Hayvancılık Kredileri

Ziraat Bankası Hayvan Kredilerinde İndirimli İller Bölgeler

Ziraat Bankası Hayvan Kredileri

Ziraat Bankası Hayvan Kredilerinde İndirimli İller Bölgeler Ziraat bankası küçükbaş (anaç koyun, keçi) büyükbaş hayvan kredilerin de cari faiz oranına bir çok kalemde indirim sağlar. Bunlar genelde 40 yaş altı genç (bay, bayan) ve kadın çiftçilerimiz ile öncelikli bölge indirimleridir. İşletme belgesiyle birlikte en az böylece öncelikli bölgede olmanız durumunda %20 daha düşük kredi kullana bilirsiniz. Resmi gazete de yer bulan bu öncelikli iller hangileri olduğuna değineceğim. Ama önce önce ilk olarak faiz indirimlerin hangi hayvansal konulara verildiğini bilmenizi istiyorum. İşte daha düşük faizli, Ziraat üzerinden kredi verilen o teşvik illerimiz.

Düşük Faizli Ziraat’tan Nasıl Hayvan Kredisi Alabilirim? Diyorsanız!

Ziraat bankası hayvan kredisi faiz oranlarını her çiftçi için aynı oranda uygulamaz. Çiftçinin yaşı, cinsi ve nerede hayvancılık yaptığı yada yapacağı faiz oranların doğrudan etkiler. Hayvan kredisi faiz oranlarını sadece bu unsurlar belirleyici de olmaz. Haricide başvuru yapılacak olan hayvansal krediye göre aşağıdaki nitelikler de belirleyici önemli etkenler olur.

  1. Atıl İşletme Alımları
  2. Yurt İçi Doğan Hayvan Alımları
  3. Kendi Yemini Üreten yada Mera Kullananlar
  4. Yenilebilir Enerji Kullananlar
  5. İyi/Organik Tarım Uygulamaları İçinde Olanlar

40 yaş altı genç ve 18 yaş üstü kadın çiftçi ile öncelikli bölgeye yatırım yapanlar haricinde, bu 5 etkende hayvan kredisinin faiz oranını belirler. Düşük faizli olarak Ziraat üzerinden hayvan kredisi kullanmak için bu nitelikleri göz önünde bulundurmak bu nedenle çok önemlidir.

  • Ziraat bankasından traktör kredisi kullanmak isteyen çiftçilerimiz. Ziraat Bankası Traktör Kredisi Faiz Oranları Hesaplama işlemlerini bağlantıda sizler için en güncel hali ile yaptık.

Tabi bu nitelikler tüm hayvansal krediler için farklı olarak aranır. Dolayısı ile her hayvansal konu için uygulanan indirim konuları farklıdır. Ayrıca bununla birlikte ‘Öncelikli Bölgeler’ de yine kullanılacak olan hayvan kredisine göre farklı illerden oluşa bilmektedir. Bu nedenle hangi hayvansal krediye hangi konularda ve iller de faiz indirimi uygulanılıyor, buna kredi konusuna göre bakılması gerekilir. Bu yüzden bizde Ziraat bankasından düşük faizli hayvan kredisi almak isteyen çiftçilerimiz için bu indirim konularını ayrı bir şekilde yer verdik.

Sütçü ve Kombine Sığır Yetiştiriciliğine Faiz İndirim Konuları

Sütçü ve kombine sığır yetiştiriciliği kredinizi Ziraat üzerinden faizsiz dahi kullana bilirsiniz. En çok faiz indirim konusuna sahip bir kredi türüdür. 8 konuda çiftçilerimize %10 faiz indirimi sağlanır. İşletme belgeniz olması durumunda doğrudan %50 faiz indirimi alırsınız. Böylece bu 8 konudan 5 tanesine sahip olmanız durumunda faizsiz sütçü ve kombine sığır kredisi kullana bilirsiniz. Öncelikli bölgelere de indirim sağlanan bu konuları ise YATIRIM ve İŞLETME sahipleri için şunlardır.

İNDİRİM KONULARI YATIRIM İŞLETME
50% 50%
Öncelikli Bölge Yatırımı 10% 10%
Atıl İşletme Alımlarına 10%
Yurt İçi Doğan Sütçü ve Kombine Sığır Alımları 10% 10%
Kendi Yemini Üreten/Mera Kullanan 10%
Organik Tarım/İyi Tarım 10%
40 Yaş Altı Genç Çiftçi 10% 10%
Kadın Çiftçi 10% 10%

Bu konular içinde yer alan ‘ÖNCELİKLİ BÖLGE‘ yani indirim uygulanan iller şunlardır.

Adana, Afyonkarahisar, Aksaray, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, Eskişehir, Isparta, İstanbul, İzmir, Karaman, Kayseri, Kırklareli, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Muğla, Nevşehir, Niğde, Sakarya, Tekirdağ, Uşak.

29 ilimiz de böylece sütçü ve kombine sığırcılık yapmak için kredi kullanırsanız. İşletme belgenizle diğer hiç bir niteliklere sahip olmasanız bile, en az %60 faiz indirimi her iki dönem için de alırsınız.

  • ÇKS Belgesi Nasıl Çıkarılır? Talep Edilen Belgeler Nelerdir? bağlantımızda işletme belgesi hakkında her şeyi bulabilirsiniz.

Ziraat bankası tarafından faiz indirimi uygulanan ilk hayvansal konumuzu gördük. Şimdi sıra geldi 2. faiz indirimi uygulanan hayvansal konumuza.

Damızlık Düve Yetiştiriciliğine Uygulanan Faiz İndirimleri

Damızlık düve yetiştiriciliğine işletme belgeniz olursa doğrudan %75 faiz indirimi alırsınız. Resmi gazete yayımlanan bu faiz indirimine yine öncelikli bölge indirimi de uygulanmaktadır. Öncelikli il indirimi haricinde damızlık düve yetiştiriciliklerine tam 5 konu için de %10 faiz indirimi sağlanır. İŞLETME ve YATIRIM dönemleri için uygulanan faiz indirim konuları ise şunlardır.

İNDİRİM UYGULANAN KONU BAŞLIKLARI YATIRIM İŞLETME
75% 75%
Öncelikli Bölge Yatırımı 10% 10%
Atıl İşletme Alımı 10%
Yurt İçi Doğan Damızlık Alımları 10%
Kendi Yemini Üreten/Mera Kullanan 10%
40 Yaş Altı Genç Çiftçilerimiz 10% 10%
Kadın Çiftçi (18 Yaşından Büyük) 10% 10%

Damızlık düve alımları için faiz indirimi uygulanan öncelikli illerimiz ise;

Adana, Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Ankara, Aydın, Balıkesir, Bingöl, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Isparta, İzmir, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Konya, Malatya, Muş, Osmaniye, Samsun, Sivas, Tunceli, Trabzon, Van, Yozgat.

Damızlık Düve Kredisi Tam 100 Bin TL başlığımız da uygulanan bu faiz indirimlerine göre kredinin hesaplamasını bula bilirsiniz. Ziraat bankası tarafından 2. öncelikli il indirimi uygulanan hayvansal konumuzu da açıklık getirdik. Sıra geldi şimdi 3. faiz indirimi uygulanan öncelikli ilimizin hangisi olduğuna.

Büyükbaş Hayvan Besiciliğine Uygulanan Faiz İndirimleri

Büyükbaş hayvan besiciliğimiz için de öncelikli il indirimi uygulanır. Bunun haricinde 5 konu başlığı için de büyükbaş hayvancılığına faiz indirimi sağlanır. %50 dan başlayan faiz indirimlerine uygulanan konular sonrasında çiftçimiz, işletme dönemine %100 yatırım dönemine ise %90 faiz desteği en fazla alır. Büyükbaş hayvancılık için uygulanan faiz indirim konuları ve illerimiz ise şunlardır.

İNDİRİM UYGULANAN KONU BAŞLIKLARI YATIRIM İŞLETME
50% 50%
Öncelikli Bölge Yatırımı Uygulanan İller 10% 10%
Atıl İşletme Alımları 10%
Yurt İçi Doğan Büyükbaş Hayvan Alımları 10%
Kendi Yemini Üreten/Mera Kullanan Çiftçiler 10%
40 Yaş Altı Genç Çiftçi 10% 10%
Kadın Çiftçi 10% 10%

%10 öncelikli olarak indirim uygulanan illerimiz ise;

Adana, Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Gaziantep, Isparta, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Konya, Malatya, Manisa, Muğla, Niğde, Tekirdağ, Uşak, Şanlıurfa.

Büyükbaş hayvancılık için uygulanan faiz indirim konularını gördük. Bununla birlikte hangi illere de %10 faiz indirimi uygulanıyor yer verdik. Büyükbaş Hayvan Hibe Kredisi Şartları sayfamızda en az %50 hibe nasıl alınır? bula bilirsiniz. Diyerek, şimdi son öncelikli il indirimi uygulanan hayvan konumuza geçiyoruz.

Küçükbaş Hayvancılık Konularına Destek Verilen İller (Koyun, Keçi)

Ziraat bankasından küçükbaş koyun keçi alacaklar diğer çiftçilerimize nazaran bir tık daha şanslı. Çünkü işletme belgeniz olması durumunda doğrudan %75 faiz desteği alıyorsanız. Hele buna bir de öncelikli il indirimi uygulanınca bu oran %85 kadar çıkmaktadır. 40 yaş altı genç çiftçi olmanız halinde ise %95 faiz desteği alırsınız. Kadın girişimci de olursanız faizsiz olarak koyun, keçi kredisi kullana bilirsiniz. Yada tabloda yer alan diğer indirim konularından bir tanesine sahip olursanız yine faizsiz olarak koyun kredisi alabilirsiniz. Uygulanan tüm indirim konuları ise şunlardır.

KÜÇÜKBAŞ İNDİRİM KONULARI YATIRIM İŞLETME
75% 75%
Öncelikli Bölge Yatırımı 10% 10%
Genç Çiftçi 10% 10%
Kadın Girişimci Çiftçi 10% 10%
Atıl İşletme Alımı 10%
Yurt İçi Doğan Hayvan Alımı 10% 10%
Kendi Yemini Üreten Yem/Mera Kullanan 10%

Faiz indirimi uygulanan illerimiz ise;

Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Ankara, Antalya, Balıkesir, Batman, Bingöl, Bitlis, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hakkari, Iğdır, Isparta, İzmir, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kayseri, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Niğde, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat, Tunceli, Uşak, Van, Yozgat.

İndirim konularına göre kredi hesaplamasını için ise ayrı bir sayfa oluşturduk. Bu sayfamızı da Ziraat Bankası Koyun Kredisi bağlantımız da bula bilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu