Tarımsal Krediler

Tarım Sigortası Ek-5 Ödeme Miktarı 2023’de Ne Kadar?

Tarım Sigortası Ek-5 Ödeme Miktarı 2023'de Ne Kadar?

Tarım Sigortası Ek-5 Ödeme Miktarı 2023’de Ne Kadar? Ülkemizde emeklilik çalışarak prim tamamlamanın dışında, BAĞ-KUR yada SSK üzerinden kendimiz isteğe bağlı prim ödeyerek de gerçekleşen bir durumdur. 2023’de belirli şartlar sağlanarak ülkemizde çeşitli şekillerde emeklilik hakkı elde etmek isteyen kişiler içinde devlet destekli aylık belirli miktarlarda prim ödenerek emekli olunabilmekte.

Tarım sigortası ödeyerek SSK kapsamı altında emekli olmak isteyen kişiler için 2023 yılında yatırılacak prim ücreti ne kadar, kimler tarım sigortası ek-5 ile emekli olabilir, 2023 de bu emeklilikte alınacak emekli maaşı miktarı nedir sorularınızın cevabı yazımızın ayrıntılarında.

Ek-5 Tarım Sigortası Nedir? Başvuru Şartları Nelerdir?

Tarım ve orman işlerinde süreksiz yani mevsimlik çalışanlar bu kapsamda emeklilik için başvurabilirler. Tarım sigortası ülkemizde emekli olmak isteyen kişilerin 4a üzerinden SSK kapsamında isteğe bağlı ödeyerek elde ettikleri tek emeklilik yöntemidir. Ülkemizde 2011 yılında yürürlüğe girmiş bu emeklilik hakkı için aylık olarak ödenecek primler asgari ücretin brüt miktarına göre hesaplanırken 2023 yılı için belirlenen en düşük ödeme 945.36 liradır. Prim ödemelerine göre kazanacağınız emeklilik hakkında alacağınız emekli maaşı da değişmekte ve en yüksek prim ödemesi de 1.104 lira olarak belirlenmiştir.

  • Ziraat odası, İlçe tarım, pancar kooperatifi gibi yapılarda çiftçilik kaydınızın olmaması gerekmektedir.
  • İsteğe bağlı sigortalı olmamak,
  • Sigortalı çalışan olmamak,
  • Esnaf kaydı ve şirket ortaklığı olmaması gerekir,
  • 18 yaşını doldurmuş ve 65 yaş yaşlılık haklarından faydalanmamak bu emeklilik için aranan şartlar arasında.

Ek-5 Tarım Sigortası Emeklilik Maaşı 2023

Bu sigorta kapsamında primleri düzenli yatırarak emekli olmak için bulunduğunuz bölgedeki SGK birimine ek-5 tarım sigortası dilekçesi ve kimlik fotokopimiz ile başvurabilirsiniz. Ek-5 tarım sigortası formu ile yapacağınız bu başvurunuz ile SGK anlaşmalı banka ve PTT şubelerine ATM den prim ödemelerini yapabilmeniz mümkün. Bu prim ödemeleri SGK gibi 30 gün değil 2023 yılı için 26 gün prim ödemesi yapılacaktır.

Prim ödemeleri her ay düzenli yatırılmadığı ve 2 aylık aksama olduğu zaman ücretsiz sağlık hakkı kendi için ve bakmakla yükümlü olduğu aile bireyleri için kesilmektedir. Prim ödeme takibinizi e-devlet sistemi üzerinden takip edebilir online ödeme sistemi ile de aylık ödemeleri yada gecikmiş ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu kapsamda emekli olmanız ile size aylık bağlanacak maaş en düşük primden ödemişseniz SGK emeklisinden biraz daha az maaş alacaksınız. 2023 yılına kadar SGK emeklisi ve ek-5 tarım sigortası ile emekli olan kişinin maaşları eşitlenecektir. Eğer ki siz maaşınızın daha yüksek olmasını istiyorsanız prim ödemelerinizi daha üst kademeden ödeyerek bu hakka sahip olabilirsiniz.

Ek-5 Tarım Sigortası Ödeyerek Ne Zaman Emekli Olurum?

Bu sigortayı başlatmak için aranan ilk şart olarak ”Tarım ve orman işlerinde hizmet akdiyle süresiz çalışanlara ait giriş belgesiyle” birlikte SGK ya başvurmanız gerekmektedir. Emeklilik hakkı kazanmak için prim ödemek isteyen kişiler Ziraat odasında önceden kayıtlı olup sildirmiş de olabilir, asgari ücret altında geliri olduğunu kanıtlayanlar da bu sigortadan faydalanabilmektedir. Üzerine tapu olanların malı bu emeklilik için engel teşkil etmemektedir. Prim ödemelerinizi durdurabilir iptal edebilirsiniz. Durdurmanız gereken durumlar;

  • Sigortalı bir işte çalışmaya başladığınızda dilekçe vererek ek-5 tarım sigortası ödemenizi durdurmanız gerekmektedir.
  • Bir işyeri açacak yada ortak olacaksanız bağ-kur ödemeniz başlayacağı için yine bunu dondurmanız gerekecektir.
  • Emeklilik durumunda da bu ödemeleri durdurmak için dilekçe vermeniz gerekmektedir.

Durdurma işlemi ileride emeklilik hakkı kazanırken size ekstra gün olarak fayda sağlayacaktır. Eğer ki bu primi ödemede sıkıntı yaşar ve ödemeler aylarca aksarsa her ay için gecikme faizi uygulanmaktadır. Ödeme durumunda sıkıntı olduğu an durdurmak en iyi çıkış yoludur. Bir işte çalışıp emekli olmaya yaklaştığınızda ödediğiniz bu primler üstüne eklenerek size erken emeklilik fırsatı sunacaktır. Emeklilik Kredi Başvurusu Şartları yazımızı inceleyebilirsiniz.

Tarım sigortası ek-5 ödemesi yaparken askerlik borçlanması da yapmanız mümkün. Kadınlar için ise doğumdan önce bu sigortaya başvurması halinde doğum borçlanması yapabilmektedirler. Emzirme yardımı alamazlar ancak bir kereye mahsus doğum yardımından bu sigorta sayesinde faydalanabilmektedirler. Bu prim ödemeleriyle emekli olma zamanınızı öğrenmeniz için sizin prim ödemeye başlama ve sigorta giriş tarihiniz önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu