Devlet Destekleri

TOKİ’den 100.000 inşaata arsa hazır! Artık Her Türk Vatandaşı Ev Sahibi Olabilecek

TOKİ’den 100.000 inşaata arsa hazır ev ve arsa!

250.000 konut başvurusuyla birlikte bir duyuru daha yapan TOKİ kendi evini yapmak isteyen vatandaşlar için 100.000 bin arsa satışını duyurdu. Bu haber ile birlikte birçok vatandaş 100.000 arsa satışıyla ilgili başvuru bilgilerini araştırmaya başladı. Hak kazananların kura çekilişi sonucunda belirleneceği 100 bin arsa kampanyasında başvuru bedeli 500 TL olarak açıklandı. Kura çekilişi sonrasında hak kazanan adaylar kendi evini inşa etme hakkına sahip olacaktır.

Başvuru Şartları Açıklandı!

100.000 kişiyi cüzi bir başvuru bedeli karşılığında arsa sahibi yapacak kampanya kura çekilişi sonucunda sonuçlanacaktır. 

  • 18 yaşında olmak,
  • Hane içerisindeki bireylerin üzerine ev ya da arsa tapusu olmaması,
  • Projenin bulunduğu il içerisinde en az 1 yıl ikamet ediyor olmak,
  • TOKİ aracılığıyla daha önce konut almamış olmak.

Her Hane İçin En Az 14 Bin TL Gelir Şartı

TOKİ bu kampanyasında da konut veya arsalara başvuracak adaylardan hane başı en az 14.000 TL gelir şartı koymaktadır. İstanbul için ise bu sayı 16.000 TL’ye çıkmaktadır.Konutların aylık taksitleri asgari ücretlilerin ödeyebileceği tutarda olacak. Ödeme, toplam hane gelirinin yüzde 30’unu aşmayacak, 240 aya kadar vade imkanı getirilecek.

İş Yerleri İçin Başvuru Ücreti: 2.000 TL

Sadece konutlar değil aynı zamanda iş yerleri için de başvurular gerçekleşebilecektir. 10.000 iş yeri kapsamında bir çalışma gerçekleştirilecek olup başvuru ücretleri ise 2.000 TL olacaktır.İş yerleri için başvuru bedeli 2 bin lira olacak

TOKİ’nin yürüteceği proje kapsamında ilk olma özelliği taşıyan, “Küçük ve orta ölçekli sanayiciye yönelik 28 ilde oluşturulacak sanayi sitelerindeki 10 bin iş yeri” için başvuru bedeli 2 bin lira olarak belirlendi.
Projenin bu ayağına başvuruda bulunacaklardan, projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı veya o il sınırlarında faaliyette bulunan 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşı olması şartı aranacak.
Başvuru yapacaklardan ayrıca ustalık, iş yeri açma, ilgili oda kayıt veya vergi mükellefi belgesi ile e-Ticaret yapıldığına dair belgeler istenecek.
Sanayi sitelerindeki iş yerleri için başvuru yapacakların, kendisinin, eşinin ve 18 yaşından küçük çocuklarının mülkiyetinde sanayi dükkanı olmaması da gerekecek.

Hat üzerinden kredi nasıl çekilir isimli yazımızı okumak için buraya tıklayın…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu