğitim kaydınız alınmış olup en kısa sürede size ilgili kurum tarafından geri dönüş yapılacaktır. Bu arada başvurunun yoğun olması halinde sizleri bir ön eleme testine sokacaklarını sakın unutmayın. Onun için lütfen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sınav Soruları konumuza bir göz atınız.!

İnternet Üzerinden Hemen Belge Almak İçin Videomuzu İzleyin!

Solucan Gübresi Üretim Tesisi Hibe Miktarları Ne Kadardır?

Girişimcilik belgesine sahip olduktan sonra artık iş yerinizi kurabilirsiniz. Kesinlik ile girişimcilik belgenizi alamdan işletmenizi kurmayınız.! Aksi taktirde devlet desteklerinden (hibe) istifade edemezsiniz. Şimdi artık solucan gübresi üretim tesisimizi kurabiliriz. Kuracağımız işletme için alacağımız hibe miktarı ise 2021 yılı için en fazla 60.000 TL olmaktadır. ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” tablosunda yer alan rakamların açıklaması ise şu şekildedir.

 

 • Kurulacak olan işletme desteği olarak 5.000 TL verilir. İşletmenin 2 yılında bu destek yine 5.000 TL olarak verilmektedir. Toplamda 10.000 TL olarak verilen kuruluş desteği 30 yaş altı genç girişimcilere ve kadın, engelli, Şehit yakını ve Gazilere +10.000 daha verilerek toplamda 20.000 TL olarak verilmektedir.
 • İşletmenizin 1. yılı için 1080 ve üstü pirim doldurmanız halinde 20.000 TL hibe alırsınız
 • 12. ay sonrasında ise 24 ay döneme kadar 1140 gün pirim doldurmanız durumunda yine 20.000 TL hibe alırsınız

Toplamda ise 60.000 TL hibe alabilirsiniz.

Solucan Gübresi Hibe Devlet Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şimdi girişimcilik belgemizi aldık, işletmemizi kurduk ve faturalarımızı elimize aldıktan sonra artık belirtmiş olduğumuz hibeleri almak için başvuruda bulunmamızın vakti geldi.! Bizim için bu desteği sağlayacak olan programın adı öncelik ile bilmemiz gerekir ki ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” dır. Bu programın başvurusu için ise bazı adımları sırası ile yapmamız gerekilir. Bu adımları sıralarsak,

 • KOSGEB veri tabanı kaydınızı oluşturmalısınız. (BURADAN)
 • E-kobi girişi yaparak ” Yeni Girişimcilik Destek Programı ” başvurusunu yapınız. (BURADAN)

Bu işlemi yaptıktan sonra ise sizden istenilen işletmenize ait belgeler ve faturalar ile kendi kurumunuza başvuruda bulunmalısınız.

Solucan Gübresi İş Planı Projesi Hazırlanması

Sizden istenilen evraklar ile başvurunuz yapıldıktan sonra artık son düzlüğe girmiş olacaksınız. İşin belkide en önemli noktası bence burası. Bu bölüm ‘de ise sizden kurmuş olduğunuz solunca üretim tesisi için bir iş planı projesi hazırlamanız talep edilir. Boş KOSGEB iş planı formu İŞGEM dahil 1 Word 1 PDF üzerinden yapacağınız işletmenize ait bilgilerin girilmesi ile bu projeyi oluştura bilirsiniz. Şayet bu projenin nasıl hazırlanması hakkında hiç bir bilgiye sahip değilseniz.

 1. Yada uzaman bir danışmanlık firmasından bu projenin hazırlanması için destek alabilirsiniz.

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Fiyatları Ne Kadar?

Solunca gübresi tesisi kuracakların en çok tercih ettiği solucan cinsi ”Kırmızı Kaliforniya” solucan cinsidir. Bu solucanlar piyasa da en az 3.000 adet olarak satılmaktadır. Çeşitli İnternet sitelerinden bu solucanları satın alabilirsiniz. Güncel olarak fiyatları ise 3 bin adet için 99 liradan başlamaktadır. Tabi bu fiyatlar değişiklik göster bilmektedir. Örneğin 1.000 adet içinde düzenlenen mama kampanyası ile birlikte 89.90 liradan da satışlar çeşitli firmalar tarafından yapılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu